W poniedziałek rusza 4. edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

3 października 2014

festiwal-dekonstrukcji-slowa-2014
W dniach od 6 do 12 października w Częstochowie odbędzie się Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Miłośników literatury czeka cały tydzień spotkań z książką i słowem, często na nieoczywistych imprezach literackich, które odbędą się w wielu zakątkach miasta.

Czytamy bez przerwy, bez wytchnienia i gdzie popadnie. Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” wyrasta z prostego marzenia, by w każdej chwili móc oddawać się lekturze, i z przekonania, że czytać wypada zawsze i wszędzie. W tym roku już po raz czwarty organizatorzy przygotowują w Częstochowie zryw, który ma upowszechnić taki model życia. Na przekór pragmatyzmowi i zdrowemu rozsądkowi.

Od 6 do 12 października odbędzie się szereg ciekawych spotkań. I tak na warsztatach Wolnych Lektur będzie można się przekonać, w jaki sposób literatura ląduje w cyfrowym świecie. Mariusz Pisarski będzie swoich „warsztatowiczów” oprowadzał po labiryntach hipertekstu, a Olga Wróbel zdradzi tajniki tworzenia komiksów. Z kolei artyści wizualni Marcelina Amelia, Piotr Kaniecki i Przemysław Kruk pomogą włamać się do książek za pomocą ilustracji, malarstwa i fotografii. Biblioteka odda się we władanie hiphopowców ze składu Wszystko Jasne, Willa Generała dzięki larp’owi zmieni się w scenografię mrocznej opowieści Lovecrafta, a po ulicach, w ramach gry miejskiej, grasować będą bohaterowie młodzieżowego cyklu „Felix, Net i Nika”. Po raz pierwszy również Festiwal „Czytaj!” połączył siły z Akademią im. Jana Długosza, dzięki czemu odbędzie się otwarte seminarium naukowe „Maszyny kruszenia słowa”, czyli dyskusja o miejscu literatury w świecie zdominowanym przez nowe media. Oczywiście nie zabraknie również klasycznych spotkań autorskich, wspólnego czytania i wymiany książki. Gościć będziemy Krzysztofa Vargę, Wita Szostaka, Rafała Kosika, Maciej Sieńczyka oraz Kalinę Błażejowską.

Podczas Festiwalu będziemy obchodzić podwójne setne urodziny! Po pierwsze, czeka nas filmowy wieczór z Bohumilem Hrabalem. W programie „Makabratura” oraz „Perełki na dnie”, czyli klasyczne etiudy mistrzów kina czeskiego, będące ekranizacjami prozy Hrabala. Filmy to wyjątkowe i dziś już trochę zapomniane ? dlatego nie można przegapić rzadkiej okazji, by zobaczyć je na dużym ekranie. Po drugie, nie zapominamy o rocznicy urodzin Williama Burroughs’a, którą świętować będziemy podczas specjalnego koncertu muzyki eksperymentalnej, w całości inspirowanej twórczością amerykańskiego pisarza. „Stary pisarz” to połączenie audycji Bionulora (Sebastiana Banaszczyka), dopełniających ją wizualizacji i czystej esencji prozy Wiliama S. Burroughsa.

Jak tłumaczą organizatorzy, najważniejsza przy tym wszystkim będzie zabawa. Bo książki otwierają wiele drzwi, dają wiele możliwości, trzeba tylko złapać okazję. Festiwal „Czytaj!” łączy bardzo różne spojrzenia na literaturę, łączy różne środowiska, które wspólnie stworzą wyjątkowe święto książki w Częstochowie.

Szczegóły imprezy można śledzić na profilu facebook.com/czytaj oraz na stronie: festiwalczytaj.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia