banner ad

W marcu w Warszawie rozpocznie się 3. edycja festiwalu Polsko-czeska wiosna literatury

20 lutego 2020


W marcu w Warszawie rozpocznie się 3. edycja Polsko-czeskiej wiosny literatury. Wśród gości festiwalu znaleźli się polscy i czescy pisarze, autorzy komiksów, tłumacze i wydawcy, dziennikarze i aktorzy, m.in.: Mariusz Szczygieł, Mikołaj Łoziński, Monika Sznajderman, Julia Różewicz, Andrzej Jagodziński, Weronika Murek, František Tichý, Martin Šimečka, Josef Formanek i Ivana Myškova.

Temat główny tegorocznej edycji festiwalu organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum w Warszawie brzmi nieprzypadkowo: „Polacy i Czesi ? (nie)nasz koniec świata?”. Odnosi się on do coraz częściej pojawiającego się w literaturze polskiej, czeskiej i światowej motywu „końca” ? rozumianego bardzo szeroko w sensie geograficznym, politycznym, społecznym, filozoficznym i kulturowym. Wokół tej problematyki i pytań, w odniesieniu do konkretnych publikacji i tytułów z polskiej i czeskiej literatury, będą toczyły się dyskusje i rozmowy festiwalu.

W tym roku jednym z głównych partnerów festiwalu będzie Fundacja Instytut Reportażu, reprezentowana przez Mariusza Szczygła ? autora głośnych i tłumaczonych na wiele języków książek o Czechach. Mariusz Szczygieł pojawi się także w roli gościa festiwalu ? podczas wieczoru 13 maja, gdzie wystąpi wspólnie z popularną czeską performerką Adelą Elbel.

Spotkania i wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w kilku miejscach Warszawy ? głównie w Mazowieckim Instytucie Kultury, ale również w Faktycznym Domu Kultury czy siedzibie „Gazety Wyborczej”. Festiwal stanowi jedno z głównych wydarzeń (obok Warszawskich Targów Książki 2020), promujących czeską i polską literaturę w Warszawie. Zakończenie festiwalu zaplanowano na 17 czerwca ? będzie ono połączone z uroczystym zakończeniem prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej.

Hrabal na start

Festiwal otworzy 7 marca wieczór literacko-filmowy pt. „Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później”, który nawiązuje do jedynego spotkania autorskiego Bohumila Hrabala w Warszawie w marcu 1968 roku w dzisiejszej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12. Wieczór rozpocznie się o godz. 19:00. Wezmą w nim udział aktor Wojciech Pszoniak i pisarz Janusz Anderman. Zaprezentowany zostanie film „Skowronki na uwięzi” Jiřígo Menzela według opowiadań Hrabala, który został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 roku.

Czeski jazz

Ciekawym wydarzeniem muzycznym w ramach festiwalu będzie koncert Polish-Czech Jazz Connection. 24 marca o godz. 19:00 wystąpią Leszek Żądło i Emil Viklický. Koncert połączony będzie z promocją książki „Gorzki Świat” Josefa Škvoreckiego (Wydawnictwo Czarne) oraz spotkaniem z tłumaczami czeskiej literatury ? Janem Stachowskim i Andrzejem Jagodzińskim. Gościem specjalnym wieczoru będzie Paweł Brodowski ? redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum”.

Literatura przede wszystkim

Wzorem lat ubiegłych miłośnicy polskiej i czeskiej literatury będą mieli okazję wziąć udział w wielu spotkaniach i panelach dyskusyjnych z pisarzami, tłumaczami, wydawcami i dziennikarzami. 26 marca w Faktycznym Domu Kultury (Warszawa, ul. Gałczyńskiego 12) rozmowę z pisarkami Weroniką Murek (autorką debiutującą w 2015 roku zbiorem opowiadań pt. „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, który był nominowany do Paszportów „Polityki”, Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada i za który zdobyła Nagrodę Gombrowicza) i Ivaną Myškovą, autorką książki „Białe zwierzęta są bardzo często głuche” wydanej przez Dowody na Istnienie w tłumaczeniu Elżbiety Zimnej (która tłumaczyć będzie również samo spotkanie).

6 kwietnia w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury miłośnicy wydawnictwa Czarne będą mieli okazję spotkać się z jego redaktor naczelną, pisarką Monika Sznajderman. Spotkanie nosi tytuł „Pusty las, życie na końcu świata”, a rozmowę poprowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury Renata Putzlacher z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

8 maja, również przy Elektoralnej 12, gośćmi spotkania pt. „Koniec rodziny?” będą: pisarz Mikołaj Łoziński (laureat Nagrody Kościelskich i Paszportów „Polityki”, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”) i jego czeska tłumaczka Lenka Kuhar Daňhelova. Fragmenty prozy pisarza przeczyta aktor Łukasz Borkowski.

Pełny program festiwalu Polsko-czeskiej wiosny literatury dostępny jest na stronie www.mik.waw.pl.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia