Trwają Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze. Polskę w Meksyku reprezentują Jacek Dukaj i Witold Szabłowski

29 listopada 2023

W meksykańskiej Guadalajarze trwają międzynarodowe targi książki, Feria Internacional del Libro de Guadalajara, jedne z największych targów książki na świecie i największe targi branży wydawniczej języka hiszpańskiego na kontynencie amerykańskim. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Meksyku, a wśród gości znaleźli się pisarze Witold Szabłowski i Jacek Dukaj.

Targi w Guadalajarze co roku przyciągają ponad pół miliona czytelników. Gościem honorowym tegorocznej edycji imprezy jest Unia Europejska, której prezentacja odbywa się pod hasłem „Budowanie Unii Kultur”.

Podczas ceremonii otwarcia podkreślano znaczenie literatury dla kontaktów różnych kultur. „Wraz z targami pojawiają się literatura, pomysły, języki i kultury. To wydarzenie otwiera przestrzenie do bycia, patrzenia, słuchania i odczuwania. Panele są otwarte na dialog i debatę. To fora do dzielenia się, uczenia się i nauczania” – mówił podczas inauguracji Ricardo Villanueva Lomelí, rektor Uniwersytetu w Guadalajarze, gospodarza targów. „Targi są świętem siły pomysłów, piękna i uroku opowieści” – dodał.

Targi są okazją, aby przybliżyć odległym geograficznie oraz kulturowo czytelnikom naszą literaturę i wzmocnić jej obecność na rynkach hiszpańskojęzycznych. „Przyjechaliśmy jako część wielkiej delegacji europejskiej zaprezentować polską literaturę i polską kulturę w ogóle. To też część większej całości, bo w tym roku Polska była gościem honorowym na Targach Książki Liber w Madrycie” – podkreślał Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. „Te działania są ze sobą powiązane. Zależy nam, aby polska literatura była mocniej obecna na rynkach hiszpańskojęzycznych. Nie jest to łatwe zadanie, ale są twórcy, którzy cieszą się dużym zainteresowaniem” – dodał.

Polskę reprezentują Jacek Dukaj i Witold Szabłowski, którzy biorą udział w panelach dyskusyjnych z innymi pisarzami europejskimi i latynoskimi, a także w spotkaniach autorskich w Mexico City. Oprócz spotkań z autorami odbywa się także część branżowa dla wydawców oraz prezentacje programów zagranicznych prowadzonych przez Instytut Książki.

„Mam już za sobą kilka spotkań, mniej i bardziej formalnych, w tym skończone przed chwilą w Mexico City. Jutro czeka na mnie już sama Guadalajara, a to nie tylko stolica literatury, ale również tequili, proszę więc trzymać kciuki, żebym nie tracił pionu” – napisał z przymrużeniem oka Witold Szabłowski na swoim profilu na Facebooku.

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku Maciej Ziętara powiedział, że obecność Polski na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze to wyjątkowa okazja dla czytelników z tej części świata do spotkania z polską literaturą. „To szansa do przybliżenia polskiej twórczości odbiorcom odległym nam kulturowo” – zaznaczył.

„Polska literatura jest mało znana w Meksyku i targi w Guadalajarze, największa po Frankfurcie tego typu impreza na świecie, są świetną okazją żeby pokazać polskich autorów. W tym roku będzie ich dwóch: Witold Szabłowski i Jacek Dukaj. Chodzi o to, żeby polska literatura zaistniała w Meksyku” – dodał.

XXVII edycja Międzynarodowych Targów Książki w Guadalajarze potrwa do 3 grudnia. Weźmie w niej udział ponad 650 autorów z 45 krajów, w tym 70 z Unii Europejskiej. Program obejmuje około 3000 występów literackich, kulturalnych, gastronomicznych i muzycznych. Organizatorzy szacują, że w tym roku imprezę odwiedzi rekordowa liczba 850 tysięcy czytelników.

W przyszłym roku gościem honorowym imprezy będzie Hiszpania.

[am]
fot. Feria Internacional del Libro de Guadalajara
źródło: Instytut Książki

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia