W sobotę Imieniny Jana Kochanowskiego w Warszawie. W tym roku bohaterem wydarzenia jest Leopold Tyrmand

27 sierpnia 2020

W sobotę 29 sierpnia w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbędzie się tegoroczna edycja Imienin Jana Kochanowskiego. Na czytelników czekają trzy sceny, liczne spotkania, a także warsztaty, koncerty, spektakle i kiermasz książki. Bohaterem wydarzenia będzie Leopold Tyrmand.

Literacki piknik Biblioteki Narodowej po raz pierwszy został zorganizowany w 2012 roku. Od tego czasu odbyło się już osiem edycji wydarzenia, każda poświęcona innej postaci – m.in. Julianowi Tuwimowi, Zbigniewowi Herbertowi, Franciszce i Stefanowi Themmersonom, Josephowi Conradowi, Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu czy Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu (których Jan Kochanowski w ten symboliczny sposób zaprosił na swoje imieniny).

Obchodzenie imienin Jana z Czarnolasu stało się swojego rodzaju tradycją. I chociaż tegoroczna edycja niesie ze sobą nowe wyzwania (długo nie było pewności, czy w ogóle się odbędzie), to ostatecznie tradycji stanie się zadość.

Bohaterem dziewiątej edycji pikniku będzie pisarz, publicysta i skandalista, ikona polskiego świata artystycznego lat 50. ubiegłego wieku i bezkompromisowy obserwator ówczesnej rzeczywistości, czyli nie kto inny, jak Leopold Tyrmand. Na Imieninach Jana Kochanowskiego zabrzmi jazz, pojawią się autorzy najpoczytniejszych polskich powieści kryminalnych, a zaproszeni artyści, varsavianiści i biografowie Tyrmanda przybliżą atmosferę powojennej Warszawy.

Paweł Brodowski i Wojciech Karolak opowiedzą o barwnych początkach polskiego ruchu jazzowego, dr Agata Hącia i Jan Emil Młynarski będą dyskutować o warszawskiej gwarze, a Matthew Tyrmand powie o wspomnieniach związanych z ojcem. Różne oblicza autora „Złego” przybliży Marcel Woźniak, który w październiku wyda nową książkę poświęconą pisarzowi zatytułowaną „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”.

Jak co roku w literackim pikniku Biblioteki Narodowej weźmie udział ponad sześćdziesiąt najciekawszych polskich wydawnictw z książkami w „imieninowych” cenach. Nie zabraknie również stałych punktów programu, m.in. meczu poetyckiego, czyli aktorskich pojedynków na interpretacje wierszy oraz „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”, w tym roku przygotowanej przez Kuba Więcek Trio we współpracy z Pauliną Przybysz. Na Imieninach Jana po raz kolejny pojawi się też Teatr Improwizowany Klancyk, tym razem z autorską interpretacją „Złego” Tyrmanda, a program dla dzieci otworzy Teatr Lalka, z przedpremierowym pokazem spektaklu „Tymoteusz Rymcimci”.

Wśród gości znajdą się pisarze, poeci, literaturoznawcy, dziennikarze i aktorzy. Przewidziano również spotkania ze zdobywcami najważniejszych warszawskich nagród literackich.  Z Martą Kwaśnicką, laureatką Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, porozmawia Paweł Siwek, natomiast Piotra Wojciechowskiego, laureata Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski Twórca”, przepyta Janusz Drzewucki.

Imieniny Jana Kochanowskiego tradycyjnie już odbędą się w Ogrodzie Krasińskich – zamknięta przestrzeń jednego z najpiękniejszych parków Warszawy umożliwi monitorowanie liczby uczestników wydarzenia. Miejsca dla publiczności zostaną przygotowane z zachowaniem wymaganych odległości, a na terenie Ogrodu będą dostępne środki dezynfekujące. Dla tych, którzy wolą (lub są zmuszeni) zostać w domu, przygotowano transmisje poszczególnych spotkań i innych, tworzących program Imienin wydarzeń.

Szczegółowy program tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia