W niedzielę odbędzie się 1. edycja Galicyjskiego Festiwalu Książki im. Augustyna Barana

20 września 2018


Galicja będzie miała swój festiwal książki. Stowarzyszenie „Pod Karpatami” we współpracy z podkarpackimi literatami i wydawnictwami zaprasza w niedzielę 23 września do Rymanowa na pierwszą odsłonę imprezy. Gościem specjalnym jest Andrzej Stasiuk.

Galicyjski Festiwal Książki nosi imię Augustyna Barana, nieżyjącego już galicyjskiego pisarza, który w swej twórczości opisywał lata pięćdziesiąte na polskiej wsi. Twórczość patrona odkrył w połowie lat 90. Andrzej Stasiuk. „Przeglądałem dziesiątki maszynopisów przysłanych na coroczny konkurs literacki 'Czasu Kultury’. No i jak to w takich konkursach: nuda, nuda, rozterki wieku dojrzewania, zły, niesprawiedliwy świat oraz rozdęte ego autora. Ale w pewnym momencie trafiłem na niezwykłe opowiadanie o wiejskim chłopaku i jego wojnie z podwórkowym kogutem. Sam pamiętałem takiego agresywnego kurzego samca z własnego dzieciństwa, więc opowieść mnie natychmiast wciągnęła. Było w niej to wszystko, czym żywi się prawdziwa proza. Szczegół, zmysł obserwacji, lekki dystans do przedmiotu, lekka autoironia, lekkość opisu i przyprawione goryczą ciepło. To opowiadanie po prostu się wyróżniało. Świeciło spokojnym, szlachetnym blaskiem. Dostało jakąś nagrodę. Gdy otwieraliśmy koperty z nazwiskami autorów, ktoś powiedział, że zna Augustyna, że to starszy facet, emerytowany nauczyciel i mieszka w Izdebkach niedaleko Brzozowa” – pisał Stasiuk w książce „Grochów”. Na fascynacji jednym opowiadaniem się nie skończyło. Stasiuk poznał Augustyna Barana osobiście, a później opublikował w wydawnictwie Czarne jego zbiór opowiadań „Głowa wroga”.

Twórczość Augustyna Barana miała silnie regionalny charakter, dlatego też i festiwal jego imienia skupi się na miejscowych wydawnictwach i autorach związanych z Podkarpaciem i galicyjskością poprzez miejsce swego życia i tworzenia oraz odwołań literackich i inspiracji. Na wydarzeniu pojawią się ludzie piszący o Galicji w różnych formach (proza, poezja, wspomnienia, esej, reportaż, przewodnik, monografie historyczne). W ramach imprezy przewidziano spotkania autorskie i prezentacje książek w promocyjnych cenach, a także imprezy towarzyszące, m.in. pokazy filmów dokumentalnych z Galicji i Karpat oraz wystawy fotografii.

Gościem specjalnym będzie Andrzej Stasiuk, jeden z najciekawszych twórców współczesnej, polskiej literatury. Znany ze swojego niepowtarzalnego stylu i podejścia do życia, a także zamiłowania do samochodowych podróży, krajobrazów prowincji. Jeden z takich krajobrazów, właśnie Galicję, opisał w swoich „Opowieściach galicyjskich”.

Pierwszy Galicyjski Festiwal Książki odbędzie się w niedzielę 23 września w hotelu restauracji „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie. Szczegółowy program imprezy znajdziecie na poniższej grafice. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia