banner ad

W najbliższy weekend w Łodzi odbędzie się 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier

22 września 2022


W dniach 24-25 września w Atlas Arenie w Łodzi wielbiciele popkultury spotkają się na 33. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział m.in. w panelach dyskusyjnych, spotkaniach autorskich, prelekcjach i warsztatach.

Łódź jak co roku zaprasza do udziału w wydarzeniu najbardziej znane nazwiska twórców z Polski i ze świata, wydawnictwa rozpoznawalne na rynku międzynarodowym i te niszowe, trafiające do wyselekcjonowanej grupy czytelników. Głównym celem programu festiwalu jest zapewnienie różnorodności, udostępnienie gościom możliwości poznania tajników tworzenia komiksów i gier, uczestniczenie w rozmowach z autorami, szkolenie się podczas warsztatów, a także… zdobywanie autografów ulubionych autorów.

Gwiazdami tegorocznej 33. edycji festiwalu są: południowokoreański artysta Kim Jung Gi – tworzący na żywo ogromne komiksowe prace, którego filmy w internecie oglądają miliony widzów na całym świecie (jest on także autorem ilustracji do festiwalowego plakatu oraz muralu na Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi), Miguel Valderrama – rysownik komiksu „Cyberpunk 2077: Trauma Team” oraz Greg Rucka – scenarzysta znany w Polsce przede wszystkim z serii „Wonder Woman”, „Gotham Central”, „Lazarus” i zekranizowanej „Whiteout”. Swój udział w imprezie potwierdzili również Tiitu Takalo (Finlandia), Simon Spruyt (Belgia), Ingo Römling (Niemcy), Jonas Scharf (Niemcy) oraz Nico Tamburo (Włochy).

Nie zabraknie też wybitnych polskich autorów, których uczestnicy zobaczą na spotkaniach autorskich. „Pod jednym dachem, podczas jednego festiwalu, spotka się ponad 150 twórców, w tym twórcy (kontynuacji) Kajka i Kokosza, którzy obchodzą w tym roku 50-lecie swojego istnienia. W komiksie nie ma znaczenia wiek, bo wśród czytelników znajdują się zarówno najmłodsi, uczący się za pomocą komiksów czytać, jak i wytrawni kolekcjonerzy, posiadający całe regały swoich ulubionych serii. Komiks łączy pokolenia, więc do wizyty w Atlas Arenie zachęcam szczególnie rodziny. Jestem przekonany, że będzie to świetny pomysł na wspólne spędzanie wolnego czasu” – mówi wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Podczas festiwalu spotkać będzie można tak znakomite osobistości jak m.in. Zbigniew Kasprzak i Grażyna Fołtyn-Kasprzak, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak, Przemysław Truściński, Jakub Rebelka, Hubert Ronek i Jakub Syty, Bartosz Minkiewicz, Marek Oleksicki i Wiesław Skupniewicz, Anna Krztoń, Łukasz Wnuczek, Magdalena Kania, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Mieczysław Fijał, Jacek Rembiś, Berenika Kołomycka, Kajetan Wykurz, Robert Sienicki, Maciej Jasiński, Krzysztof Trystuła, Zvyrke, Piotr „Śmiechosław” Wojciechowski, Tomasz Kontny, Piotr Nowacki, Rafał „Otoczak” Tomczak czy Ryszard Dąbrowski i wielu innych.

„Podczas festiwalu odbywać będą się również panele dyskusyjne i prelekcje. To przede wszystkim rozmowy ekspertów, pasjonatów, dziennikarzy i krytyków na tematy komiksowe: od historii komiksu, przez serialowe i filmowe adaptacje, po rozważania nad architekturą w komiksie oraz panele związane z mangą i anime. Uwaga! W tym roku odbędzie się m.in. spotkanie z obsadą polskiego dubbingu do 'Belle’ czy dyskusje moderowane przez United States of Komiks i Łódzki Fanclub Star Wars. Uczestnicy dowiedzą się również, co jest dziś grane w polskim gamedevie i jak dołączyć do tego zacnego grona” – mówi Adam Radoń, szef Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

O tajnikach pracy nad komiksem w trakcie warsztatów opowiedzą twórcy i doświadczeni edukatorzy. Tegoroczny program obejmuje m.in. warsztat z pitchingu (Katarzyna Witerscheim), scenariusza (Piotr Szulc, Tomasz Kontny), komiksowe warsztaty dla dzieci z Robertem Trojanowskim i mangę dla początkujących (Monika „Ailish” Filipiak). Wszystkie materiały plastyczne zostaną zapewnione uczestnikom warsztatów. Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona.

Na scenie głównej w ciągu dwóch dni festiwalu odbywać się będą konkursy, pokazy rysunku na żywo z udziałem gwiazd festiwalu, a także twórcze gry i zabawy z udziałem publiczności. Wisienką na torcie jest coroczny pokaz konkursu Cosplay, w tym roku z wyjątkową kategorią związaną z uniwersum Tolkiena.

Na tyłach sceny głównej znajdzie się strefa autografów, na której zaproszeni na festiwal artyści rozdają rysografy i wpisy do komiksów. Pracę rysowników podglądać można na ekranach na scenie podczas festiwalu. W strefie tej obowiązuje osobny regulamin i numerki.

Z okazji 50. urodzin Kajka i Kokosza zostanie zorganizowana specjalna strefa poświęcona tym jubilatom, w której czekać będzie moc atrakcji: wystawa, otwarte warsztaty z rysowania dzielnych wojów (prowadzenie: Wojciech Olszówka), czytelnia, gralnia i kolorowanki dla najmłodszych, stoisko, na którym będzie można nabyć gadżety z bohaterami serii, a także zagrać w grę „Kajko i Kokosz: Na plasterki!”.

Większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych i konsolowych. Na płycie Atlas Areny na ponad 100 stanowiskach bezpłatnie i bez kolejek będzie można zagrać w wielkie konsolowe hity, zarówno te dawne, z czasów świetności maszyn Nintendo i Segi, jak i te całkiem współczesne z logo Sony i Microsoftu. Organizatorzy zapraszają na Mistrzostwa Polski Bijatyk, do tanecznych gier ruchowych i automatów zręcznościowych. Fani nowości będą mieli do dyspozycji stanowiska z prototypami produkcji zrealizowanych w ramach konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych.

Na koronie Atlas Areny znajdzie się strefa gier planszowych oraz strefa targowa, która jest największą strefą sprzedaży komiksów w Polsce. Będą tam najważniejsi wydawcy, sklepy komiksowe, stoiska twórców niezależnych, sprzedawcy rękodzieła, rysografy na stoiskach wydawców i możliwość zdobycia najświeższych premier komiksowych w kraju.

Festiwalowi towarzyszą dwie retrospektywne wystawy komiksowe, które oglądać będzie można od 24 września aż do 18 listopada w sali wystaw czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1. „KAS. Monografia” to przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Zbigniewa Kasprzaka, który będzie także gościem tegorocznego festiwalu, a „Andrzej Janicki. Uniwersum” to retrospektywa twórczości jednego z najznakomitszych twórców komiksowego science fiction z lat 90.

Bilety na 33. Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier można nabyć online lub w kasach pod Atlas Areną w dniach trwania festiwalu. Karnet dwudniowy kosztuje 60 złotych (ulgowy 30 zł), a jednodniowy 40 złotych (ulgowy 20 zł).

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia