W piątek w Szczecinie rusza 8. Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”

13 czerwca 2019


W piątek 14 czerwca w Szczecinie na Łasztowni rozpocznie się ósmy Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”, który będzie towarzyszył tegorocznym Dniom Morza. Do 16 czerwca na wszystkich miłośników czytania czekać będzie blisko 40 autorów i bogata oferta ponad 40 wystawców. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci.

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek w Szczecinie będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych, komiksów czy poradników oraz wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ulubionych autorów.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Jerzy Bralczyk niestrudzony popularyzator poprawnej polszczyzny, autor i współautor wielu książek, m.in.: „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny” oraz wydanej wspólnie z żoną Lucyną Kirwil „Pokochawszy”. O meandrach języka miłości opowiedzą razem na scenie pleneru.

Wśród zaproszonych autorów znaleźli się między innymi Łukasz Orbitowski ? redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny i wielokrotnie nagradzany pisarz, który opowie o swojej najnowszej książce „Kult”, zbeletryzowanej powieści na bazie doskonale udokumentowanej historii objawień oławskich oraz Jakub Ćwiek ? autor ponad dwudziestu książek, stand-uper i scenarzysta, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla, dziesięciokrotnie do niej nominowany, autor serii o Kłamcy, książki „Bezpański. Ballada o byłym gliniarzu” i premierowej powieści „Szwindel”, opartej na prawdziwych zdarzeniach.

Na miłośników mocnej literatury czeka spotkanie z Magdą Stachulą, popularną pisarką thrillerów psychologicznych, autorką „Idealnej”, „Trzeciej” i „W pułapce”. Sympatycy kryminałów spotkają się z Martą Matyszczak ? autorką komedii kryminalnych, Piotrem Rozmusem ? w rozmowie o najnowszej powieści „Piętno mafii” oraz Piotrem Borlikiem ? autorem powieści grozy.

Organizatorzy zapraszają również na spotkania ze Sławomirem Koprem ? w rozmowie o „Polskich terrorystach i zamachowcach”, czyli o terroryzmie w historii Polski, Jackiem Fedorowiczem ? aktorem znanym z wielu kultowych filmów i programów, satyrykiem, dziennikarzem, pisarzem i rysownikiem-karykaturzystą oraz autorkami poczytnych powieści obyczajowych Dorotą Schrammek i Sylwią Trojanowską, piszącą książki ze Szczecinem w tle, a także z Arkadym Radosławem Fiedlerem ? synem znanego polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera. Z czytelnikami spotka się także Roman Czejarek, dziennikarz, znany z „Lata z Radiem”, pisarz, fotograf i konferansjer, autor serii książek o tajemnicach Szczecina.

Najmłodszym o legendach Szczecina opowie Małgorzata Duda, a Dariusz Rekosz zaprosi do udziału w warsztatach detektywistycznych. Nie zabraknie też ciekawych spotkań z autorami: Marcinem Szczygielskim ? jednym z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, wielokrotnie nagradzanym, m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, Zofią Stanecką ? autorką serii o Basi, Małgorzatą Swędrowską ? popularyzatorką literatury dziecięcej oraz Kubą Sosnowskim, autorem książki fantasy dla dzieci i młodzieży: „Wuj krasnolud i brama opowieści”.

Z pewnością warto będzie też wziąć udział w pokazie filmu dokumentalnego o Stanisławie Grzesiuku w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Grzesiuk jest postacią ważną nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa ? „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia” ? do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków. Obecni na spotkaniu będą: Izabela Laszuk ? wnuczka Stanisława Grzesiuka, Jarosław Wiśniewski ? reżyser filmu „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”, Magdalena Zaleska ? producentka wykonawcza filmu (Prószyński i S-ka).

Ważną częścią pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii ? Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce ? przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami: Karoliną Bednarz, Anną Fryczkowską, Katarzyną J. Kowalską, Ulą Ryciak i Agnieszką Szpilą.

Pełny program pleneru znajdziecie na stronie Murator EXPO.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia