W czwartek rusza 1. edycja Targów Książki i Mediów Vivelo na PGE Narodowym w Warszawie

16 maja 2023

W czwartek 18 maja na PGE Narodowym w Warszawie ruszą Targi Książki i Mediów Vivelo. To czterodniowe wydarzenie organizowane nie tylko z myślą o miłośnikach książki w tradycyjnej formie, ale także o fanach technologii audio i video, które pozwalają doświadczyć wielozmysłowo książki przyszłości. W różnorodnych strefach tematycznych odbędzie się kilkadziesiąt warsztatów i pokazów dla wszystkich grup wiekowych. Na targach nie zabraknie też znanych autorów.

Targi Vivelo ma wyróżniać innowacyjne podejście do budowania doświadczeń zwiedzających. „Planujemy wiele działań, które sensorycznie będą angażować zmysły odbiorcy. Sięgamy po nowe środki wyrazu, aby umożliwić nowe doświadczenie książki w wyjątkowej przestrzeni największego stadionu w Polsce. Książkę chcemy pokazać w szerszym kontekście: kultury, sztuki oraz nowych technologii, aby rozszerzyć percepcją odwiedzających i pozostawić w nich niezatarte wrażenie, że forma książki wciąż się rozwija, ewoluuje i zmienia się wraz z nami” – mówi Irma Tomaszewska, dyrektor generalna targów.

Oczywiście na targach nie może zabraknąć wystawców. Swoją ofertę książkową zaprezentują m.in.: Agora, Albatros, ArtRage, Bo.wiem, Cyranka, Czarne, Czuły Barbarzyńca Press, Czytelnik, Dowody, Egmont, Filtry, Glowbook, Grupa Wydawnicza Foksal, Grupa Wydawnicza Relacja, Hanami, Karakter, Kwiaty Orientu, Marginesy, Muza, Nasza Księgarnia, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, OSDW Azymut, Osnova, Państwowy Instytut Wydawniczy, Pauza, Poradnia K, Prószyński i S-ka, Rebis, Scream Comics, Skarpa Warszawska, SQN, Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Znak, Zysk i S-ka oraz wielu innych.

Odwiedzający poznają wizję książki przyszłości dzięki multimedialnemu projektowi „Listy Minotaura do Zakażonych” autorstwa prof. Andrzeja Bednarczyka, rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. To unikalne dzieło sztuki, tworzone przez 15 lat, wykorzystuje technikę rzeczywistości rozszerzonej. Będzie można również spędzić czas, biorąc udział w pokazach kaligrafii i na wystawie kimon lub włączając się w spotkania z producentami i pasjonatami podcastów oraz twórcami platform streamingowych. Imprezie towarzyszyć będzie ceremonia wręczenia Vivelo Book Awards najciekawszym pozycjom literackim, które wybrało jury pod przewodnictwem Agaty Passent. Liczne atrakcje targowe podzielono na kilka stref tematycznych.

#Scenagłówna

Scena główna umiejscowiona będzie na trybunach PGE Narodowego w sektorze V. W samym sercu targów odbędą się spotkania m.in. z Remigiuszem Mrozem, Harrym Whittakerem (synem Lucindy Riley), Katarzyną Bondą, Katarzyną Puzyńską, Przemysławem Piotrowskim, Weroniką Anną Marczak, Ryszardem Ćwirlejem, Vincentem V. Severskim i Zdzisławem Raczyńskim, Michałem Śmielakiem, Magdaleną Witkiewicz, Aleksandrą Rak, Krzysztofem Bochusem i Jackiem Ostrowskim, a także z Katarzyną Grocholą i Dorotą Szelągowską. O nowej fali reportażu Mariusz Szczygieł porozmawia z Anną Goc, Katarzyną Chudyńską-Szuchnik i Ewą Plutą. Z kolei o walce z internetowym piractwem opowiedzą przedstawiciele Stowarzyszenia Czytaj i Słuchaj Legalnie.

#Lifestyle

Graham Masterton, Katarzyna Miszczuk, Wojtek Friedmannem, Stefan Friedmann, Karolina Wójciak, Katarzyna Miller, Gabriela Gargaś i Katarzyna Kubisiowska – to tylko niektórzy z autorów, których spotkamy w tej strefie. Tam będziemy mieli możliwość zdobycia autografu, ale również rozmowy, w formie otwartego panelu, z pisarzami. O szeroko pojętej fantastyce, ulubionych motywach, tworzeniu światów i postaci opowiedzą Marta Sobiecka, Franciszek Piątkowski, Anna Szumacher, Agata Suchocka i Łukasz Rzadkowski. O popularyzacji czytelnictwa i roli przekładu podczas panelu o Erneście Hemingwayu rozmawiać będą Adam Pluszka z Ewą Borówką, Agnieszką Wilgą i Markiem Cieślikiem. Swoje urodziny świętować będzie Wydawnictwo Mięta. W weekend dodatkowo planowane są spotkania z autorami popularnych książek o tematyce kulinarnej dzięki #livecooking. Na żywo gotować będzie między innymi Katarzyna Bosacka. Jak powstaje książka? Kto nad nią pracuje? Książka czy adaptacja filmowa? Na te pytania odpowiedzi poznamy w piątek. Wtedy też strefa zmieni nazwę na #szkoła, a atrakcje w niej przygotowano z myślą o zorganizowanych grupach szkolnych.

#Japonia

Tu poczujemy się niemal jak w podróży przez Kraj Kwitnącej Wiśni. W niedzielę na targach gościem specjalnym będzie Toshikazu Kawaguchi. Jest on autorem bestsellerowej serii „Zanim wystygnie kawa”, którą pokochali czytelnicy na całym świecie. Na żywo będzie można również zobaczyć, jak powstaje rysunek mangi, który wykona Olivia Gulida, czy wziąć udział w warsztatach kaligrafii w wykonaniu Wiktorii Borowskiej. Przez cztery dni targów na odwiedzających czekać będzie m.in. wystawa „Samuraje – rycerze dawnej Japonii” z kolekcji Macieja Płotkowiaka z Katana.pl. Warto też skorzystać z unikalnej szansy założenia prawdziwej zbroi samuraja z jej fachowym omówieniem i okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć.

#Spotkajautora

Graham Masterton, Jakub Małecki, Marta Kisiel, Małgorzata Starosta, Katarzyna Berenika Miszczuk czy Marek Michalak i Marcin Mortka – między innymi tych autorów będzie można spotkać w trzech specjalnie przygotowanych do tego strefach #spotkajautora. Odwiedzający targi będą mieć szansę nie tylko na zdobycie autografu, ale również na rozmowę z autorami swoich ulubionych książek. Poza tym pisarzy znajdziemy również na stoiskach poszczególnych wystawców oraz w strefie #książkawgrze na płycie stadionu.

#Książkawgrze

Ta strefa ma być uzupełnieniem trzech mniejszych przestrzeni #spotkajautora. W sobotę oraz niedzielę na płycie stadionu swoje książki będą podpisywać m.in. Remigiusz Mróz, Aneta Jadowska, Milena Wójtowicz, Marta Łabęcka, Kasia Barlińska, Weronika Anna Marczak, Weronika Ancerowicz, Natalia Fromuth oraz ponad 20 autorek wydawnictwa NieZwykłe, w tym Julia Brylewska, Joanna Balicka, Aleksandra Negrońska, Lena M. Bielska czy Weronika Plota.

#Audio

Targi będą też okazją do tego, by poznać pasjonujący świat słuchowisk, seriali audio i podcastów. Dzięki Aplikacja Empik Go, która jest głównym partnerem strefy #audio, będzie można zasiąść w wygodnych fotelach i na miękkich poduchach, słuchając rozmów na scenie. Jakie gwiazdy spotkamy w tej strefie? Maćka Makselona, redaktora prowadzącego w wydawnictwie W.A.B. Swoją obecność potwierdzili również Justyna Mazur i Marcin Myszka, twórcy podcastu true crime. Pojawi się także Krzysztof Czeczot z ekipą aktorów, który poprowadzi rozmowę „Co zamiast Netflixa?”. Odwiedzający targi będą też mieć szansę wziąć udział w spotkaniu Radio Akademii „Nauczymy cię radia”, dzięki której poznają tajemnice radiowców, zasady impostacji głosu oraz budowania poprawnych wypowiedzi.

#Mamatatadziecko

Dla rodziców w programie znaleźć będzie można m.in. warsztaty z fizjoterapii, sztuki uważności czy masażu Shantala. Z kolei dzieci będą mogły poczuć się jak uczniowie Hogwartu dzięki pokazom eksperymentów chemicznych inspirowanych czarodziejską sagą o Harrym Potterze. Kicia Kocia, Bolek i Lolek czy Reksio zaproszą do wspólnej zabawy, ale również nauki. W warsztatach i panelach udział wziąć mogą zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie. O wyborach czytelniczych dzieci i rodziców, przyszłości tekstów kultury dla najmłodszych i literackich bataliach rodzicielskich porozmawiają Natalia Fiedorczuk i Błażej Staryszak. Natomiast razem z autorką Agnieszką Mielech będzie można wspólnie świętować 10-lecie bestsellerowej serii „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”. Dla najmłodszych codziennie rano zaplanowane jest również czytanie na dywanie. Cała strefa będzie przystosowana pod potrzeby maluchów – podłoga wyłożona będzie matami piankowymi, nie zabraknie miejsc do karmienia dzieci, podgrzania jedzenia czy zmiany pieluchy.

#Booktok

W tej strefie spotkamy w szczególności popularnych tiktokerów, instagramerów i youtuberów. Pani Od Feminatywów, czyli Martyna F. Zachorska, opowie o swojej książce „Żeńska końcówka języka”. Robert Jasiak (Wspieraj kulturę), Magda Nowak (Mag_book) i Monika (winotka.books) porozmawiają o tym, czy pisarz musi być influencerem, żeby dotrzeć do nowych odbiorców, i jak promować literaturę w mediach społecznościowych. Z kolei o problemach współczesnych nastolatków będzie można dowiedzieć się z panelu Instaporadnia Live.

#Gaming

Atari, Sega czy Nintendo kontra najnowsze konsole PlayStation 5, Xbox Series X, Nintendo Switch – na czym chętniej grają gracze w XXI wieku? Spotkanie gier z lat 80. i 90. ze współczesną technologią odbędzie się w strefie #gaming. Gracze będą mieć do wyboru m.in. gry na konsole retro, automaty do gry i komputery gamingowe. Przygotowanych zostanie kilkadziesiąt stanowisk, na których będzie można poczuć ducha rywalizacji, grając zarówno w klasyczne pozycje, jak i te obecnie najpopularniejsze. Na PGE Narodowym udamy się w podróż w czasie, grając m.in. w Pac-Mana, Street Fightera, Metal Slug, Galagę, by za chwilę przenieść się w XXI wiek dzięki wirtualnej rzeczywistości czy nowoczesnym symulatorom jazdy.

Szczegółowy program Targów Książki i Mediów Vivelo znajdziecie na stronie organizatora. Impreza odbywa się pod patronatem Booklips.pl

[am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia