W Krakowie rozpoczęła się 22. edycja Międzynarodowych Targów Książki

25 października 2018


Niezwykły klimat Krakowa, 615 wystawców z 20 krajów, 781 pisarzy, bogaty program towarzyszący, setki zwiedzających. Ruszyły 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji imprezy są słowa Arturo Péreza Reverte: „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”.

„Bardzo serdecznie witam na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Tradycyjnie powitaliśmy wszystkich hejnałem, myślę, że gdyby tego zabrakło, byliby państwo bardzo zadziwieni?” ? tymi słowami Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie o godzinie 12:00 przywitała gości jednej z dwóch największych imprez literackich w Polsce.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to cykliczna impreza dedykowana branży wydawniczo-księgarskiej, organizowana od 1997 roku. Z roku na rok zwiększa się liczba zagranicznych wydawnictw, instytucji kultury i mediów w niej uczestniczących. Zagraniczni wystawcy dzielą się swoimi pomysłami, doświadczeniami i najlepszymi praktykami dla zrównoważonego rozwoju kulturalnego. W dobie globalnej wioski, zanikania różnic kulturowych zagraniczni wystawcy udowadniają, że warto stawiać na dobrze rozumianą lokalność. Lokalność, która broni swojej odrębności, ale nie zamyka się na nowe wzorce i zachowania. Czerpie z tradycji i nowoczesności. Gwarantując poszanowanie dla tego, co inne, kultywuje to, z czego wyrasta. Dzięki międzynarodowym uczestnikom jesienna impreza staje się nie tylko miejscem promocji dobrej książki i spotkań z autorami, ale także płaszczyzną wymiany myśli, miejscem poznawania tego, co inne, przestrzenią dialogu między różnymi tradycjami literackimi. Od 2014 roku do udziału w targach organizatorzy zapraszają przedstawicielstwo jednego z krajów, który podczas danej edycji imprezy jest gościem honorowym. Cykl spotkań, dyskusji i warsztatów organizowanych w ramach salonu gościa honorowego stwarza niepowtarzalną okazję do nawiązania współpracy między polskim a zagranicznymi wydawnictwami i instytucjami kultury.

W ubiegłym roku Francja, dwa lata temu Izrael, jeszcze wcześniej Litwa. To kraje ? goście honorowi kilku poprzednich edycji targów. Do tego grona w tym roku dołącza Szwecja. Szwedzka literatura jest marką samą w sobie. Cała fascynacja czytelników tym krajem w wielu przypadkach zaczęła się właśnie od przepełnionych chłodem mrocznych kryminałów. Ich autorzy posiadają nieprawdopodobną umiejętność budowania unikatowego klimatu, gdzie skrzętnie snuta intryga trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Literatura szwedzka to także sprawnie napisane, wciągające historie, świetne reportaże, książki dla dzieci czy poradniki. Zaplanowane są inspirujące spotkania i dyskusje, poświęcone funkcjonowaniu infrastruktury czytelniczej w Polsce i na świecie. Jussi Adler-Olsen, Elisabeth ?sbrink, Thomas Erikson, Mons Kallentoft, ?sa Lind, Martin Widmark czy Annika Lindgren, wnuczka Astrid ? to tylko wybrani szwedzcy pisarze, z którymi będzie się można spotkać na krakowskich targach książki.

Ambasador Szwecji w Polsce, Stefan Gullgren, podkreślił podczas oficjalnego otwarcia, że Szwedzi są narodem, który dużo czyta: „Średnia to dwadzieścia minut dziennie. Nawyki czytelnicze wyrabia się już od najmłodszych lat, m.in. dzięki prężnie działającym bibliotekom. Literaturę dziecięcą będzie można poznać na targach książki, a nasze stoisko jest dostosowane do potrzeb najmłodszych”.

Targi to również okazja do spotkań ze znanymi i lubianymi autorami z Polski. ?Kogo w tym roku spotkamy w Krakowie? Nie sposób wymienić wszystkich autorów, ale warto wspomnieć chociażby Katarzynę Bondę, prof. Jerzego Bralczyka, Jacka Hugo-Badera, Katarzynę Grocholę, Wojtka Miłoszewskiego, Jerzego Pilcha, Macieja Stuhra, Olgę Tokarczuk, Daniela Chmielewskiego, Annę Bikont, Sylwię Chutnik, Jakuba Ćwieka, Magdalenę Grzebałkowską, Grzegorza Kalinowskiego, Martę Guzowską, Jerzego Jarniewicza, Ewę Karwan-Jastrzębską, Marka Krajewskiego, Joannę Lech, Katarzynę Nosowską, Andrzeja Pilipiuka, Tomasza Samojlika, Andrzeja Stasiuka, Wita Szostaka, Mariusza Szczygła, Marcina Świetlickiego czy Janusza Leona Wiśniewskiego.

Na targach wiele atrakcji znajdą dla siebie też najmłodsi. Na rodziców i ich pociechy czeka specjalnie przygotowana Dziecięca Strefa Warsztatowa. A w niej trwające przez cztery dni zajęcia czytelniczo-plastyczne, tworzenie plakatów filmowych, warsztaty i spotkania z autorami książek dla dzieci. Odbędą się też spotkania branżowe z udziałem wydawców, hurtowników, księgarzy i bibliotekarzy.

Z uwagi na głosy krytyczne ze strony Stowarzyszenia Unia Literacka i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zwiększono przestrzeń, nie mnożąc liczby wystawców ? wybudowana została dodatkowa hala o powierzchni niemal 1 100 m2. Znajdzie się w niej m.in. specjalna strefa relaksu oraz dodatkowa kawiarnia. Zmieniono też lokalizację stoisk wydawców, cieszących się dużą popularnością. Zwiększono liczbę kawiarń i miejsc na spotkania z autorami.

Targi potrwają do niedzieli 28 października do godz. 17:00.

fot. i źródło: mat. prasowe Expo Kraków, Targi Kraków

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia