W przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędzie się 7. edycja Bruno Schulz. Festiwal

3 października 2018


W dniach od 9 do 14 października we Wrocławiu odbędzie się kolejna, 7. już edycja Bruno Schulz. Festiwal. Tematem wiodącym programu będzie biografia jako gatunek literacki, filmowy i komiksowy.

Bruno Schulz. Festiwal to międzynarodowy festiwal sztuki i literatury odbywający się we Wrocławiu. Powstał w 2012 roku z okazji 120 rocznicy urodzin i 70 rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych europejskich prozaików, Brunona Schulza. W zamierzeniu organizatorów festiwal jest zarówno formą uczczenia pamięci pisarza i przypomnieniem jego dzieła, jak i wielkim świętem literatury. W programie tegorocznej edycji imprezy znajdą się spotkania z pisarzami, panele, koncerty oraz mnóstwo innych atrakcji skupionych na temacie biografii.

O życiu i twórczości Jerzego Andrzejewskiego, Maksa Blechera, Witolda Gombrowicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Sławomira Mrożka, Brunona Schulza i Leopolda Tyrmanda rozmawiać będą w trakcie paneli m.in. Stanisław Bereś, Anna Demadre-Synoradzka, Inga Iwasiów, Jerzy Jarzębski, Joanna Kornaś-Warwas, Anna Król, Adam Lipszyc, Radosław Romaniuk, Stanisław Rosiek, Piotr Seweryn Rosół, Klementyna Suchanow oraz Mariusz Urbanek.

Nie zabraknie spotkań z pisarzami wciąż tworzącymi: Rosjaninem Olegiem Pawłowem (laureatem zeszłorocznej Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”), Litwinką Kristiną Sabaliauskait? i Ukraińcem Petrem Jacenką. Z siódemką pisarzy nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” rozmawiać będą Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska.

Nie tylko o biografii z Jerzym Bralczykiem i Lucyną Kirwil porozmawia Michał Nogaś. Poezję i sylwetkę Andrzeja Bursy przypomną Wojciech Bonowicz, Adam Poprawa i Piotr Śliwiński. Po zakamarkach powieści graficznych Willa Eisnera, twórcy i prawodawcy tego gatunku, oprowadzą Wojciech Birek, Michał Traczyk i Artur Wabik.

W ramach festiwalu Borys Lankosz zaprezentuje swój najnowszy film „Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, a w rozmowie po projekcji obok reżysera udział wezmą Dorota Monkiewicz i Viola Krajewska. Poezję Adama Mickiewicza zaśpiewają i zagrają Andrzej Stasiuk z zespołem Haydamaky. Odbędzie się także tradycyjny konkurs poetycki!

Poniżej prezentujemy pełny program 7. edycji Bruno Schulz. Festiwal. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny:

wtorek, 9 października

18:00 ? SAGA LWOWSKA ? spotkanie z Petrem Jacenką; prowadzenie: Łukasz Wojtusik
Rozmowa z ukraińskim pisarzem, dziennikarzem, wykładowcą creative writing i inżynierem programistą, autorem Sagi lwowskiej, książki zabierającej czytelników w pełną przygód podróż retro, dla której tłem jest wielka historia XX wieku.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

20:00 ? Grochowiak. Wojna i życie ? rozmowa z Jackiem Łukasiewiczem; prowadzenie: Marcin Baran
Spotkanie z Jackiem Łukasiewiczem, wybitnym znawcą polskiej poezji współczesnej, autorem monograficznej pracy poświęconej Stanisławowi Grochowiakowi, poecie metafizycznemu, znakomitemu prozaikowi i dramaturgowi, twórcy wstrząsających tekstów, których powstanie wymusiła tragedia II wojny światowej.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

środa, 10 października

10:00?12:15 ? Lekcje Pod Klepsydrą
Wykłady dla licealistów poprowadzą: Urszula Glensk, Reportaż ? literatura między słowem i faktem; Adam Poprawa, Literatura jako zabawa.
Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu, ul. Krucza 49 (impreza zamknięta)

16:00 ? panel ? Bruno Schulz ? biografia potrzebna od zaraz? ? Jerzy Jarzębski, Stanisław Rosiek; prowadzenie: Stanisław Bereś
Trzech znakomitych profesorów uniwersyteckich o nieuniwersyteckich temperamentach intelektualnych w rozmowie na temat księgi życia Schulza. Czy taką księgę da się napisać? Czy raczej na zawsze powinna zostać we fragmencie, niedopowiedzeniu?
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

18:00 ? panel ? (O)powieść graficzna Willa Eisnera ? Wojciech Birek, Michał Traczyk; prowadzenie: Artur Wabik
Kiedy wydawało się, że w ramach sztuki opowiadania wymyślono już wszystko, Eisner, wybitny twórca komiksu, stworzył powieść graficzną: wciągającą, wzruszającą, głęboką. W Polsce wciąż nie dość znaną.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

20:00 ? silva rerum II ? spotkanie z Kristiną Sabaliauskait?; prowadzenie: Michał Nogaś
Rozmowa z wybitną litewską pisarką na co dzień mieszkającą w Londynie, autorką bestsellerowej sagi historycznej „Silva Rerum”, której kolejny tom ukazuje się po polsku. Litwa sprzed trzystu lat i dalsze dzieje rodziny Narwojszów? Autorka jest laureatką prestiżowych nagród literackich oraz finalistką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

czwartek, 11 października

10:00?12:15 ? Lekcje Pod Klepsydrą
Wykłady dla licealistów poprowadzą: Michał Nogaś, Jak rozmawiać, żeby słuchać i słyszeć drugą stronę. O prowadzeniu wywiadów i spotkaniach ze znajomymi; Stanisław Rosiek, Wokół Schulza.
Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu, ul. Krucza 49 (impreza zamknięta)

10:00?12:15 ? Lekcje Pod Klepsydrą
Wykłady dla licealistów poprowadzą: Wojciech Bonowicz, O wierszach Andrzeja Bursy; Wojciech Birek, Jak komiks kreuje i pokazuje świat.
Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu, pl. Orląt Lwowskich 2A (impreza zamknięta)

16:00 ? panel ? Max Blecher „Rozświetlona jama. Dziennik sanatoryjny” ? Joanna Kornaś-Warwas, Paulina Subocz, Ireneusz Staroń; prowadzenie: Adam Lipszyc
Blecher ? rumuński Bruno Schulz, rumuński Franz Kafka, rumuński Tomasz Mann? Przede wszystkim wspaniały prozaik. Przedwcześnie zmarły autor, którego kolejna książka ? zapiski z czasu choroby ? właśnie trafia do polskiego czytelnika.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

18:00 ? koncert ? Mickiewicz ? Andrzej Stasiuk ? Haydamaky
Intensywna poezja Pierwszego Wieszcza, żywiołowa muzyka ukraińskiego zespołu i głęboki baryton polskiego prozaika-podróżnika połączone w jedno transowe wydarzenie.
Oratorium Marianum (Oratorium Maryjne Kongregacji Łacińskiej), pl. Uniwersytecki 1

20:00 ? SALON ANGELUSA ? Oleg Pawłow i tradycja wielkiej prozy rosyjskiej dzisiaj ? spotkanie z Olegiem Pawłowem; prowadzenie: Wiktor Dłuski
Oleg Pawłow, autor „Opowieści z ostatnich dni”, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2017. Jego kolejna książka właśnie jest tłumaczona na język polski, ale zanim będzie dostępna w księgarniach, pisarz w rozmowie ze swym tłumaczem opowie co nieco o sobie, swoim pisarstwie i tradycji wielkiej prozy rosyjskiej.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

piątek, 12 października

17:30 ? SALON ANGELUSA NA BRUNO SCHULZ. FESTIWAL ? KAWIARNIA EUROPA
Spotkanie autorskie z nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018: Antonín Bajaja (Czechy), Weronika Gogola (Polska), Péter Nádas (Węgry), Artur Nowaczewski (Polska), Maciej Płaza (Polska), Lutz Seiler (Niemcy), Marian Sworzeń (Polska). Prowadzenie: Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska.
Barbara, ul. Świdnicka 8B

