W czwartek rozpoczynają się 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

25 października 2022

W dniach od 27 do 30 października odbędą się jubileuszowe 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. W EXPO Kraków zgromadzą się dziesiątki tysięcy miłośników literatury z całego kraju, by wziąć udział w licznych spotkaniach z pisarzami, prelekcjach oraz dyskusjach, a także zdobyć autografy i powiększyć swoje domowe biblioteczki o nowe tytuły. Udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 470 wystawców.

Tegorocznej edycji przyświecają słowa Juliusza Słowackiego – „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”, które z jednej strony nawiązują do roku romantyzmu, a z drugiej stały się inspiracją do wielu działań. Znakiem rozpoznawczym tej edycji jest romantyczny, ale kolorowy cylinder, który łączy tradycję z otwartością na zmiany. I takie mają być tegoroczne targi. Pozostając w wątku romantycznym – podczas targów odbędzie się symulacja procesu sądowego z udziałem sędziego, oskarżyciela i adwokata, a na ławie oskarżonych zasiądzie nie kto inny jak Balladyna, a miłośnicy lodów będą mieli okazję spróbować nowych, inspirowanych romantyzmem smaków o nazwie Telimena i Balladyna.

„749 174 zwiedzających, 10 532 wystawców, 66 719 m2 powierzchni wystawienniczej. Tak w skrócie można podsumować blisko 25 lat Międzynarodowych Targów w Krakowie. Za tymi liczbami stoją ludzie – wspaniali ludzie, którzy pełni pasji tworzyli z nami targi: są to wystawcy, autorzy, partnerzy, odwiedzający oraz pracownicy Targów w Krakowie. Dzięki wszystkim tym osobom przez ćwierćwiecze Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie stały się jednym z największych i najważniejszych wydarzeń literackich w kraju” – mówiła na konferencji prasowej prezes krakowskich targów, Grażyna Grabowska. „Na targach gościliśmy takich wybitnych pisarzy, jak m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Olga Tokarczuk i wielu innych. Każdego roku na targi czekają tysiące czytelników z całej Polski. Już na wiele miesięcy przed wydarzeniem czytelnicy piszą do nas z pytaniami o program, listę autorów. Wydarzenie przyczynia się do rozwoju czytelnictwa w kraju, promocji miasta na arenie krajowej i międzynarodowej” – dodała.

Festiwale literatury faktu, książek górskich i fantastyki

W tym roku na krakowskich targach pojawią się dwa nowe festiwale: Sobota z Non-fiction i Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową. Sobota z Non-fiction to wydarzenie dla fanów literatury faktu i reportażu, w czasie którego odbędą się rozmowy z autorami najgłośniejszych książek faktu tej jesieni. „Program Soboty z Non-fiction przygotowaliśmy w oparciu o nowości wydawnicze literatury faktu, które pojawią się na tegorocznych targach książki. W programie spotkania z Joanną Ostrowską, Ziemowitem Szczerkiem, Danutą Awolusi, Joanną Warpas, Wojciechem Orlińskim, Katarzyną Włodkowską, Andrzejem Kohutem i Agatą Romaniuk. Wszyscy autorzy będą również podpisywać swoje książki na naszym festiwalowym stoisku” – zapowiada Szymon Pasaj, członek zarządu Stowarzyszenia Re-prezentacje, organizator Soboty z Non-fiction.

Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową to dwudniowy festiwal z udziałem najbardziej poczytnych pisarzy fantastyki i science fiction. „Podczas pierwszej części, 'Fantastyka i Futurologia’, będzie można wysłuchać dyskusji znanych i debiutujących pisarzy science fiction, takich jak Rafał Kosik, Paweł Majka, Marek Huberath czy Magdalena Salik, a także przedstawicieli polskiej branży kosmicznej i dziennikarzy naukowych, między innymi Grzegorza Brony, byłego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, a także redaktora naczelnego miesięcznika 'Młody Technik’, Mirosława Usidusa. Na stoisku Fundacji i Wydawnictwa IX oraz podczas niektórych punktów programu w sali Wiedeń A będzie można podziwiać najlepszy w Europie łazik marsjański Kalman. Druga część festiwalu, 'Wieloświaty’, to głównie spotkania z pisarzami cenionymi przez fanów fantastyki i przez szeroki mainstream. Wśród gości znajdą się między innymi: Radek Rak, Jakub Ćwiek, Marta Kisiel, Michał Stonawski czy Anna Kańtoch. Pochylimy się też nad zjawiskiem aktywnego uczestnictwa w kulturze popularnej oraz przybliżymy proces tłumaczenia narracyjnych gier fabularnych. Ważnym punktem programu będzie panel dyskusyjny z udziałem autorów nominowanych w tym roku do Nagrody imienia Janusza A. Zajdla – najstarszego wyróżnienia dla polskich twórców fantastyki” – zapowiada Krzysztof Biliński, z Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej i Wydawnictwa IX.

Targi kontynuują również projekty, które zyskały uznanie odwiedzających w roku ubiegłym, jak czterodniowy Festiwal Literatury Górskiej, w tym roku rozszerzony o tematykę podróżniczą.

„Naszym celem jest podkreślenie unikalności literatury górskiej i podróżniczej, najdobitniej przejawiającej się w niezwykłej autentyczności i barwności jej autorów. To właśnie pasjonaci i ludzie gór w swych książkach przedstawiają niebanalne życie lub emocjonujące przygody, a dzięki możliwości zaprezentowania się na scenie i interakcji z żywą publicznością ich opisy zyskują nowy wymiar. W ciągu czterech festiwalowych dni będzie można poznać prawdziwe legendy outdooru – między innymi Krzysztofa Wielickiego, Łukasza Supergana czy Marka Kamińskiego, zdobyć przydatne umiejętności podczas warsztatów prowadzonych przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, natomiast na miłośników naszych przepięknych Tatr czekają prelekcje i warsztaty przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy. Wszystkich ciekawych świata zapraszamy na spotkanie z influencerami Vanlife z ekipy Podróżovanie, wiele atrakcji przygotowaliśmy też dla entuzjastów przyrody i fotografii górskiej” – zapowiada Piotr Drożdż, redaktor naczelny Magazynu Góry. W ramach festiwalu zostaną przyznane nagrody dla najlepszych wydawnictw o górach.

Spotkania z kryminałem, literaturą piękną, obyczajową i młodzieżową

W bloku kryminalnym, obok spotkań z autorami takimi jak Tove Alsterdal, Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Diana Brzezińska, Wojciech Chmielarz, Marek Krajewski, Magdalena Majcher, Robert Małecki, Marcin Meller, Eva Minge, Alek Rogoziński czy Olga Rudnicka, po raz pierwszy na targach w Krakowie zostanie przyznany Złoty Pocisk, wyróżnienie dla autora najlepszej powieści kryminalnej ubiegłego roku, wręczane przez magazyn literacko-kryminalny „Pocisk”.

W 2022 roku nadal utrzymuje się duże zainteresowanie literaturą obyczajową. W czasie targów odbędą się spotkania autorskie z najpopularniejszymi pisarkami tego gatunku m.in. z Joanną Balicką, Penelope Douglas, Ałbeną Grabowską, Katarzyną Grocholą, K.N. Haner, Corą Reilly. Swoje książki będą również podpisywać m.in. Joanna Jax, Martyna Keller, Krystyna Mirek, Aleksandra Negrońska, Magdalena Witkiewicz, Sylwia Zandler. Literatura piękna będzie reprezentowana m.in. przez Jacka Dehnela, Petrę Dvořákovą, Romę Ligocką, Zośkę Papużankę, Dominikę Słowik, Szczepana Twardocha i Marka Zychlę.

Jubileuszowe targi odwiedzą też znane i lubiane autorki literatury młodzieżowej, m.in.: Kasia Barlińska vel P.S. Herytiera, Natalia Fromuth, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Edyta Prusinowska, Monika Rutka, Weronika Schmidt. Wiele wydarzeń targowych przygotowywanych jest również z myślą o młodszych czytelnikach. Odbędą się spotkania z ulubionymi autorami i bohaterami książkowymi takimi jak Albert Albertson, Erin Hunter, Nela Mała Reporterka. W planie są również liczne warsztaty.

Nagrody literackie

Wzrasta zainteresowanie czytelników jakościową literaturą naukową i popularnonaukową, o czym świadczy duża liczba tytułów zgłoszonych do 25. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Wśród nominowanych tytułów pojawiały się m.in. „Auschwitz. Monografia człowieka” Piotra M.A. Cywińskiego, „Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym” Weroniki Kobylińskiej czy „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” Rafała Matyi. Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków już 27 października.

Ponadto po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie odbędą się trzy spotkania promujące Nagrodę Literacką Unii Europejskiej z trojgiem autorów, których książki zostały przetłumaczone na język polski. Będą to: Jana Beňová (Słowacja), Kristian Bang Foss (Dania) i Ina Wyłczanowa (Bułgaria).

Strefa gier planszowych

Atrakcje czekają także na fanów planszówek. Strefa gier z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę odwiedzających. Obok nowości wydawniczych wydawcy gier przygotowują wiele niespodzianek, w tym spotkań z osobowościami świata gier, m.in. Ignacym Trzewiczkiem z Portal Games, twórcą gier fabularnych i planszowych, w tym „Robinsona Crusoe” i „Detektywa”. Podczas targów odbędzie się również finał plebiscytu Planszowej Gry Roku 2021. Dowiemy się, która z gier głosami graczy, zyskała miano tej najlepszej.

Wydarzenia branżowy wydawniczej

Jak będzie wyglądał rynek książki za dziesięć lat? Jak ratować księgarnie? Jak napisać i wydać własną książkę? Jak tworzyć kanon lektur szkolnych? Czym jest prawo do faktów? Jaką rolę odgrywają tłumacze? To tylko niektóre tematy dotyczące rynku wydawniczego, które zostaną poruszone podczas targów. Bibliotekarze będą mieli możliwość zapoznania się z projektem Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej „Patrimonium – zabytki piśmiennictwa”, odbędzie się również II Konferencja „Święto Książki – Książka w obliczu wyzwań obecnych czasów”, zorganizowana przez magazyn „Świat Druku”. Księgarze, dystrybutorzy i bibliotekarze zainteresowani poszerzeniem oferty sprzedażowej i edukacyjnej o gry planszowe będą mogli wziąć udział w szkoleniu: „Jak sprzedawać, żeby sprzedać? Autorskie techniki. Rady wydawców i dystrybutorów. Trendy. Nowości” organizowanym przez „Rynek Zabawek”. „Jak prowadzić bookstagrama? Porady dla początkujących (i nie tylko)” to spotkanie przeznaczone dla osób działających w social mediach.

28 października z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego nastąpi uroczyste podpisanie Konwencji Krakowskiej. To dokument określający zasady współpracy między wydawcami a twórcami. Celem konwencji jest poprawa standardów w relacjach między autorami i tłumaczami oraz ich wydawcami.

Debata o literaturze w czasach wojny

Podczas targów odbędzie się debata „Literatura w czasach wojny w Ukrainie” przygotowana przez Wydawnictwo Anagram. Wezmą w niej udział: dr Ryszard Kupidura, dr Joanna Kapica Curzytek, dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, Nadiia Moroz-Olshanska, Ołeksandr Kłymenko. Gośćmi, którzy wystąpią online, będą: Ivan Baidak, Ołeh Polakow. Debata będzie nie tylko rozmową o literaturze i wojnie, ale także realnym wsparciem Ukraińców, którzy – jak pisarz Bohdan Kołomijczuk – walczą na froncie, w obronie terytorialnej. Po półtoramiesięcznych staraniach o udział Kołomijczuka w targach pisarz 29 i 30 października będzie podpisywał książki, między innymi przy stoisku Wydawnictwa Anagram, a także weźmie udział w debacie.

„Planowaliśmy literackie tournée autora po Polsce. Czytelnicy w wielu miastach czekali na spotkania, które już nie miały się odbyć. Rozmawialiśmy z Bohdanem o planie promocyjnym i jego udziale w targach książki w poznańskim mieszkaniu Ryszarda Kupidury, tłumacza. Było to… tydzień przed okrutną wojną. Z pisarza Bohdan stał się żołnierzem Obrony Terytorialnej Ukrainy. Jednak nawet z okopów nie przestaje byś pisarzem. Nawet w okopach pisze kolejną książkę. Ogłosił to w swoich mediach społecznościowych 27 września… Dla niego, dla nas wszystkich jego udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, ma wymiar metafizyczny. Będzie mógł nie tylko spotkać się z czytelnikami, porozmawiać o literaturze, ale także pobyć z ludźmi – przyjaciółmi, którzy, choć tylko na dwa dni, dadzą mu poczucie normalności. Wróci do Ukrainy, wzmocniony, by dalej walczyć o swój kraj” – informuje Magdalena Koperska z Wydawnictwa Anagram.

Telewizja targowa, transmisje na żywo

Dla osób, które nie będą mogły przyjechać do Krakowa, a chcą poczuć wyjątkową atmosferę, związaną z literackim świętem, targi przygotowują specjalną Wirtualną Platformę Targową, za pośrednictwem której będzie można uczestniczyć w wielu wydarzeniach, spotkaniach i panelach dyskusyjnych. Wystarczy tylko w dniach 27-30 października wejść na stronę www.ksiazka.krakow.pl by wziąć udział w targach. Jeśli ktoś lubi formaty telewizji śniadaniowych, to w takiej konwencji w dniach 29-30 października z samego serca targów będzie nadawała także Telewizja Targowa, prowadzona przez Małgorzatę Bugaj, Justynę Dżbik-Kluge, Adama Szaję i Łukasza Wojtusika.

„Autografy” na odległość

W tym roku na targach czytelnicy będą mogli zdobyć autografy ulubionych autorów i autorek nawet jeśli pisarzom nie uda się osobiście dotrzeć do Krakowa – na przykład dlatego, że mieszkają po drugiej stronie globu. Na stoisku wydawnictwa HarperCollins Polska będzie na nich czekała wirtualna ręka gotowa złożyć podpis na egzemplarzu ich książki. Za pomocą specjalnego oprogramowania pisarze i pisarki mogą podpisywać książki w czasie rzeczywistym. Maszyna odwzoruje każdy ruch ręki autora. Autografy z użyciem wirtualnej ręki składać będą: Gosia Herba i Mikołaj Pasiński, Alex Kava, Kirsty Moseley, Marianna Oklejak, Tobly McSmith, Karin Slaughter i Don Winslow.

Program i szczegóły dotyczące 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie dostępny jest na stronie www.ksiazka.krakow.pl.

Tematy: ,

Kategoria: wydarzenia