W Senacie otwarto wystawę poświęconą Brunonowi Schulzowi
W budynku Senatu otwarto wystawę „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”. Ekspozycja przybliża postać pisarza i malarza z Drohobycza, który został ustanowiony przez senatorów patronem 2022 roku.
„To dla nas niezwykła radość i zaszczyt móc otworzyć w skromnych progach Senatu wystawę poświęconą patronowi roku 2022, Brunonowi Schulzowi” – powiedział marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki. Jak podkreślił, był on nie tylko genialnym i oryginalnym pisarzem, lecz także grafikiem, rysownikiem, malarzem i nauczycielem. Marszałek przypomniał także, że większość życia artysta spędził w swoim ukochanym mieście – Drohobyczu. Tam też zginął zastrzelony w 1942 roku.
„Bruno Schultz zostawił dość skromny dorobek literacki: 'Sklepy Cynamonowe’, 'Sanatorium pod Klepsydrą’. Tym bardziej fascynuje, bo niektórzy mówią, że jest to literatura trudna, czasem niezrozumiała. Dla mnie ona była fascynująca, pokazująca głębię wyobraźni tego niezwykle oryginalnego artysty” – przyznał Grodzki. „Choć jego dorobek był skromny, to jednak ciągle wywiera wpływ na umysły czytelników kolejnych pokoleń” – dodał.
Senat informuje, że wystawa prezentuje postać jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku, którego dzieła przetłumaczono na 45 języków, człowieka obdarzonego niezwykłą wyobraźnią, inteligencją oraz kreatywnością, zasługującego na miano ambasadora polskiej kultury na świecie. Ekspozycję przygotowały Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza i Bytomski Klub Samorządowy.
Marszałek przypomniał, że inicjatorką zarówno podjęcia uchwały w sprawie ustanowienia Brunona Schulza patronem roku 2022, jak i prezentacji ekspozycji poświęconej autorowi „Sklepów Cynamonowych” w gmachu Izby, była senator Halina Bieda, która „z podziwu godną konsekwencją promuje tego niezwykle oryginalnego” artystę.
Senator Halina Bieda wyjaśniła, że ekspozycja jest tylko jednym z elementów uczczenia Brunona Schulza. „Ta wystawa miała być przyczynkiem do wizyty senatorów razem z panem marszałkiem na 10. jubileuszowym festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Były plany – jeden z senatorów urodził się w pobliżu Drohobycza, wielu z nas ma związki z tamtymi terenami. Niestety napaść Rosji na Ukrainę trochę te plany pokrzyżowała. Tym niemniej wydaje mi się, że wszystko jeszcze przed nami i tak naprawdę otwarcie tej wystawy jest takim pierwszym krokiem” – oświadczyła. Jak zapowiedziała, na przełomie października i listopada odbędzie się w Senacie konferencja poświęcona Schulzowi.
Senat uchwalił 2022 Rokiem Brunona Schulza, by uczcić przypadającą w tym roku 130. rocznicę urodzin i 80. rocznicę tragicznej śmierci artysty. Marszałek zachęcał do odwiedzenia wystawy i potraktowania jej jako „kolejnego impulsu do rozwijania bogatej wyobraźni, którą każdy z nas posiada”.
[am]
fot. Senat RP/Facebook
Kategoria: wydarzenia