19:30 ? POKOCHAWSZY ? spotkanie z Jerzym Bralczykiem i Lucyną Kirwil; prowadzenie: Michał Nogaś
Autorzy słynnej książki-rozmowy „Pokochawszy. O miłości w języku” na żywo! Wszystko, co z kartek tej książki autorstwa językoznawcy i psycholog (oraz męża i żony) błyskało, iskrzyło i buchało, podczas tego spotkania buchać, iskrzy i błyskać będzie w dwój- albo nawet i trójnasób!
Barbara, ul. Świdnicka 8B

21:00 ? panel ? Wiersze żywe Andrzeja Bursy
O poezji (i pewnie też o życiu) najżywszego może poety polskiego spośród tych, którzy już nie żyją, rozmawiać będą: redaktor właśnie wydanych „Dzieł (prawie) wszystkich” Andrzeja Bursy ? Wojciech Bonowicz (sam poeta wybitny) oraz uniwersytecki badacz wierszy Piotr Śliwiński. A poprowadzi tę rozmowę też na sprawy poezji nieobojętny Adam Poprawa.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

22:30 ? turniej poetycki ? Turniej jednego wiersza zaangażowanego, a drugiego już nie
Turniej poetycki pod nienachalnym patronatem Andrzeja Bursy, mistrza zaangażowania w instynktowne a precyzyjne drwienie z zaangażowania łatwego, systemowego, automatycznego. Jury: Wojciech Bonowicz, Adam Poprawa, Piotr Śliwiński; prowadzenie: Marcin Baran
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p. (zapisy w Klubie Proza godzinę przed imprezą)

sobota, 13 października

13:00 ? panel ? Sławomir Mrożek i Leopold Tyrmand W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965?1982 ? Inga Iwasiów, Adam Poprawa; prowadzenie: Mariusz Urbanek
Mrożek ? klasyk polskiego teatru, klasyk polskiego humoru. Tyrmand ? klasyk polskiej literatury rozrywkowej, ale także znakomity pisarz obyczajowy i polityczny oraz diarysta. Obydwaj emigranci z PRL-u. Obydwaj łysiejący. Podobni? Niepodobni? Na pewno to, o czym pisali do siebie przed laty, warte jest namysłu i dzisiaj.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

14:30 ? panel ? Późne miłości, trudne miłości? ? Iwaszkiewicz, Andrzejewski ? prowadzenie: Marcin Sendecki
Autorzy monumentalnych prac: Anna Król („Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego”), Anna Demadre-Synoradzka („Jerzy Andrzejewski. Przyczynek do biografii prywatnej”) i Radosław Romaniuk („Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza”) opowiedzą nie tylko o swoich bohaterach, lecz także o tym, jak to jest pisać o sprawach najintymniejszych.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

16:00 ? „Gombrowicz. Ja, geniusz” ? spotkanie z Klementyną Suchanow; prowadzenie: Piotr Seweryn Rosół
Autorka fundamentalnej biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz” w rozmowie o swoim bohaterze i swoim pisarstwie. Ale też o naszych czasach i naszych sprawach.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

19:00 ? Gala wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018
Teatr Muzyczny Capitol, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 67 (impreza zamknięta ? wejście za zaproszeniami)

niedziela, 14 października

12:00 ? spotkanie z laureatką lub laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018 ? prowadzenie: Piotr Śliwiński
Laureatkę/laureata poznamy w sobotę, 13 października 2018 roku. Pewne jest jedno ? laureaci tej nagrody to pisarze naprawdę interesujący.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

13:30 ? panel ? Kolaboracja ? o. Tomasz Dostatni, Jan Tomasz Gross, Jacek Leociak; prowadzenie: Urszula Glensk
Kolaboracja ? rozmowa o tej części wojennej historii Polski, o której wolelibyśmy nie wiedzieć i nie pamiętać. Ale wiemy i pamiętamy.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

16:00 ? projekcja i rozmowa ? „Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna” ? prowadzenie: Viola Krajewska
Zapraszamy na premierowy pokaz filmu w reżyserii Borysa Lankosza „Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna”. A o tej parze niesamowitych artystów rozmawiać będą reżyser filmu i krytyczka sztuki oraz kurator Dorota Monkiewicz.
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II p.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia