banner ad

Volker Klüpfel i Michael Kobr – niemiecki duet autorów kryminałów po raz pierwszy przyjeżdża do Polski

30 kwietnia 2015

Kobr-Klubfel-w-Polsce
Volker Klüpfel i Michael Kobr – niemiecki duet autorów kryminałów o fajtłapowatym komisarzu Kluftingerze po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Spotkaniom towarzyszyć będzie premiera kolejnego, trzeciego tomu cyklu pt. „Serdeczna krew”.

Volker Klüpfel i Michael Kobr to nie tylko autorzy uznanych kryminałów, ale także najzabawniejszy duet pisarski w Niemczech. Głównym bohaterem kryminałów ich autorstwa jest komisarz Kluftinger. Pisarze wspólnie stworzyli postać inteligentnego, choć pozornie fajtłapowatego komisarza, komicznego i nieco staroświeckiego (charakteryzują go zamiłowanie do regionalnych bawarskich potraw, dystans do wszelkich technicznych nowinek i lęk przed nieboszczykami). Postać komisarza, niesamowite przypadki oraz błyskotliwy humor składają się na to, że seria ma ogromne rzesze fanów, nie tylko wśród miłośników gatunku. W kraju pisarzy, gdzie ukazało się osiem tomów powieści o Kluftingerze, sprzedanych zostało już 5 milionów książek, a trzy tytuły zostały zekranizowane. Akcja wszystkich powieści rozgrywa się w jednym regionie geograficznym na południu Niemiec ? w Allgäu, gdzie poszczególne miejsca opisywane w książkach stały się turystycznymi atrakcjami.

Podczas wspólnej pracy pisarskiej Volker Klüpfel, rocznik 1971, były dziennikarz „Augsburger Allgemeine Zeitung” odpowiada za dialogi i akcję, a Michael Kobr, rocznik 1973, z wykształcenia nauczyciel języka niemieckiego i francuskiego, jest specjalistą od szczegółów. Autorzy chętnie pracują w pociągach, gdzie ze względu na ogromną liczbę spotkań z czytelnikami (średnio 100-120 w roku), spędzają mnóstwo czasu. Podobno postać kultowego komisarza Kluftingera jest wzorowana na ojcu Volkera Klüpfela, który znany był z negatywnego stosunku do nowinek technicznych. Dzięki sławie zdobytej tą niezwykle popularną serią powieści kryminalnych autorzy mają łatwiejszy dostęp do policyjnych tajemnic, dlatego każdy kolejny tom oparty jest na szczegółowych badaniach. Po polsku ukazały się do tej pory dwie części ? obie w Wydawnictwie Akcent. W „Szczodrych godach”, których akcja rozgrywa się w odciętym od świata przez burzę śnieżną hotelu, komisarz Kluftinger musi rozwikłać zagadkę morderstwa w zamkniętym od wewnątrz pokoju. Z kolei „Operacja Seegrund” nawiązuje do niewyjaśnionego dotąd, tajemniczego epizodu z hitlerowskich Niemiec.

Siła duetu to nie tylko bardzo dobra literatura, ale także spotkania z czytelnikami, które bardziej przypominają kabaretowe spektakle niż tradycyjne wieczory literackie. Podczas nich autorzy spierają się, śpiewają i z ogromnym talentem odgrywają poszczególne postaci z książek. Instytut Goethego wspólnie z wydawnictwem Akcent organizuje pierwsze tournee pisarzy po Polsce ? 7 maja 2015 roku spotkanie z Volkerem Klüpfelem i Michaelem Kobrem odbędzie się w siedzibie Goethe-Institut w Krakowie. Dzień później, 8 maja, pisarze spotkają się z czytelnikami z warszawskiej siedzibie instytutu.

„Spotkanie z tym niezwykłym duetem pisarskim to nie tylko gratka dla fanów gatunku, ale i ciekawy i lekki sposób na przybliżenie szerszemu gronu niemieckiej literatury. Wieczory autorskie duetu Klüpfel i Kobr przyciągają w Niemczech, Austrii, Szwajcarii tłumy czytelników, tym bardziej cieszymy się, że udało nam się, po kilku latach starań, zorganizować pierwszą trasę autorów w Polsce” ? mówi Dorota Swinarska, koordynatorka programów kulturalnych w Goethe-Institut w Warszawie.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 7 maja o godzinie 18:30 w siedzibie Instytutu Goethego w Krakowie, przy Rynku Głównym 20. Poprowadzi je Łukasz Wojtusik, dziennikarz, wydawca i szef krakowskiego newsroomu Grupy Radiowej Agory. Drugie spotkanie odbędzie się w piątek 8 maja 2015 roku o godzinie 18:00 w siedzibie Instytutu Goethego w Warszawie, ul. Chmielna 13A. Poprowadzi je Justyna Czechowska, literaturoznawczyni, tłumaczka, autorka artykułów, antologii i wywiadów. Oba wydarzenia odbędą się w języku niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Wizycie pisarzy w Polsce towarzyszyć będzie premiera kolejnego, trzeciego już publikowanego przez Wydawnictwo Akcent „Kluftingera” zatytułowanego „Serdeczna krew”.

Komisarz jest przekonany, że podczas anonimowego telefonu stał się świadkiem morderstwa.

W samym środku konferencji prasowej zwołanej przez szefa policji komisarz Kluftinger odbiera dziwny telefon i staje się świadkiem morderstwa. Tak przynajmniej sądzi. „Koszmary wskutek spożywania zbyt tłustej pieczeni wieprzowej” ? wyśmiewają go koledzy ignorując te podejrzenia. Kluftinger postanawia przeprowadzić śledztwo na własną rękę. Na miejscu nie znajduje jednak zwłok, za to widzi mnóstwo krwi. Rusza lawina wydarzeń. Allgäu wstrząsają kolejne brutalne morderstwa, których pozornie nie łączy żaden motyw. Kiedy policjanci odkrywają kolejne ofiary, a komisarz Kluftinger odnajduje klucz do zagadki serii morderstw, jest już nieomal za późno?

Kobr-Klubfel-ksiazki

fot. Finepic Helmut Henkensiefken

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia