W czasie kwarantanny Unia Literacka zaprasza na codzienne spotkania online ze znanymi pisarzami

16 marca 2020


Z uwagi na stan zagrożenia epidemiologicznego spotkania autorskie i festiwale, które miały odbyć się w najbliższym czasie, zostały odwołane bądź przełożone na późniejszy termin. Siedząc w domu, nie będziemy jednak zupełnie pozbawieni tej formy kontaktu z autorami. Stowarzyszenie Unia Literacka, zrzeszające polskich pisarzy, zaprasza czytelników do udziału w bezpłatnych spotkaniach online, które od poniedziałku 16 marca będą transmitowane w mediach społecznościowych.

„W warunkach kwarantanny bardzo nam Was brakuje, a niewykluczone, że odwzajemniacie tę tęsknotę. Imprezy kulturalne, w tym spotkania autorskie, zostały odwołane i wszyscy staramy się siedzieć w domu, więc pomyśleliśmy, że spotkamy się z Wami zdalnie” ? piszą pisarze zgrupowani w stowarzyszeniu.

Począwszy od poniedziałku 16 marca codziennie o godz. 18:00 w ramach akcji „UL z książkami” w sieci internetowej odbędą się spotkania z twórcami: pisarkami i pisarzami z Unii Literackiej. Przez trzy kwadranse autorzy będą czytali swoje stare i nowe teksty, rzadkie cymesy i nagradzane bestsellery, a nawet książki jeszcze niepublikowane. Całkiem możliwe, że będą również odpowiadać na pytania czytelników ? wszystko zależy od danego autora lub autorki. Spotkania transmitowane będą na profilach twórców, a potem zostaną też udostępnione na stronie Unii Literackiej. Jeśli więc ktoś nie będzie mógł o 18:00 zasiąść przed komputerem, prawdopodobnie skorzysta z materiału wideo później.

Choć spotkania online są bezpłatne, akcja ma też wymiar charytatywny. Unia Literacka przypomina, że pisanie to nie tylko siedzenie przy kartce czy klawiaturze. W Polsce jedynie nieliczni twórcy literatury są w stanie utrzymać się z samego wydawania książek. Wielu w znacznej części ratuje domowy budżet honorariami za spotkania autorskie, występy na festiwalach literackich i innych wydarzeniach. Oznacza to, że w obecnej sytuacji stracili źródło dochodów. A że żyją często z miesiąca na miesiąc, bez oszczędności, ich sytuacja stała się bardzo ciężka. Spotkania online mają więc też być okazją do zbiórki na pomoc socjalną dla pisarek i pisarzy (nie tylko członkiń i członków stowarzyszenia), którzy z powodu pandemii znaleźli się w finansowych kłopotach. Na początek Unia Literacka planuje zebrać 44 tysiące złotych na 44 zapomogi. Ci, którym potrzebna jest pomoc, proszeni są o wysyłanie oświadczenia o swojej sytuacji na adres unialiteracka@gmail.com, a komisja wybierze spośród nich najbardziej potrzebujących. Zbiórka odbywa się w serwisie zrzutka.pl.

Plan spotkań online w cyklu „UL z książkami”, które odbędą się w tym tygodniu, przedstawia się następująco:

Poniedziałek, 16 marca, godz. 18:00 ? Zygmunt Miłoszewski (profil autora)

„Nową książkę skończyłem tydzień temu, premiera w czerwcu, ale superhiperprzedpremierowo pierwszy rozdział wydukam dla Was online. Thriller częściowo medyczny, więc na czasie” ? zapowiada autor, który przeczyta początek (albo prawie początek, bo jeszcze zastanawia się, gdzie umieści ten fragment) nowej powieści „Dzieci natury” albo „Kwestia ceny”. Będzie to dalszy ciąg losów bohaterów „Bezcennego”, tym razem poświęcony nie sztuce, tylko nauce, a stawką jest nie przeszłość, lecz przyszłość.

Wtorek, 17 marca, godz. 18:00 ? Magdalena Grzebałkowska (profil autorki)

„Żywot reportażu jest krótki. Dziś w gazecie, jutro ślad po nim ginie. Jestem reporterką od dwudziestu czterech lat i sama już nie wiem ile tekstów napisałam. A gdyby tak wrócić do któregoś? Tylko na chwilę, jednorazowo, w tym dziwnym czasie przywrócić pamięć dawnej historii? Wygrzebię coś dla Was w archiwach, wpadnijcie do mnie we wtorek na strych, to Wam przeczytam” ? pisze o planowanym spotkaniu reportażystka.

Środa, 18 marca, godz. 18:00 ? Jacek Dehnel (profil autora)

Skoro mamy zagrożenie epidemiologiczne, a na dodatek w Polsce, to Jacek Dehnel postanowił przeczytać w środę fragmenty swojej ostatniej, jak dotychczas, powieści pod tytułem „Ale z naszymi umarłymi”.

Czwartek, 19 marca, godz. 18:00 ? Urszula Zajączkowska (profil autorki)

Pisarka zaprasza do siebie do ogrodu w Wołominie. „Rozpalę Wam ogień. Przy nim poczytam 'Patyki, badyle’ i wiersze, także całkiem nowe. Usiądźcie ze mną ? wpadajcie!” ? zaprasza.

Piątek, 20 marca, godz. 18:00 ? Michał Rusinek (profil autora)

„W czasie siedzenia w domu najlepiej jest poczytać 'Wierszyki domowe’. Znajdziecie w nich niezwykłe historie zwykłych przedmiotów i pomysły na zabawę tym wszystkim, co składa się na dom. Albo po prostu mieszkanie. No, może nie wszystkim. Poza tym poczytamy 'Wierszyki rodzinne’, bo w domu siedzimy teraz ze swoimi rodzinami. A wiecie, że mamy kilku wspólnych przodków? Jakich? Dowiecie się w piątek” ? pisze o spotkaniu Michał Rusinek.

[am]
fot. Andrew Neel / Unsplash

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia