Ukraińskie pisarki opowiedzą o poszukiwaniu korzeni oraz literaturze fantasy. Spotkania literackie w Gdańsku

20 października 2022

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku gości w październiku na rezydencji literackiej dwie ukraińskie pisarki. Roksolana Zharkova jest badaczką kobiecego pisarstwa i cech sztuki kobiecej, natomiast Natalia Matolinets pisze powieści fantastyczne dla młodzieży. Spotkania z nimi odbędą się we wtorek i w środę, 25 i 26 października.

W czym jesteśmy zakorzenieni i czym jest dla nas Dom? Nad tym pytaniem będziemy mogli zastanowić się wspólnie z Roksolaną Zharkovą, ukraińską pisarką, która pisze o traumatycznych przeżyciach kobiet, podejmuje refleksje na tematy związane z wojną, migracją, uchodźcami, a także analizuje problem granic w literaturze i sztuce. Spotkanie odbędzie się w języku polskim we wtorek, 25 października, o godz. 18:00, w Bibliotece pod Żółwiem.

Roksolana Zharkova to absolwentka filologii na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki, uczestniczka, finalistka i zwyciężczyni wielu krajowych i międzynarodowych konkursów literackich i artystycznych. Do tej pory wydała zbiory poezji „SłuchaTy – morze” (2015), „Ręce i słowa” (2017) oraz „Wszystkie moje ptaki” (2019), a także tomik opowiadań i półpowieści „On pachnie jak ty” (2017). Z kolei książka „Zero całości, zero dziesiątek”, która w 2021 roku wygrała w V Ogólnoukraińskim konkursie literackim im. Hryhora Tyutyunnyka, opowiada historię bohatera z okupowanego Ługańska. Zharkova, zainspirowana Morzem Bałtyckim, pracuje w Gdańsku nad zbiorem prozy o tematyce morskiej, o różnorodności kulturowej i traumach przeszłości.

W jaki sposób fantastyka może wpisywać się w lokalny koloryt? Od Neila Gaimana po Natalię Matolinets – literatura fantastyczna bardzo dobrze odnalazła się w miejskich krajobrazach, łącząc tradycję z nowoczesnością, a zwyczajne z niesamowitym. W środę, 26 października, o godz. 18:00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się spotkanie z ukraińską pisarką Natalią Matolinets, podczas którego opowie ona o pisaniu urban fantasy, jak również specyfice tworzenia fantastyki w czasie wojny. Dowiemy się także kilku rzeczy o najnowszych powieściach autorki oraz ich polskim wydaniu. Spotkanie poprowadzi Marta Tymińska z Uniwersytetu Gdańskiego. Rozmowa odbędzie się w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski.

Natalia Matolinets pochodzi z Lwowa. Jest autorką popularnych, wielokrotnie nagradzanych powieści fantastycznych dla młodzieży: inspirowanej europejskimi miastami i ich legendami trylogii „Varta w grze”, „Praskie artefakty” i „Krew Budapesztu”, opartej na mitach „Hessy” i „Amaterasu Academy” oraz historycznej książki fantasy dla dorosłych „Ceramiczne serca”. Jej najnowsza książka (zaplanowane są dwa tomy) „Wszystkie Moje Klucze i Gaja” została opublikowana w 2022 roku. Książki Matolinets mają zostać przetłumaczone na kilka języków europejskich (w tym polski) i wydane w 2023 roku.

Zharkova i Matolinets przebywają w Gdańsku w ramach programu rezydencjalnego realizowanego we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.

[am]
fot. Bartosz Bańka

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia