W czwartek ruszają 7. Warszawskie Targi Książki

17 maja 2016

7-targi-ksiazki-warszawa
W dniach od 19 do 22 maja na stadionie PGE Narodowym odbędą się 7. Warszawskie Targi Książki. Ponad ośmiuset wystawców z 25 krajów, blisko tysiąc autorów i prawie 1 500 spotkań, dyskusji, debat, prezentacji, konkursów i innych atrakcji czekać będzie na miłośników literatury z całego kraju.

Węgry ? Gość Honorowy

Gościem Honorowym tegorocznej edycji targów są Węgry. Tak wyraźna obecność tego kraju na imprezie związana jest z obchodami 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 roku i rozpoczęciem Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Na stoisku węgierskim na targach będzie można się zetknąć nie tylko z ciekawą literaturą: począwszy od klasyków, przez literaturę współczesną, po fascynujące opracowania historyczne, ale i z bogatą kulturą tego kraju.

Z okazji Roku Węgierskiego w Polsce na Warszawskich Targach Książki ukaże się ponad 20 nowości, a wśród nich ostatnie zapiski niedawno zmarłego Imre Kertésza pt. „Ostatnia gospoda” (W.A.B.), (pseudo)chasydzkie opowiadania znanego z oskarowego „Syna Szawła” Gézy Röhriga (Austeria), czy fragmenty dzienników i krótkie nowele jednego z najciekawszych pisarzy węgierskich początku XX wieku, Gézy Csátha, zebrane w tomie „Opium” (PIW).

Literaturę i kulturę madziarską zaprezentują obecni na targach autorzy, m.in.: Antal Bayer, Johanna Bodor, Lajos Grendel, János Háy, Imre Kinszki, Csaba György Kiss, Noémi Kiss, István Kovács, István Pion, Géza Röhrig, György Spiró, Mihály Szajbély, Andrea Tompa, Krisztina Tóth, László Valuska, Endre László Varga i Teresa Worowska. Obok spotkań z pisarzami planowane są również panele dyskusyjne i wieczory literackie, opatrzone przez organizatorów intrygującymi tytułami: „Żaden mały język ? panel poświęcony tłumaczom” czy „Randka ze współczesną literaturą”, czyli rozmowy z wydawcami i krytykami literackimi o tym, co warto przeczytać, co warto przetłumaczyć, a co trzeba wydać.

Intrygująco zapowiada się promocja węgierskiego numeru „FA-artu” „Madziarskie Tripy + Slam Poetry”, w którym wezmą udział slamerzy z Węgier: István Pion, Márton Simon i Színész Bob. W tym kontekście wystąpi również formacja Gourmand, która w unikalny sposób łączy slam poetry i współczesną poezję z elementami jazzu i hip-hopu. W czwartek 19 maja, o godz. 13.30 Węgry zapraszają do Centrum Konferencyjnego (poziom +2), gdzie uroczyście otworzą m.in. wystawę „Chłopcy z placu Broni”, przedstawiającą powstanie i karierę najbardziej popularnej do tej pory węgierskiej książki w Polsce, arcydzieła Ferenca Molnára.

Barcelona i literatura katalońska ? Gość Specjalny

Program spotkań z katalońskimi autorami brzmi równie zachęcająco: „Barcelona scenerią literackiej wyobraźni”, „Codzienni bohaterowie: przekraczanie własnych granic”, „Narastający Ból: młodzież, książki, konflikty” czy „Literatura i relacje międzyludzkie”. Gośćmi Targów będzie 10 katalońskich autorów: Sebasti? Alzamora, Blanca Busquets, Jaume Cabré, Jenn Díaz, Rafel Nadal, Marc Pastor, Jordi Puntí, Care Santos, M?rius Serra oraz Jordi Sierra i Fabra. Wśród nowinek i wyjątkowych atrakcji znajdzie się między innymi panel dyskusyjny „Literatura i piłka nożna”, w której pisarz i zagorzały kibic Jordi Puntí porozmawia z Carlesem Vilarrubím, wiceprezesem klubu FC Barcelona o literackim i kulturowym wymiarze piłki nożnej. Katalońskie stoisko podzielone zostanie na trzy strefy: pracy, wydarzeń i wystawy oraz księgarnię. Pod względem wizualnym podkreślać będzie literacki dorobek Barcelony oraz tytuł Miasta Literatury UNESCO.

W sobotę, publiczność WTK będzie mogła spotkać się z Jaumem Cabrém, bez wątpienia, najbardziej znanym na świecie, niezwykle popularnym także w Polsce pisarzem katalońskim (godz. 13.00-13.50, scena główna ? Kanapa Literacka). Jaume Cabré w rozmowie z Anną Sawicką, autorką polskich przekładów jego książek, zaprezentuje swoją najnowszą powieść wydaną w Polsce „Cień eunucha”. Interesująco zapowiada się też kataloński program dla profesjonalistów, który ma na celu inicjowanie i wspieranie współpracy między polskimi i katalońskimi wydawcami i agencjami literackimi. W tym celu Instytut Rajmunda Llulla wsparł uczestnictwo w targach trzech katalońskich podmiotów branżowych (SalmaiaLit, La Galera, Llegir en catala).

Blisko 1000 twórców ? pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, dziennikarzy, przedstawicieli świata kultury

Targi będą nie lada okazją dla miłośników polskiej literatury. Z czytelnikami spotkają się m.in.: Katarzyna Bonda, Jerzy Bralczyk, Iga Cembrzyńska, Iwona Chmielewska, Anna Czerwińska-Rydel, Mariusz Czubaj, Jacek Dehnel, Andrzej Friszke, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Karpiński, Barbara Krafftówna, Hanna Krall, Zygmunt Miłoszewski, Piotr Nesterowicz, Łukasz Orbitowski, Kazimierz Orłoś, Joanna Papuzińska, Jerzy Pilch, Karolina Korwin Piotrowska, Mariola Pryzwan, Małgorzata Strzałkowska, Mariusz Szczygieł, Michał Rusinek, Eustachy Rylski, Olga Tokarczuk, Adam Wajrak, Adam Wiedemann, Janusz Leon Wiśniewski, Krzysztof Varga, Adam Zagajewski czy Zenon Żyburtowicz. Publiczność pozna m.in. nominowanych i laureatów ważnych polskich nagród literackich.

Nie zabraknie gości z zagranicy. Nie lada gratką dla miłośników kryminałów będzie spotkanie z najlepszymi duńskimi przedstawicielami tego gatunku, jak: Michael Katz Krefeld, rodzeństwo Lotte & Soren Hammer oraz Jacob Weinreich (pseud. A. J. Kazinski), którzy opowiedzą m.in. o zespołowym pisaniu powieści kryminalnych. Odwiedzi nas również gwiazda niemieckiego kryminału Nele Neuhaus, której kariera wiodła od „self-publishingu” na szczyty list bestsellerów. Dla czytelników, którzy podobnie jak autorka sami chcieliby spróbować swoich sił na rynku książki i są zainteresowani właśnie „self-publishingiem”, czy też zawodem tłumacza, przygotowano specjalne spotkania z doświadczonymi tłumaczami i wydawcami.

Dzieci również będą miały okazję osobiście porozmawiać ze swoimi ulubionymi twórcami na stoiskach wydawnictw, m.in.: Grzegorzem Kasdepke, Bohdanem Butenko, Agnieszką Tyszką, Magdaleną Pinkwart, Moniką Kowaleczko-Szumowską czy Agnieszką Frączek.

7-targi-ksiazki-warszawa-foto

Festiwal Komiksowa Warszawa

Festiwal Komiksowa Warszawa na targach to widoczny sektor wystawienniczy (Galeria, poziom -1), zlokalizowana nieopodal strefa autografów, a także trzy dni spotkań, prezentacji i warsztatów dla wielbicieli gatunku. Także i w tym roku, w ramach Festiwalu swój dorobek prezentować będzie kilkudziesięciu twórców komiksów z kraju i zagranicy, a w strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Wśród zagranicznych twórców warto wymienić takie nazwiska, jak: Hermann Huppen, Marcel Ruijters, Osvaldo Medina, Marcello Quintanilha i Klaas Verplancke.

Konkursy, nagrody, wyróżnienia

Na „konkursową” część programu WTK i ACADEMII składa się ponad dwadzieścia wydarzeń, a wśród nich nominacje do: Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gryfia. To na targach właśnie czytelnicy dowiedzą się o tegorocznych laureatach licznych nagród, jak: Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki Ikar, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa” czy Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Wydarzenia branżowe

Wśród wydarzeń dla profesjonalnej publiczności odbędą się organizowane przez Polską Izbę Książki warsztaty dla księgarzy oraz dyskusja o wpływie portali czytelniczych na czytelnictwo. Do dyskusji „Literatura, czytelnictwo, promocja ? doświadczenia i dobre przykłady znad Dunaju i Wisły” zaprosi także Gość Honorowy ? Węgry. Biblioteka Narodowa pomoże zapoznać się z serwisem dla wydawców i księgarzy e-ISBN. Wśród punktów programu poświęconych księgarzom znajduje się również spotkanie „Instrukcja przetrwania dla księgarza: księgarnia jako centrum kultury lokalnej społeczności”.

Na spotkanie o praktycznych aspektach prawa autorskiego w dobie cyfrowej zaprosi Biblioteka Analiz, a przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek opowiedzą o mitach w prawie autorskim. W ramach Salonu „Literacka Ukraina” odbędzie się panel dyskusyjny „Rynek Książki w Polsce i na Ukrainie ? wymiana doświadczeń i perspektywy rozwoju”. Węgierscy i katalońscy wydawcy, tłumacze i krytycy literaccy zachęcą polskich kolegów do rozmowy o tym, co warto przeczytać, co przetłumaczyć i co trzeba wydać.

W promowaniu innych literatur niebagatelną rolę odgrywają agenci literaccy, którzy rozmowy biznesowe będą prowadzić w Salonie Agentów w Biznes Klubie. Wydawcy, którzy zainteresują się przekładem obcej literatury, mogą na WTK zasięgnąć informacji na temat pozyskania grantów na tłumaczenia literackie w ramach Programu Kreatywna Europa Instytutu Adama Mickiewicza. W kontekście relacji wydawca-tłumacz organizatorzy targów szczególnie liczą na duże zainteresowanie wydawców nową Nagrodą Lew Hieronima przyznawaną przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury ? wyróżnieniem dla wydawcy najbardziej przyjaznego tłumaczom.

Wymiana książek i wirtualne targi

W sobotę i niedzielę 21 i 22 maja na murawie Stadionu będzie można znaleźć chwilę wytchnienia z dala od targowego zgiełku. Na publiczność czekają tu leżaki pod parasolami i kawiarenka. W sobotę o godz. 11-13 będzie też można wziąć udział w cieszącej się co roku dużą popularnością wymianie książek serwisu Lubimyczytac.pl. „Z półki na półkę”, w której obok książek innych czytelników nie zabraknie również nowości wydawnictw prezentowanych na targach.

Dopełnieniem Warszawskich Targów Książki są Wirtualne Targi Książki, zaplanowane w dniach od 16 do 29 maja pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. Ich zaletą jest dłuższy czas trwania i większa dostępność ? każdy internauta może je odwiedzić w dowolnym momencie, bez ograniczeń i konieczności wychodzenia z domu.

Rekordowe targi

Audyt statystyk imprez targowych CENTREX w Polsce za rok 2015 pokazał, że Warszawskie Targi Książki pod względem liczby wystawców (860) były największymi targami w Polsce, pod względem liczby zwiedzających (72 000 osób) zajęły drugie miejsce za targami Moto Show w Poznaniu (99 000 osób). Audyt nie obejmował liczby wydarzeń towarzyszących ? tu z pewnością WTK pozostawiłyby konkurencję daleko w tyle.

Więcej informacji oraz szczegółowy program targów znajdziecie na stronie: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/.

fot. Artur Malinowski/Flickr, Artur Maszota

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia