W 2023 roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
Podczas sobotniego finału tegorocznej edycji Narodowego Czytania, który odbył się w Ogrodzie Saskim w Warszawie, para prezydencka zapowiedziała, że w 2023 roku lekturą akcji będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Jak wyjaśnił prezydent, który jest organizatorem wydarzenia, przyszłoroczna lektura – podobnie jak „Ballady i romanse” – będzie niosła „wiedzę o dziejach” i „budowała poczucie wspólnoty”.
„W przyszłym roku przypada 160. rocznica powstania styczniowego; powstania, które w jakimś sensie – można powiedzieć – było także efektem tego romantycznego ducha, który wtedy się rodził, tej właśnie niezgody na niewolę, na tyranię, tego pragnienia wolności, które tak bardzo rozgorzało wtedy w Polakach, zwłaszcza w ludziach młodego pokolenia. Dlatego zdecydowaliśmy – kierując się również głosami, które od lat dobiegały i od internautów, którzy głosowali w naszych plebiscytach, i od ekspertów, którzy wypowiadali się na temat tego, jaka powinna być lektura kolejnych Narodowych Czytań – że przyszłoroczną lekturą Narodowego Czytania będzie 'Nad Niemnem’ Elizy Orzeszkowej” – oświadczył Andrzej Duda w Ogrodzie Saskim.
Prezydent powiedział, że dzieło Orzeszkowej będzie kontynuować wątek zapoczątkowany tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania, ponieważ „tak jak biegły losy historii”, tak również „biegły za nimi losy i prądy w literaturze oraz uczucia i myśli”.
„’Nad Niemnem’ (…) jest nie tylko pokazaniem polskiej duszy, 'Nad Niemnem’ (…) jest nie tylko niezwykłym opisem polskiej przyrody, polskiego życia tamtych popowstaniowych czasów, po powstaniu styczniowym, ale jest także już w jakimś sensie polemiką właśnie z tym romantycznym duchem. Polemiką, na ile ten duch, kształtując nasze dzieje, służy, a na ile przeszkadza; na ile jest właściwą drogą, a na ile jednak powinien twardo się zetknąć z większą racjonalnością” – dodał.
„Nie mam żadnych wątpliwości, że nie tylko ci, którzy będą musieli spotkać się z 'Nad Niemnem’ jako lekturą szkolną, ale wszyscy z radością – również ci, którzy dawniej czytali, może nie zawsze z wielką przyjemnością, nie zawsze lubili jako młodzi ludzie czytać 'Nad Niemnem’ – otworzą tę niezwykle ważną polską powieść i przeczytają. Przypomną sobie te właśnie ważne postaci, tę ważną dyskusję, Jana i Cecylię – to wszystko, co porywało wtedy serca i ducha, i to wszystko, co targało wtedy serca i ducha; to wszystko tak bardzo polskie w szerokim tego słowa znaczeniu” – podsumował.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania, podczas której lekturą były „Ballady i romanse”, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Napłynęło ponad 5 tysięcy zgłoszeń od organizatorów, czyli ponad 1,5 tysiąca więcej niż w 2021 roku. Dzieło Mickiewicza czytano w 250 miejscach poza granicami Polski, m.in. w tak odległych krajach, jak Chiny, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Kolumbia czy Maroko. Akcja zorganizowana została także w 70 miejscach w ogarniętej wojną Ukrainie, jak chociażby w Kijowie, Irpieniu, Chersoniu czy w Charkowie.
Przypomnijmy, że jeden z utworów Elizy Orzeszkowej był już lekturą Narodowego Czytania. W 2019 roku w ramach akcji czytano osiem nowel polskich, w tym „Dobrą panią”.
[am]
fot. Biblioteka Narodowa/Polona
Kategoria: wydarzenia