W piątek w Poznaniu rozpoczyna się Festiwal Fantastyki Pyrkon 2016

4 kwietnia 2016

pyrkon-2016-plakat
8 kwietnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpocznie się trwający trzy dni Festiwal Fantastyki Pyrkon – impreza, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Turnieje gier, warsztaty, prelekcje tematyczne, konkursy i spotkania z gośćmi to tylko część atrakcji, które sprawiają, że imprezę co roku odwiedzają niezliczone rzesze fanów fantastyki.

Pyrkon to organizowany od 1999 roku w Poznaniu przez Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era” konwent miłośników szeroko pojętej fantastyki. W ciągu tych lat impreza rozrosła się i stała się jedną z największych w Polsce i Europie. Podczas pierwszej edycji Pyrkon odwiedziło około 400 osób. W 2015 roku liczba uczestników wynosiła już ponad 31 tysięcy. Właśnie dlatego w tym roku organizatorzy szykują jeszcze więcej fantastycznej przestrzeni.

pyrkon-2016-foto1

Jakie atrakcje zapewni Pyrkon? Jak co roku, impreza będzie okazją, aby spotkać niesamowitych gości. W Poznaniu pojawią się: klasyk militarnej SF, twórca fantastyki naukowej oraz fantasy David Webber, czeski pisarz fantasy i science fiction, Miroslav Žamboch, twórczyni cyklu Kroniki Dziwnego Królestwa, Oksana Pankiejewa, ukraiński pisarz Wiktor Noczkin, pomysłodawca i scenarzysta cyklu komiksowego Chew, John Layman, oraz amerykański pisarz i komik (żyjący we Wrocławiu) Christian „Puff Chrissy” Dumais. Nie zabraknie również gości z Polski. Na festiwal przyjadą m.in. Andrzej Pilipiuk, Kazimierz Kyrcz, Jakub Ćwiek, Michał Gołkowski, Małgorzata Saramonowicz, Marcin Mortka i rozpoczynająca współpracę z Marvelem artystka komiksowa Katarzyna Niemczyk.

Blok literacki jest jednym z kluczowych elementów festiwalu, dlatego oprócz spotkań autorskich wielbicieli fantastycznej literatury czekają też setki godzin ciekawych prelekcji, warsztaty pisarskie oraz zażarte dyskusje podczas paneli. W tym roku zaplanowano także wymianę książek z portalem Lubimy Czytać. Zaś strefa Fantasium Suburbium, czyli były Blok Festiwalowy zagwarantuje wspaniałą podróż w czasie i przestrzeni do zrekonstruowanych historycznych miejsc. W tematycznych wioskach będą walczyli wikingowie, płatnerze będą wykuwać broń, a ocaleli ze zgliszcz postapokaliptycznej Ziemi pokażą swoje sposoby na przeżycie.

pyrkon-2016-foto2

Na Pyrkonie warto odwiedzić Aleję Rysowników, gdzie będzie można spotkać ilustratorów, rysowników i grafików, porozmawiać z nimi, kupić lub zamówić ich prace. Można też udać się do Czytelni Komiksów, pograć w już wydane gry planszowe lub przetestować takie, które dopiero się ukażą. Dla wszystkich złaknionych wspaniałego, pełnego magii i opowieści show, idealnym wydarzeniem będzie Maskarada, czyli Wielki Konkurs Strojów. Podczas niej na moment zostaną powołane do życia postacie rodem z gier, filmów, książek i komiksów.

Pełna wersja programu dostępna jest na stronie festiwalu: www.pyrkon.pl. Bilety na Pyrkon będą do nabycia w kasach już od czwartku. Koszt biletu trzydniowego to 60 złotych.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia