W środę rozpoczyna się 7. edycja festiwalu Kryminalna Piła

1 kwietnia 2019


W dniach od 3 do 6 kwietnia pilska Szkoła Policji i tamtejsze Regionalne Centrum Kultury organizują VII Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła”. Przygotowano warsztaty, spotkania z pisarzami, ale również naukowcami i ekspertami wspierającymi śledztwa kryminalne.

W środę do Piły zawitają miłośnicy literackich zagadek związanych ze służbą kryminalnych funkcjonariuszy. W czasie festiwalu będą miały miejsce spotkania autorskie z pisarzami i dziennikarzami, odsłonięte zostaną tajniki świata nauki wspierającego kryminalne śledztwa, a na ekranie kinowym zobaczymy mroczne historie odkrywane przez najlepszych detektywów świata.

Organizatorzy przygotowali spotkania autorskie z: Jędrzejem Pasierskim ? młodym autorem powieści kryminalnych, Kazimierzem Kyrczem ? policjantem z Krakowa, którego pozasłużbową pasją jest właśnie literatura kryminalna i fantastyczna oraz Katarzyną Bondą ? najpoczytniejszą w Polsce autorką kryminałów.

Piotr Liana, farmaceuta i pisarz, zdradzi tajniki trucizn, o których piszą autorzy kryminałów, opowiadając jak to jest naprawdę z truciznami. Grzegorz Głuszak, dziennikarz, ujawni historię uniewinnienia Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego na 25 lat za zbrodnię, której nie popełnił. Bogdan Lach, emerytowany policjant, czynny biegły profiler, wyjaśni, czy w Polsce można skazać za zabójstwo bez znalezienia ciała. W trakcie trwania spotkań będzie można także obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą warsztatom pisarskim autorów pochodzących z Wielkopolski oraz odkryć, co kryje w sobie niejedna walizka kryminalistyczna, której policjanci używają na miejscach zbrodni.

Wyjątkowym elementem festiwalu będzie gra miejska, w której zespoły zmierzą się z najprawdziwszą sprawą kryminalną. Uczestnicy zabawy w poszczególnych grupach wcielą się w policyjnych śledczych, poszukując sprawców przestępstwa. Na trasie gry zapoznają się z poszlakami i metodą dedukcji, postarają się rozwiązać zagadki, uzyskując przy tym wymagane informacje. Szczegóły i zapisy na stronie: http://gra.kryminalnapila.pl.

Jak co roku czeka nas też wybór najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej. Dotychczasowymi laureatami nagrody przyznawanej pod auspicjami prezydenta miasta Piły, dra Piotra Głowskiego, byli: Marek Krajewski za powieść „Mock. Ludzkie zoo” (za 2017 rok), Anna Kańtoch za powieść „Łaska” (za 2016 r.), Maurycy Nowakowski za powieść „Plagiat” (za 2015 r.), Ryszard Ćwirlej za powieść „Błyskawiczna wypłata” (za 2014 r.) i Marcin Wroński za powieść „Pogrom w przyszły wtorek” (za 2013 r.).

Poniżej możecie zapoznać się z pełnym programem VII edycji festiwalu „Kryminalna Piła”:

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia