„Tryb warunkowy” hasłem ósmej edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda. Poznajcie szczegóły programu

16 września 2022

Od 23 września w Domu Studenckim Hanka w Poznaniu odbywać się będzie wydarzenie, które co roku gwarantuje spotkania z literaturą, sztuką i nauką w kryminalnej konwencji. Ósma edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda organizowana jest pod hasłem „Tryb warunkowy”.

„Zbyt wiele się działo w ostatnich latach, by tak samo pewnie patrzeć na świat. Nieprzypadkowo więc Granda stawia w tym roku na idiom 'tryb warunkowy’. Czy jeśli ludzkość dotknie pandemia, to wszystko się nieodwołalnie zmienia? Czy gdyby porównać to, co jeszcze niedawno było dla nas oczywiste, z tym, jak jest teraz, to nasze założenia okażą się nadal aktualne? Dla tych, którzy zajmują się zbrodnią, te warunkowe 'gdyby’ czy 'jeśli’ są na porządku dziennym. Nawet więcej: ich praca na nich się właśnie opiera” – piszę organizatorzy wydarzenia.

Przez cały festiwalowy weekend Granda będzie podążać tym tropem m.in. razem ze specjalistami z Zakładu Medycyny Sądowej (dr Dorotą Lorkiewicz-Muszyńską), Uniwersytetu SWPS (podinsp. dr Bogdanem Lachem, dr hab. Piotren Herbowskim) i fizykiem, prof. Antonim Wójcikiem. Trzydniowe wydarzenie uświetnią popularni polscy pisarze i reportażyści, w tym Maciej Siembieda, Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda, Anna Rozenberg, Vincent Severski, Robert Małecki, Max Czornyj, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Joanna Jodełka, Bartosz Szczygielski i Marek Stelar.

Granda rozpocznie się w piątek spotkaniem z reportażystką Magdaleną Grzebałkowską i pisarzem Wojciechem Chmielarzem oraz wykładami, podczas których rozważane będą kwestie, czy brak ciała oznacza brak zbrodni oraz czy każdego przestępcę można wykryć. Sobota pełna będzie kolejnych pisarskich postaci oraz naukowych tematów – będziemy mogli wyruszyć m.in. na farmę ciał i zgłębimy istotę czasu. Niedzielny poranek dedykowany jest dzieciom. Najmłodsi, pod okiem animatorów z wydawnictwa Zakamarki i Frajda, rozwiązywać będą kryminalne zagadki w stylu Lassego i Mai. Festiwal zakończą kolejne dwa spotkania autorskie. Przez czas trwania imprezy na jej terenie działać będzie księgarnia, a na stoiskach wydawnictw dostępne będą premierowe kryminalne publikacje.

W ramach festiwalu będzie można także spróbować swoich sił na warsztatach literackich, jak również wziąć udział w wydarzeniach organizowanych przez niezależne instytucje pod parasolem Grandy. W ramach Stacji Sensacji warto odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma, wybrać się na spotkanie literackie z Markiem Zgaińskim do Mojego Teatru czy na spektakle: teatralny do AszTeatru oraz literacko-muzyczny, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego do Muzeum Instrumentów Muzycznych. Wystawy, spotkania, konkursy i warsztaty przygotowały Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu i Biblioteki w Rokietnicy, Nowym Tomyślu oraz w Kościanie. Natomiast Biuro Programu Niepodległa zaprezentuje historie i rzeczywistość przedwojennych gwiazd sportu i kina, do których nie mielibyśmy dostępu, gdyby nie filmy w technice VR.

Poznański Festiwal Kryminału Granda potrwa od 23 do 25 września. Główne wydarzenia odbywać się będą w Domu Studenckim Hanka przy al. Niepodległości 26. Niektóre punkty programu ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Pełną informację o programie Grandy znajdziecie na stronie festiwalu.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia