W czwartek w Warszawie rozpoczyna się Festiwal Literatury Azjatyckiej

13 listopada 2024

W czwartek, 14 listopada, w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie rozpocznie się czterodniowy Festiwal Literatury Azjatyckiej. Będzie to okazja do dyskusji na temat twórczości pisarzy z odległych geograficznie i kulturowo regionów świata. W programie znalazły się spotkania z tłumaczami i specjalistami, wykłady i debata poświęcona popularności literatury azjatyckiej w Polsce. Nie zabraknie także części targowej.

„Pisarstwo autorów pochodzących z Azji jeszcze nigdy nie było tak dostępne na polskim rynku wydawniczym. Wzrost zainteresowania książką azjatycką spowodował potrzebę stworzenia miejsca kontaktu między czytelnikiem a wydawcą, tłumaczem czy badaczem na co dzień skupionym na świecie akademickim” – informuje Muzeum Azji i Pacyfiku. Wychodząc naprzeciw potrzebom w 2023 roku zorganizowano pierwszą edycję Festiwalu Literatury Azjatyckiej. Teraz przyszedł czas na drugą odsłonę.

Festiwal otworzy 14 listopada czytanie performatywne opowiadania japońskiego noblisty Yasunariego Kawabaty „Śpiące piękności” w reżyserii Joanny Grabowieckiej-Świerszcz. Z kolei 15 listopada odbędą się, organizowane z ramienia Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, warsztaty specjalistyczne dla studentów japonistyki i młodych tłumaczy z języka japońskiego, które poprowadzi Anna Wołcyrz – wydawczyni, redaktorka i tłumaczka.

Festiwal to także część targowa. W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy wydawnictwa i księgarnie, które mają w swojej ofercie nie tylko książki autorstwa pisarzy pochodzących z Azji, lecz także rodzimych badaczy i reportażystów. Swoją ofertę zaprezentują m.in. Państwowy Instytut Wydawniczy, Tajfuny, W.A.B., Bo.wiem, Czytelnik, Wydawnictwo Mova, Znak, Waneko, Wydawnictwo Yumeka i Grupa Wydawnicza Relacja. Część targowa odbędzie się w weekend festiwalowy 16-17 listopada w godz. 10:00-18:00.

Na weekend przygotowano też strefę spotkań z autorami piszącymi o Azji: Martą Sawicką-Danielak – autorką reportażu „Oko tygrysa”, Michałem Lubiną – zajmującym się współczesną Mjanmą i stosunkami rosyjsko-chińskimi, Marceliną Szumer-Brysz – autorką reportaży o Turcji, Agnieszką Couderq – autorką cyklu powieści historycznych o Michale Boimie, a także Katarzyną Podstawek i Katarzyną Rutowską – autorkami powieści „Ucieczka Apsary”, inspirowanej indyjskim gatunkiem desi fantasy.

W programie festiwalu znalazły się rozmowy i wykłady na temat książek reprezentujących różne gatunki literackie – od literatury pięknej, przez literaturę faktu, po science-fiction i fantasy. Będzie to świetna okazja do zapoznania się m.in. z: twórczością przedstawicieli trzech pokoleń pisarzy chińskich – Lao She, Yu Hua, Shuang Xuetao, Japonią widzianą oczami noblistów: Kenzaburō Ōe i Yasunariego Kawabaty, głosami nowego pokolenia – Li Kotomi („Wyspa pajęczych lilii”) czy Normana Eriksona Pasaribu („Nie do końca szczęśliwe historie”), fantastyką indyjską, fenomenem azjatyckiej literatury comfort read oraz motywem istot wampirycznych w kulturach Azji i… kotów w japońskiej literaturze.

Głos pisarzy azjatyckich wybrzmi także w trakcie krótkich wywiadów, które będą wyświetlane przez cały weekend festiwalowy. Do rozmowy zostali zaproszeni głównie autorzy nietłumaczeni w Polsce z rejonów nieznanych polskim czytelnikom, na przykład z Małych Wysp Sundajskich czy Buthanu. Atrakcją dla rodzin z dziećmi będą bajki na wystawie („Dawno temu w Mongolii” i „Dawno temu w Bagdadzie”).

Na zakończenie festiwalu odbędzie się otwarta debata poświęcona popularności literatury azjatyckiej w Polsce. Gościniami Wojciecha Szota będą redaktorka Elżbieta Brzozowska, tłumaczka literatury indonezyjskiej Mariana Lis oraz Anna Wołcyrz.

Pełny program Festiwalu Literatury Azjatyckiej znajdziecie tutaj.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia