W Chorzowie poeci zmierzą się na wiersze. Turniej Jednego Wiersza już w niedzielę 1 grudnia

29 listopada 2019


Już po raz siódmy w Chorzowie odbędzie się Turniej Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania autorskie z poetą i pisarzem Radosławem Kobierskim oraz poetką Agatą Cichy.

Czy można bić się na słowa? Okazuje się, że tak. Już w niedzielę, 1 grudnia, udowodni to kilkudziesięciu poetów z całego Śląska, którzy zmierzą się podczas Turnieju Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Wydarzenie, na którym będzie można posłuchać najnowszych wierszy z regionu, odbędzie się już po raz siódmy.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem spośród wszystkich przeczytanych wierszy zostaną wybrane 3 najciekawsze. Nie zabraknie także wyróżnień. Do turnieju może stanąć każdy, kto pisze poezję i nie ma oporów przed jej publicznym czytaniem.

Wystarczy przyjść 1 grudnia do chorzowskiej Sztygarki do klubu „Tlenownia”, wpisać się na listę zgłoszeń, a następnie przeczytać własny tekst przed publicznością. Zmagania oceniać będzie jury w składzie Radosław Kobierski, Tomasz Pietrzak, Barbara Janas-Dudek. To właśnie oni wybiorą i nagrodzą najciekawsze teksty.

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczny turniej ma szansę być rekordowy pod względem liczby uczestników. „Z roku na rok do rywalizacji na wiersze staje coraz więcej osób. Cieszy nas to, że oprócz stałych bywalców tego typu imprez, pojawiają się nowi, młodzi autorzy, często do Chorzowa przyjeżdżających z dalszych zakątków regionu i południowej Polski” ? mówi Jacek Dudek, jeden z organizatorów Portu Poetyckiego, którego częścią jest niedzielna impreza.

„Wśród nich pojawiają się osoby, dla których jest to często pierwsze publiczne czytanie swojej poezji. Na przestrzeni ostatnich 7 lat turniej stał się miejscem kilkudziesięciu debiutów. Także w tym roku spodziewamy się sporej porcji nowej, poetyckiej krwi” ? dodaje Dudek.

Wydarzeniu towarzyszyć będą dwa spotkania z uznanymi autorami. Jednym z gości będzie Radosław Kobierski, poeta, prozaik, krytyk. Autor 7 tomów wierszy, w tym najnowszego pt. „Coming Out”. Kobierski dwukrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia, a także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Oprócz poezji ma na swoim koncie także 3 powieści „Wiek rębny”, „Harar” oraz „Ziemia Nod”.

Drugim gościem będzie poetka Agata Cichy. Cichy ma w swoim dorobku m.in. album ekfraz „Uśmiech sennego słońca” wydany w 2013 roku oraz najnowszy tom poetycki „Piołun”, wydany w 2019 roku przez Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka. Swoje wiersze poetka publikowała dotąd w licznych magazynach. Jest laureatką kilku konkursów poetyckich. Spotkania poprowadzą poeta Tomasz Pietrzak i pisarka Sabina Waszut.

Turniej Jednego Wiersza organizowany od 8 lat w Chorzowie nosi imię Barbary Dziekańskiej, poetki, publicystki, krytyczki literackiej i animatorki kultury mocno związanej z życiem literackim regionu. Przez lata Dziekańska jako publicystka współpracowała m.in. z magazynem „Śląsk”. Znana była natomiast chociażby z organizowanych od 1992 roku w Muzeum w Chorzowie spotkań „Wiersz na każdą pogodę”. Partnerem wydarzenia jest Miasto Chorzów.

Początek turnieju i spotkań autorskich zaplanowano na godz. 17:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

fot. Port Poetycki

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia