W sobotę odbywa się 13. edycja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji jest „Kordian” Juliusza Słowackiego

7 września 2024

W sobotę o godzinie 11:00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpocznie się Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Do akcji dołącza tego dnia wiele instytucji w całym kraju, ale też w wielu państwach na całym świecie.

Opublikowany po raz pierwszy w 1834 roku w Paryżu dramat romantyczny „Kordian” do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. Juliusz Słowacki napisał go podczas pobytu w Szwajcarii. Imię głównego bohatera dramatu – Kordian – zostało wymyślone przez autora. Źródłem mógł być łaciński wyraz cor oznaczający „serce”, co miało wskazywać, że bohater kieruje się w życiu przede wszystkim uczuciami. Brzmieniowo kojarzy się także z imieniem Konrada, bohatera „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Słowacki ukazał w „Kordianie” obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze.

„Sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się 'Kordian’ Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę – z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu. Dlatego właśnie w tym roku chcę Państwa zaprosić do Narodowego Czytania 'Kordiana'” – napisał w liście do uczestników akcji prezydent RP Andrzej Duda, który jest organizatorem wydarzenia.

Narodowe Czytanie odbywa się co roku w największych polskich miastach, licznych mniejszych miejscowościach, jak również w wielu miejscach za granicą. Do tegorocznej edycji akcji napłynęło ponad 5 tysięcy zgłoszeń z Polski i całego świata – najwięcej z zagranicy pochodzi z Ukrainy (ponad 100 miejsc). Łącznie „Kordian” będzie czytany w 60 państwach, niemal na wszystkich kontynentach. Spis wszystkich miejsc biorących udział w akcji znajdziecie na stronie prezydenta.

Przygotowania do wydarzenia w Ogrodzie Saskim (fot. Łukasz Błasikiewicz/KPRP)

Centralne wydarzenie z udziałem pary prezydenckiej rozpocznie się w sobotę w godz. 11:00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Wspólnie z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą dzieło wybitnego polskiego pisarza będą czytać aktorzy: Przemysław Wyszyński, Jędrzej Hycnar, Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Sadowa, Jarosław Gajewski, Vanessa Aleksander, Szymon Kuśmider, Tomasz Borkowski, Wiesław Komasa, Marcin Przybylski i Andrzej Ferenc.

„Spotkajmy się zatem w sobotę 7 września, by wspólnie przeczytać 'Kordiana’ i przypomnieć sobie głęboki sens tego dramatu. Wierzę, że jego lektura przyniesie wszystkim Państwu wiele czytelniczej satysfakcji i radości z bycia razem. I że Narodowe Czytanie, jak co roku, znów zjednoczy Polaków na całym świecie wokół klasyki polskiej literatury” – zachęca prezydent.

Po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbyło się w 2012 roku z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Była to wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku, po przejęciu urzędu przez Andrzeja Dudę, lekturą akcji była „Lalka” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, zachęcała do czytania „Antologii Niepodległości”, czyli zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Podczas jubileuszowej, 10. odsłony akcji, czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 2022 roku odbyło się wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, a w 2023 – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia