Tydzień z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2019

15 października 2019


Już w najbliższą sobotę 19 października poznamy tegorocznych laureatów bądź laureatki Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. 14. edycja Angelusa ma wyjątkowo międzynarodowy charakter. O nagrodę walczy siedem książek, których twórcami są pisarki i pisarze z Austrii, Bułgarii, Czech, Ukrainy, Niemiec i Rosji. Aż do piątku 18 października trwa jeszcze głosowanie internautów, którzy przyznają Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Organizatorzy przygotowali także dwa otwarte spotkania dla czytelników we Wrocławiu.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest od 2006 roku za wydaną po polsku książkę prozatorską autorstwa pisarzy z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagrodę stanowi czek na kwotę 150 tysięcy złotych ufundowany przez prezydenta Wrocławia oraz statuetka autorstwa Ewy Rossano (na zdj. powyżej). Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Swietłana Aleksijewicz, Jurij Andruchowycz, Martin Pollack i Serhij Żadan oraz w 2018 roku Maciej Płaza ? pierwszy nagrodzony Polak w historii Angelusa. Od 2010 roku nagroda przyznawana jest także dla tłumaczki lub tłumacza (w wysokości 20 tysięcy złotych) ? otrzymuje ją autorka lub autor przekładu zwycięskiej książki w przypadku, gdy Angelusem uhonorowana zostaje książka zagraniczna. Z kolei w momencie, gdy Angelusem doceniona zostaje książka polska, nagroda za przekład trafia w ręce wskazanej przez jury tłumaczki lub tłumacza spośród grona osób tłumaczących zakwalifikowane do finału książki. Tegorocznych zwycięzców poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się w sobotę 19 października o godzinie 20:00 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że na liście nominowanych do nagrody, którą ogłosiło jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska oraz Piotr Śliwiński, znaleźli się: Bianca Bellová za „Jezioro” (tłum. Anna Radwan-Żbikowska, wyd. Afera, Czechy), Georgi Gospodinow za „Fizykę smutku” (tłum. Magdalena Pytlak, Wydawnictwo Literackie, Bułgaria), Siergiej Lebiediew za „Granicę zapomnienia” (tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro, Rosja), Christoph Ransmayr za „Cesarskiego zegarmistrza” (tłum. Jacek St. Buras, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Austria), Sasha Marianna Salzmann za „Poza siebie” (tłum. Agnieszka Walczy, Prószyński i s-ka, Niemcy, ur. Rosja), Jurij Wynnyczuk za „Tango śmierci” (tłum. Bohdan Zadura, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Ukraina) oraz Polina Żerebcowa za „Mrówkę w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994?2004” (tłum. Agnieszka Knyt, Michał B. Jagiełło, Fundacja Ośrodka KARTA, Rosja).

Zanim poznamy laureata, wszyscy chętni będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z finalistami, które odbędzie się w piątek 18 października o 21.00 w Barze Barbara (przy ul. Świdnickiej). Rozmowę z autorami i tłumaczami książek poprowadzą Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska. Natomiast dzień po gali, w niedzielę 20 października, w samo południe zaplanowano spotkanie ze zwycięzcami. Rozmowę z laureatami poprowadzi Piotr Śliwiński w Prozie ? klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro). Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

Angelusowi towarzyszy Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, ustanowiona w 2014 roku dla uczczenia pamięci pierwszej przewodniczącej jury Angelusa, rosyjskiej poetki i dziennikarki, opozycjonistki i działaczki na rzecz praw człowieka. Tegoroczne głosowanie odbywa się w dniach od 18 września do 18 października za pośrednictwem strony nagrody (www.angelus.com.pl). Można więc jeszcze głosować!

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, podobnie jak Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, organizowana jest przez miasto Wrocław, a od 2018 roku bezpośrednią organizacją nagrody zajmuje się Wrocławski Dom Literatury. Booklips.pl jest patronatem medialnym Angelusa.

fot. mat. prasowe Wrocławskiego Domu Literatury

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia