W najbliższy piątek w Szczecinie rozpocznie się Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”

13 czerwca 2018


W dniach 15-17 czerwca 2018 roku na Jasnych Błoniach w Szczecinie odbędzie się siódmy Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”. Przed czytelnikami spotkania z gwiazdami w otoczeniu książek. Nie zabraknie też licznych atrakcji dla dzieci.

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek ze Szczecina i okolic będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników, a co najcenniejsze ? wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ponad 20 ulubionych autorów. Gośćmi Pleneru będą m.in. wielokrotnie nagradzani i doceniani za twórczość literacką Justyna Kopińska i Łukasz Orbitowski. Miłośnicy kryminałów i literatury sensacyjnej będą mogli spotkać się z Ewą Ornacką ? dziennikarką śledczą i reportażystką, Leszkiem Hermanem, nazywanym szczecińskim Danem Brownem, czy autorem trylogii o inspektorze Suderze ? Markiem Stelarem. Dziennikarz radiowy, pisarz i fotograf Roman Czejarek zdradzi sekrety pracy w radiu i tajemnice Szczecina. Znana aktorka Anna Seniuk opowie o miłości, teatrze i swoich pasjach. Nie zabraknie atrakcji dla fanów programów kulinarnych Tomka Jakubiaka. Wspólnie z Joanną Jakubiak, fachową nianią i właścicielką agencji opiekunek, podzielą się opisanymi w książce przepisami, z którymi doskonale poradzi siebie każdy tata, nawet jeśli dotąd sam nie zrobił choćby jajecznicy. Na czytelników czekają autorki powieści obyczajowych: pisarka i trenerka biznesu Sylwia Trojanowska oraz Dorota Schrammek. A Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska opowiedzą o swojej powieści i sekretnym języku kwiatów. Młodzież szkolna będzie mogła spotkać się z uznanymi autorami: Marcinem Szczygielskim i Jerzym Zielonką.

W tym roku gościem specjalnym Pleneru będą Węgry, które zaprezentują rekordową ilość węgierskich nowości książkowych, wydanych podczas Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017. Specjalnie z okazji wydarzenia historyk Ignác Romsics przedstawi „Historię Węgier” napisaną z myślą o polskich czytelnikach.

Na Jasnych Błoniach, pięknym i lubianym przez spacerowiczów placu, swoją ofertę przedstawią 34 oficyny wydawnicze w tym m.in.: Akapit Press, Agora, Media Rodzina, Wydawnictwo Debit, Sonia Draga, Wydawnictwo Znak, Nasza Księgarnia, Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Kameleon, TaniaKsiazka.pl oraz Węgierski Instytut w Warszawie. O atrakcje dla dzieci i dorosłych miłośników gier planszowych i karcianych zadba Nasza Księgarnia (stoiska 3 i 4) i Black Monk Games (stoiska 27 i 28). Nasza Księgarnia zaprezentuje na Plenerze pełną ofertę swoich gier, m.in.: „Detektywa Pozytywkę na tropie” z bohaterami książek Grzegorza Kasdepke.

Częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii ? Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami: Martyną Bundą, Weroniką Gogolą, Patrycją Gryciuk, Moniką Piątkowską oraz Katarzyną Wężyk. A laureatkę siódmej już edycji nagrody poznamy tego samego dnia podczas wieczornej gali.

Plener Literacki odbędzie się w piątek i sobotę (15 i 16 czerwca) w godzinach od 11:00 do 19:00, a w niedzielę (17 czerwca) od 11:00 do 17:00. Szczegóły programu znajdziecie na stronie organizatora.

fot. Marytka Czarnocka

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia