W najbliższy weekend w Łodzi odbędzie się dwudniowy plener literacki Forum Młodej Literatury

29 lipca 2020

W dniach 1-2 sierpnia w Łodzi zaplanowano plenerowe wydarzenie „Forum Młodej Literatury”. Będzie można wysłuchać rozmów z młodymi prozaikami i poetami oraz dowiedzieć się, jak działają czasopisma młodoliterackie. Nie zabraknie też koncertów i wystaw.

Gośćmi wydarzenia mają być młodzi, ale już doceniani twórcy prozy. Do Łodzi przyjedzie Dorota Kotas, autorka książki „Pustostany”, nominowanej do nagrody Gombrowicza oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Z czytelnikami spotka się również Radek Rak, pisarz nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Na plenerze pojawi się laureatka ubiegłorocznego Konkursu Literackiego im. Jacka Bierezina, Joanna Bociąg. Spotkanie będzie jednocześnie premierą jej debiutanckiego tomu wierszy „Boję się o ostatnią kobietę”. Zaplanowano też rozmowy z innymi młodymi poetami: Martą Ewą Romaneczko, Łukaszem Kaźmierczakiem / Łucją Kuttig, Jakubem Pszoniakiem i Aleksandrem Trojanowskim.

Przewidziano też występy muzyczne. W sobotę dla widzów zagra Zuzanna ? wokalistka, multiinstrumentalistka i tekściarka, która tworzy piosenki literackie doprawione odrobiną folkowych brzmień. Śpiewa, akompaniując sobie na pianinie, gitarze i akordeonie. W niedzielę gwiazdą wieczoru będzie Ada Rusinkiewicz ? songwriterka, wokalistka, związana z łódzkim zespołem hethet. Przygotujcie się na dużą dawkę melancholii i smutnych żartów, bo Ada zagra piosenki zespołu hethet w akustycznych aranżacjach.

Dodatkowo w sobotę zorganizowana zostanie wystawa Obraz + Tekst = Sztuka, podczas której swoją twórczość zaprezentują młodzi ilustratorzy. Odbędzie się też spotkanie dotyczące czasopism młodoliterackich, w których wezmą udział przedstawiciele „Małego Formatu”, „Kontentu”, „Wizji”, „Stonera Polskiego” i „Ósmego Arkusza Odry”. Z kolei w niedzielę szykuje się Turniej Młodego Wiersza z nagrodami dla publiczności.

Wydarzenie będzie mieć miejsce w Muzeum Książki Artystycznej przy ulicy Tymienieckiego 24. Organizatorami dwudniowego pleneru są Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia