W pierwszy weekend marca w Bydgoszczy odbędzie się Festiwal Poezja Praktyczna

23 lutego 2023

Poezja jest żywa i działa. Ma różne formy, zastosowania i świetnie sprawdza się w codziennym życiu. Każde z tych twierdzeń będzie można sprawdzić w praktyce podczas Festiwalu Poezja Praktyczna w Bydgoszczy. Dwudniowe spotkanie z poezją i ludźmi, którzy ją tworzą, odbędzie się w pierwszy weekend marca w klubie Eljazz.

Program imprezy zaplanowanej na sobotę i niedzielę, 4 i 5 marca, obejmuje m.in. spotkanie z autorem powieści napisanej w formie zbioru wierszy oraz dwa konkursy żywego słowa (slam poetycki i turniej jednego wiersza), występ amerykańskiego poety i rapera, spektakl spoken word oraz dyskusję językoznawczo-poetycką na temat niebinarności w polszczyźnie. Organizatorki zapewniają, że znajdzie się czas dla każdego, kto chciałby podzielić się swoimi utworami poetyckimi podczas wieczoru z otwartym mikrofonem, będzie jam muzyczny i poetyckie improwizacje oraz możliwość kupienia tomików poetyckich i uzyskania autografów.

Oficjalnymi gośćmi festiwalu będą: Konrad Góra – poeta i wydawca, który otworzy festiwal prapremierową prezentacją swojego najnowszego poematu, Wit Szostak – pisarz i filozof, autor m.in. powieści „Szczelinami” napisanej w formie wyboru twórczości anonimowej poetki, D’Chaos – amerykański raper, poeta i performer pochodzący z Dallas, a od kilku lat mieszkający w Warszawie, Rafał Zimny – profesor językoznawstwa i Łucja Kuttig/Łukasz Kaźmierczak/ŁuKotek – osoba niebinarna z łódzkiej sceny poetyckiej. Z tomami swoich wierszy przyjadą m.in. Anna Dwojnych, Monika Maciasz, Karolina Sałdecka i Miłosz Zawadzki. Jurorkami turnieju jednego wiersza będą Daria Danuta Lisiecka – poetka i animatorka kultury, organizatorka festiwalu Biała Lokomotywa w Łazieńcu, oraz Justyna Kłosińska-Krikel – gospodyni slamów w toruńskim klubie Od Nowa, instruktorka i animatorka kultury.

„Jednym z założeń festiwalu jest bliski i praktyczny kontakt osób tworzących poezję i jej odbiorców, dlatego przestrzeń sceny i widowni będą nieustannie się przenikać, tworząc sposobność do kuluarowych rozmów. Sprzyjać temu będzie zarówno obecność poetek i poetów z całej Polski, którzy przyjadą na slam poetycki i turniej jednego wiersza, jak i obecność autorek i autorów tomów poetyckich, którzy zapowiedzieli swój przyjazd z najnowszymi książkami” – przekazują organizatorki Ada Żurawska i Magdalena Walusiak.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można tutaj.

[am]
fot. główna: Patryk Chenc

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia