banner ad

W książkowym gabinecie osobliwości Sylwii Chutnik. Znamy pierwsze szczegóły 12. Europejskiej Nocy Literatury

19 kwietnia 2023

Poznaliśmy pierwsze szczegóły tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury. Kolejna odsłona popularnego wrocławskiego wydarzenia literackiego odbędzie się 19 sierpnia. Kuratorką nadchodzącej edycji została Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią książki połączy hasło „Gabinet osobliwości”.

Europejska Noc Literatury organizowana jest już od dziesięciu lat. Formuła wydarzenia od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: to święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór mogą usłyszeć znakomitą prozę w interpretacjach najciekawszych polskich aktorów i aktorek, a przy okazji odwiedzić nietypowe przestrzenie miasta, często na co dzień niedostępne dla odwiedzających.

Przez ostatnie lata Noce Literatury organizowano na Wielkiej Wyspie, Nadodrzu, Przedmieściach Oławskim oraz Świdnickim, a także Placu Grunwaldzkim, Karłowicach i osiedlu Powstańców Śląskich. Tegoroczną lokalizację poznamy wkrótce. Od 2018 roku za koncepcję programową wydarzenia odpowiedzialny jest zaproszony kurator bądź kuratorka. Dotychczas książki i tematy wybierali: dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska, pisarz i reporter Max Cegielski, dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller oraz literaturoznawca Michał Rusinek.

„Gabinet osobliwości” Sylwii Chutnik

Program tegorocznej edycji przygotowała Sylwia Chutnik – pisarka, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, publicystka i promotorka czytelnictwa. Zaproponowanym przez nią tematem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony wydarzenia, jest „Gabinet osobliwości”.

„Tu nic nie jest takie, jakim się wydaje, a każdy artefakt, każda osoba przekracza siebie i tworzy nowe znaczenia. A może to wcale nie jest osobliwość, tylko tak właśnie wygląda nasze życie?” – zastanawia się Sylwia Chutnik. „W transgresji, przekroczeniu, czai się nadzieja, że odnajdziemy prawdę. O sobie i otaczającym nas świecie. Zmiana często oznacza łamanie zasad. To romantyczny zryw, kiedy wbrew wszystkiemu poszukujemy siebie, zestawiamy to, co wydaje się nie pasować do siebie i dzięki temu otrzymujemy nowe znaczenia” – dodaje kuratorka.

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury poświęcona będzie właśnie takim przekroczeniom i aktom oporu, które mają na celu znalezienie sensu w pozornie chaotycznym zbiorze znaczeń. Jak informują organizatorzy, 10 wybranych przez Sylwię Chutnik tekstów będzie przeplatać się między sobą, tworząc mapę paradoksów i magii.

12. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 roku. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Instytut Kultury.

[am]
fot. Jerzy Wypych

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia