W Białymstoku rozpoczyna się 11. Festiwal Literacki Zebrane

3 września 2020

W piątek 4 września w „Zmianie Klimatu” w Białymstoku rusza Festiwal Literacki Zebrane. Będzie to jego 11 odsłona. Impreza potrwa do 9 września, ale z uwagi na pandemię koronawirusa odbywa się w zmienionej formie.

Jak mówią organizatorzy, drugą dekadę istnienia festiwal zaczyna od zmian. Są one wprawdzie wymuszone względami bezpieczeństwa, ale niekoniecznie wyjdą imprezie na gorsze. W tym roku zaplanowane jest tylko jedno spotkanie autorskie dziennie, ale każde ma być transmitowane online. W związku z koronawirusem należy wcześniej drogą elektroniczną (pisząc na adres zebrane.festiwal@gmail.com) zarezerwować bezpłatną wejściówkę na wybrane spotkanie. Zwykle literackie wieczory w „Zmianie klimatu” gromadziły tłumy, teraz część bywalców uczestniczyć będzie w wydarzeniu za pośrednictwem sieci. Łatwiejszy dostęp może natomiast sprawić, że Zebrane obserwować będzie większa grupa czytelników niż dotychczas.

W tym roku festiwal uświetni pięciu gości zawodowo zajmujących się literaturą. Wśród nich są pisarze, reportażyści, krytycy. Po raz pierwszy nie znajdziemy w programie przy nazwiskach tytułu książki, wokół której toczyć się będzie dyskusja ani konkretnego tematu czy zagadnienia.

„Zostawiliśmy tę kwestię otwartą, ponieważ przyszło nam organizować festiwal w bardzo dziwnych czasach i na pewno teraźniejszość, to z czym się teraz codziennie zderzamy, będzie wspólnym mianownikiem rozmów” – mówi prof. Marek Kochanowski, dyrektor literacki festiwalu. „Wszyscy autorzy, których zaprosiliśmy dotykają w swojej twórczości tematu przełomu, końca epoki, katastrofy i zmiany. Piotr Śliwiński, literaturoznawca, realizuje dla radia TOK FM wnikliwe podcasty o zaraźliwej poezji na czas zarazy. Katarzyna Boni, reportażystka pisząca o Azji, ma na swoim koncie książkę o katastrofie elektrowni Jądrowej w Fukushimie. Powieść Tomasza Organka dotyczy oswojenia trwogi dzisiejszych czterdziestolatków. Max Cegielski z kolei napisał książkę pod znamiennym tytułem 'Apokalipso'” – dodaje Kochanowski.

Mecenasem Festiwalu Literackiego Zebrane jest TaniaKsiazka.pl, która w Białymstoku ma swoją siedzibę i stacjonarną księgarnię. Podczas imprezy na stoisku sklepu będzie można kupić książki autorów zaproszonych na festiwal oraz najnowsze pozycje z literatury faktu i prozy polskiej.

„Dlaczego od lat angażujemy się w festiwal? Bo jest to jeden z najlepszych festiwali literackich w naszym mieście, jedna z ważniejszych imprez kulturalnych. Co roku w 'Zmianie Klimatu’ pojawiają się zacni goście z naszej branży, dlatego nie może zabraknąć tam również nas. Sam festiwal zaś jeszcze bardziej zanurza się w wirtualny świat i przekaz, w którym my jesteśmy od dawna, możemy więc służyć pomocą” – wyjaśnia Łukasz Kierus, współwłaściciel TaniaKsiazka.pl.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia