W piątek w Radomsku rozpoczyna się Różewicz Open Festiwal 2021

6 października 2021

W dniach od 8 do 10 października odbędzie się kolejna edycja Różewicz Open Festiwal. Wydarzenie organizowane jest w Radomsku, w mieście, w którym bracia Różewiczowie spędzili młodość.

Festiwal poświęcony jest twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Tym razem jednak impreza w sposób szczególny skupi się na Tadeuszu Różewiczu, a to dlatego, że Sejm ustanowił tego wybitnego poetę i dramaturga jednym z patronów roku 2021.

Podczas festiwalu obejrzeć będzie można sceniczne interpretacje znanych i mniej znanych tekstów Tadeusza Różewicza. Nie zabraknie też poezji. Życie i twórczość pisarza poznamy w szerokim kontekście, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu, jaki mieli na niego bracia. O tym wszystkim opowiedzą ciekawi goście podczas zaplanowanych spotkań.

Pierwszego dnia Różewicz Open Festiwal – w piątek 8 października – o godz. 17:30 przygotowano panel dyskusyjny „3xRóżewicz”. Gośćmi Jolanty Dąbrowskiej będą Julia Różewicz – wnuczka pisarza, Barbara Osterloff i Jan Stolarczyk. Potem, o godz. 19:00, zapowiedziano widowisko słowno-muzyczne o tym samym tytule. Gościem specjalnym wydarzenia ma być światowej sławy jazzman Michał Urbaniak, z którym po zakończeniu spektaklu odbędzie się rozmowa.

Sobota 9 października to najważniejszy dzień festiwalu – wtedy bowiem obchodzimy 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. O godz. 12:00 zaplanowano spotkanie wspomnieniowe z tłumaczem Różewicza, Bernhardem Hartmannem. Godzinę później przewidziano spacer „Śladami braci Różewiczów”. Razem z Martą Renik będziemy mogli odwiedzić miejsca ważne dla braci. O godz. 17:00 ks. prof. Andrzej Draguła wspólnie z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim zastanowią się nad tym, czy Tadeusz Różewicz był poetą religijnym. O 19:00 widzowie mogą wziąć udział w spektaklu „Kartoteka rozrzucona” Studia Teatrgaleria z Warszawy.

Na niedzielę 10 października zapowiedziano spektakl „Klucze do nieba” Pracowni Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku (godz. 16:00), wykład „Niepokoje Różewicza w galerii malarstwa” Tatiany Hołowni (godz. 17:30) oraz otwarcie wystawy „Raport ocalonego” poświęconej twórczości Tadeusza Różewicza. Wieczorem odbędzie się spektakl poetycki „Przyszli, żeby zobaczyć poetę” Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana z Warszawy (godz. 19:00) oraz performance „Nauka chodzenia” Teatru Ognia i Papieru.

„W związku z obostrzeniami nie możemy wypełnić naszych sal po brzegi podczas festiwalu. A zatem liczba miejsc jest ograniczona. Są dostępnie ostatnie wejściówki na niektóre nasze wydarzenia wydarzenia i niektóre spektakle” – informuje Krzysztof Zygma, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w festiwalu, przygotowano – jak przed rokiem – transmisje wydarzeń online.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie Różewicz Open Festiwal.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia