banner ad

W dniach 25-29 września w Gorlicach odbędzie 5. Festiwal im. Zygmunta Haupta

3 września 2019


5 dni, 26 wydarzeń, 33 gości ? tak zapowiada się program organizowanego w Gorlicach, w Beskidzie Niskim, Festiwalu im. Zygmunta Haupta, którego dyrektorem artystycznym jest Andrzej Stasiuk. Tegoroczna, piąta edycja wydarzenia rozpocznie się dzień wcześniej niż organizatorzy początkowo planowali, czyli w środę 25 września.

Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się od 2015 roku. Ma on na celu przywrócenie pamięci o wyjątkowym pisarzu, jakim był Zygmunt Haupt, przybliżenie odbiorcom jego sylwetki twórczej i życiorysu wraz z kontekstem historycznym jego czasów. W ramach festiwalu organizowane są też spotkania z pisarkami i pisarzami, nominowanymi i laureatami ważnych nagród literackich, których twórczość bliska jest kierunkowi wyznaczonemu przez Haupta. Promowane są również wartościowe zjawiska we współczesnej literaturze i sztuce, a szczególnie artyści, których twórczość koresponduje w opinii organizatorów z „klimatem”, „krajobrazem” i „literacką geografią” zapisaną w twórczości patrona.

Pierwsza edycja festiwalu ? dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ? trwała 10 dni i miała w swoim programie 35 wydarzeń. Kolejne trzy (2016?2018), w wyniku braku wsparcia ze strony MKiDN, musiały zostać skrócone do 4 dni i realizowane były dzięki wsparciu finansowemu instytucji miejskich i samorządowych oraz przychylności partnerów publicznych i prywatnych. W tym roku organizatorzy również nie mogli liczyć na pomoc Ministerstwa ani Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Postanowiono zatem zorganizować zbiórkę na portalu crowdfundingowym www.wspieram.to. Kampania zakończyła się sukcesem, a nawet więcej, ponieważ zebrana kwota 30 737 zł to dokładnie 113% potrzebnej sumy. Dodatkowe pieniądze, zgodnie z opisem celu projektu, przeznaczono na wzbogacenie programu, dzięki czemu impreza może rozpocząć się wcześniej, a tym samym trwać o jeden dzień dłużej.

W programie tegorocznego festiwalu tradycyjnie znalazły się SPOTKANIA TEMATYCZNE. Tym razem będą to: „Miasta Zygmunta Haupta” (z udziałem prof. Andrzeja Niewiadomskiego i dr. Pawła Panasa), „Bohdan Ihor Antonycz: 110. rocznica urodzin” (z udziałem Danyla Ilnytskyiego) ? poświęcone twórczości łemkowskiego poety i prozaika urodzonego w Nowicy koło Gorlic, a także spotkanie na temat inicjatywy „Dzikie Karpaty” ? oddolnego obywatelskiego ruchu, który chce zachować unikatowy, naturalny charakter najdzikszych obszarów karpackich lasów.

Z kolei gośćmi SPOTKAŃ AUTORSKICH będą autorki i autorzy prozy, poezji i literatury faktu: Marek Bieńczyk, Dorota Brauntsch, Wojciech Bonowicz, Tomasz Dostatni OP, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Olga Gitkiewicz, Magdalena Grzebałkowska, Agata Jabłońska, Barbara Klicka, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marta Madejska, Jacek Podsiadło, Paweł Smoleński, Paweł Sołtys, Filip Springer, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Urbanek, Filip Zawada i Serhij Żadan. Za moderację spotkań odpowiadać będą: Wojciech Bonowicz, Darek Foks, Zofia Król, Paulina Małochleb, Michał Olszewski, Justyna Sobolewska, Andrzej Stasiuk i Monika Stopczyk.

Ponadto w programie przewidziano: czytanie opowiadań Zygmunta Haupta w interpretacji powracającego do Gorlic Roberta Więckiewicza ? miłośnika twórczości patrona festiwalu, koncert zespołu HuRaban ? kobiecego trio łączącego oryginalne tematy ludowe z całego świata z autorskimi utworami (do których teksty pisze Anna Podczaszy, poetka nominowana do Nagrody Nike 2000), a także wystawę fotografii Jacka Kosiby „Niesamowitości Beskidu Niskiego”.

5. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbędzie się w dniach od 25 do 29 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela, Gorlickim Centrum Kultury, Centrum Kultury im. B.I. Antonycza, restauracji Kardamon i Domu Polsko-Słowackim im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach. Szczegółowy program imprezy znajdziecie na stronie www.festiwalhaupta.pl.

fot. Bartłomiej Kiełtyka

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia