Trzy dni z literaturą na scenie. W piątek w Warszawie rozpoczyna się 12. Big Book Festival

17 czerwca 2024

W dniach od 21 do 23 czerwca w Warszawie odbędzie się 12. edycja Big Book Festivalu. Jak zapowiadają organizatorki z Fundacji „Kultura nie boli”, to będzie weekend z literaturą na scenie. Teksty z książek zainspirują spektakl taneczny, widowisko z elementami iluzji, performance literacki i słuchowisko na żywo. W programie także debata o wielkich iluzjach naszych czasów, spacer przez nieistniejące miasto i jednodniowa biblioteka marzeń.

Na otwarcie Big Book Festival ukrywający się pod pseudonimem estoński reżyser teatralny Luukas Pärn zaprezentuje spektakl „Panika” – to teatr jednego aktorka i perfromans taneczny w jednym. W roli głównej wystąpi białoruski artysta Aliaksei Liubchanka. Do Warszawy przyjadą twórczynie ze świata: norweska powieściopisarka Trude Marstein, autorka nagradzanej w Skandynawii książki „Miałam tak wiele”, w której zamknęła całe życie jednej kobiety i opowiedziała o dojrzewaniu do wolności we współczesnej Europie. Brytyjska poetka Hannah Silva zaprezentuje na scenie poetycki dialog ze sztuczną inteligencją podczas performansu „My Child, the Algorithm”. Węgierska psycholożka Noemi Orvos-Toth, autorka książki „Los, który dziedziczysz”, opowie o tym, jak tragiczne doświadczenia poprzednich pokoleń kształtują nasze życia. A szwedzka pisarka Amanda Svensson obejrzy prapremierową adaptację własnej powieści „System”, gdy aktorski duet Mikołaj Kubacki i Daria Polunina zaprezentuje tekst na scenie w słuchowisku „Kobieta bez głębi”.

„Temat główny tegorocznego festiwalu – 'Jesteśmy iluzją!’ – pozwoli zmierzyć się z poczuciem zwodniczości świata i złudzeniami, które na zmianę prześladują nas i ratują we współczesnym świecie” – informuje Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, dyrektor programowa festiwalu.

Katarzyna Janowska poprowadzi główną debatę „Iluzje naszych czasów”. O masowych i osobistych złudzeniach dyskutować będą: filozof Andrzej Leder, reżyserka Małgorzata Szumowska i poetka Krystyna Dąbrowska. O tym zaś, czy z rozbijaniem iluzji i docieraniem do prawdy lepiej radzą sobie autorzy literackiego non-fiction czy może twórczynie fiction, przekonamy się podczas „Kalamburów literackich”. Dwie drużyny najpierw dadzą popis erudycji bez słów, a potem zetrą się w debacie o znaczeniu prawdy w książkach. Powalczą m.in. Ałbena Grabowska, Grzegorz Uzdański i Agata Romaniuk.

Podczas Big Book Festival czytelnicy sami stworzą piękną iluzję – jednodniową bibliotekę marzeń. Organizatorki podkreślają, że na wydarzenie „Książki naszego życia” zaproszeni są wszyscy, wystarczy zabrać z domu ukochaną książkę, a na miejscu przeczytać z niej fragment i opowiedzieć, dlaczego stała się tak ważna. Zebrany tak księgozbiór zostanie sfotografowany i spisany, stanie się inspiracją dla innych czytających.

Na Big Book Festival przyjedzie kilkudziesięciu autorów z Polski. Będą opowiadać o ważnych premierach i książkowych powrotach. O kryzysie polskiego dziennikarstwa i jego wpływie na naszą demokrację powie Paulina Januszewska, Sylwia Zientek i Sylwia Chutnik przybliżą feministyczną sztukę Artemisii Gentileschi, Jan Gondowicz i Krzysztof Varga zastanowią się nad przyszłością eseistyki, Tomasz Stawiszyński opowie o tym, jak psychoanaliza ukształtowała współczesną kulturę Zachodu, a Carlos Marrodan Cassas i Artur Domosławski powiedzą, czy Gabriel García Márquez miał prawo do ostatniego zdania na temat swej twórczości.

Wszystkie wydarzenia w ramach Big Book Festival są otwarte i bezpłatne, a odbędą się w dwóch centrach literackich w Warszawie: Big Book Cafe przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 81 oraz Big Book Cafe MDM przy ul. Koszykowej 34/50. Część wydarzeń będzie transmitowana na żywo. Pełny program znajdziecie na stronie festiwalu.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia