banner ad

W piątek rozpoczyna się 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

2 października 2014

25-mfkig-plakat
W dniach od 3 do 5 października 2014 roku w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się jubileuszowa, 25. edycja największego polskiego święta miłośników komiksu i gier. Gwiazdami tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier bez wątpienia będą Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński, Andreas Martens oraz Regis Loisel.

Po raz pierwszy do Łodzi przyjechać ma Jean Van Hamme – belgijski scenarzysta komiksowy i filmowy, autor takich serii, jak „Thorgal”, „XIII” i „Largo Winch”. Swoją obecność na 25. MFKiG zapowiedzieli także: mieszkający w Kanadzie Regis Loisel – rysownik serii „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” i „Piotruś Pan”, który pracował też przy disneyowskich animacjach (m.in. „Mulan”) oraz Andreas Martens – rysownik i twórca komiksów „Rork”, „Koziorożec”, „Arq” i „Cromwell Stone”.

Do Łodzi przyjedzie szkocki scenarzysta Alan Grant, autor superbohaterskich serii „Sędzia Dredd? i „Batman”, a także „2000 AD” oraz Arie Kaplan, amerykański pisarz, scenarzysta, rysownik, twórca gier komputerowych (autor książki „From Krakow to Krypton: The history of Jews in Comics”). Na festiwalu będzie można również spotkać polskich twórców mieszkających na stałe w Belgii ? Zbigniewa „Kas” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksów). Oprócz wyżej wspomnianych gości, przyjadą także Oystein Runde i Ida Neverdahl ? norwescy autorzy komiksów, w październiku ukaże się w Polsce ich album pt. „Moskwa”.

Najnowszym gościem z zaprezentowanej przez organizatorów listy jest Ramon Perez, twórca komiksowej adaptacji scenariusza Jima Hensona „Tale of Sand”, a także Laurent Gomez, znany jako Salagir, twórca świetnie prosperujących portali komiksowych m.in. Dragon Ball Multiverse, amilova.com.

Egmont Polska zaplanował na festiwal obchody 15-lecia Klubu Świata Komiksów ? swojego działu wydawniczego, który przez półtorej dekady publikował na polskim rynku istotne zagraniczne i rodzime graficzne opowieści. Poza tym odbędzie się spotkanie z autorami, których komiksy zostały wyłonione w pierwszym konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy i ukażą się nakładem wydawnictwa Egmont.

Wśród wielu atrakcji festiwalowych, znajdą się m.in. punkty programu przygotowywane wspólnie z Human Ark (studiem pracującym nad animacjami „Tymek i Mistrz” oraz „Diplodok” na podstawie komiksów Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka oraz Tadeusza Baranowskiego), Platige Image (animowana wersja serii „Wilq” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów) oraz Sound Tropez (wydawca audiobooków nagrywanych na podstawie komiksów: „Żywe Trupy”, „Conan” i „Thorgal”). Na festiwalu będzie można spotkać blisko stu polskich autorów komiksowych m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Bogusława Polcha, Michała Śledzińskiego, Przemysława Truścińskiego.

Organizatorzy szykują sporo wydarzeń związanych z jubileuszem festiwalu, m.in. wystawy i publikacje. Ponadto, wśród zaplanowanych wystaw znajdą się: ekspozycja na temat Lucky Luke?a, a na niej plansze, plakaty i gadżety vintage, kolejna wystawa poświęcona scenarzyście komiksowemu (tym razem jej bohaterem będzie Rafał Skarżycki). Festiwalowe ekspozycje będą prezentowane m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury w Łodzi i Poleskim Ośrodku Sztuki. W planach są też obchody 30-lecia „Tajfuna” wykreowanego przez Tadeusza Raczkiewicza oraz prezentacja Illustarteyourself.com i wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa projektu „Pieces Book”. W programie znajdzie się blok poświęcony science fiction. Nie zabraknie stałych stref: Manga Corner, Star Wars, dziecięcej i targowej oraz seansów dedykacji i warsztatów. Jeszcze większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier.

Ponadto poza Łodzią zorganizowane będą trzy wystawy komiksowe w Łowiczu (Miejska Biblioteka im. A.K. Cebrowskiego), Piotrkowie Trybunalskim (Ośrodek Działań Artystycznych) i Wieluniu (Wieluński Dom Kultury).

Szczegółowy program imprezy znajdziecie na stronie festiwalu: http://komiksfestiwal.com/program/.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia