W dniach od 7 do 9 lipca poeci opanują Kołobrzeg

1 lipca 2015

port-literacki-kolobrzeg
Już za kilka dni rozpoczyna się pierwszy z trzech wakacyjnych Portów Literackich. Na kilkanaście godzin Kołobrzeg opanują najważniejsi polscy poeci i debiutanci. Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników gier terenowych, wydarzeń dla małych i dużych czytelników, a także książek, wystaw, projekcji filmowych oraz bardzo dobrej muzyki.

Bulwar im. Jana Szymańskiego między 7 a 9 lipca zmieni się w Miasteczko literackie, a Pomnik Zaślubin Polski z Morzem przemianowany zostanie na Pomnik Zaślubin z Poezją. Księgarnia, kawiarnia, plenerowa scena, miejsce zabaw dla dzieci, przedstawienia i występy poetów ? to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez Biuro Literackie.

Główną częścią Portu w Kołobrzegu będą autorskie spotkania z najciekawszymi debiutantami ostatnich lat i wybitnymi polskimi poetami. Ryszard Krynicki, Jerzy Jarniewicz i Marta Podgórnik zaprezentują książki: „Przekreślony początek”, „Woda na Marsie” i „Zawsze”, a także antologię „100 wierszy polskich stosownej długości”. Spotkanie poprowadzi Konrad Wojtyła.

Szymon Słomczyński i Julia Szychowiak to twórcy, którzy już zdążyli zdobyć wiele ważnych nagród. Zaczynali w Połowie, który przez kilka lat odbywał się Kołobrzegu. Bronka Nowicka jest natomiast osiemnastym debiutantem, jakiego do polskiej literatury wprowadza Biuro Literackie. Autorzy czytać będą z książek: „Dwupłat”, „Intro” oraz „Nakarmić kamień”.

Wydarzeniami dla dzieci będą widowisko teatralne na podstawie tomu Jacka Podsiadły „Przedszkolny sen Marianki” w wykonaniu sześcioletniego Kazia Sponge’a, Anny Makowskiej-Kowalczyk i Marcina Sosińskiego oraz dwanaście poetycko-graficznych duetów najlepszych współczesnych polskich twórców i ilustratorów z książki „Sposoby na zaśnięcie”.

W ramach „Wolnej plaży poetów” nadmorską scenę przejmą autorzy przed debiutem książkowym, poeci z Kołobrzegu oraz uczestnicy konkursu na jeden wiersz. Wystarczy napisać tekst, wrzucić go do jednej z czterech specjalnych skrzynek rozlokowanych w mieście i przyjść pod pomnik 7 lipca. Nagrodą jest dwudniowy pobyt dla dwóch osób w Hotelu Leda SPA.

Wakacje to najlepszy czas na poszukiwanie skarbów, również tych poetyckich. Na terenie Kołobrzegu w ramach Geocachingu ? międzynarodowej zabawy adresowanej do poszukiwaczy przygód w każdym wieku ? rozegra się literacka gra terenowa. Na tych, którzy poprawnie wykonają wszystkie zadania i zgłoszą się z odpowiedziami do Miasteczka literackiego, czekają nagrody książkowe.

Koncert zespołu Pustki, poetyckie filmy oraz dwie wystawy to dodatkowe wydarzenia Portu w Kołobrzegu. Dwa z nich zaplanowane zostały przy ulicy Solnej 1. Na Plenerowej scenie RCK odbędzie się koncert, a front budynku już od 25 czerwca zdobić będzie wystawa zdjęć z dwudziestu lat Portu. W Miasteczku oglądać będzie można filmy, a w jego okolicy wystawę dla dzieci „Sposoby na zaśnięcie”.

Dopełnieniem oferty będzie 200 wyjątkowych książek na wakacje w specjalnych cenach w księgarni w Miasteczku literackim. Kupić będzie można publikacje dla dzieci, komiksy, antologie, wiersze i prozę polskich oraz zagranicznych twórców. Wiele pozycji wyróżnionych najważniejszymi literackimi nagrodami, które po prostu wypada znać.

Dla tych, którzy zdecydują się na przyjazd do Kołobrzegu między 7 a 9 lipca, organizatorzy przygotowali noclegi w cenie 35 zł za jedną noc. Szczegóły tej oferty, program imprezy, miejsca umieszczenia skrzynek na wiersze oraz szczegółowy opis poszczególnych wydarzeń znaleźć można na stronie portliteracki.pl w zakładce „Po godzinach”.

Powyższa impreza jest jednym z trzech wakacyjnych Portów Literackich organizowanych w każde wakacje przez Biuro Literackiej. Oprócz Kołobrzegu poezja pojawi się również w Gdańsku i Stroniu Śląskim. Te trzy wyjątkowe wydarzenia to pożegnanie z obecną nazwą festiwalu, który od kolejnej edycji przyjmie nową formułę.

wakacyjne-porty-literackie

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia