Trwają 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

22 października 2015

19-targi-ksiazki-krakow
W czwartek w głównej sali budynku EXPO Kraków, równo w południe hejnał oficjalnie rozpoczął Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które od wielu lat stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. To już dziewiętnasta edycja imprezy, na którą zjeżdżają się czytelnicy, pisarze i wydawcy z kraju i ze świata.

Mottem przewodnim tegorocznej edycji targów są słowa „Czytanie czyni zuchwałym”. „Nikogo nie trzeba przekonywać, że czytanie jest fajne. Książka rozbudza wyobraźnię, poszerza wiedzę i daje ogrom satysfakcji. W tym roku poszliśmy jeszcze dalej ? mówimy wprost ? 'Czytanie czyni zuchwałym’. Ten cytat z książki 'Lawendowy pokój’ Niny George jest hasłem przewodnim tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie” – mówi Grażyna Grabowska, prezes zarządu spółki Targi w Krakowie, organizatora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Jak przekonują organizatorzy imprezy, istnieje wiele powodów, dla których warto przybyć do EXPO Kraków w dniach od 22 do 25 października.

Po pierwsze: w Krakowie pojawią się najpopularniejsi autorzy. To dla nich czytelnicy ustawiają się w gigantycznych kolejkach. Podczas targów będzie można spotkać ich ponad 600. W tym gronie znajdziemy m.in. pisarzy z zagranicy: C.J. Daugherty (autorki, do której w 2014 roku podczas Targów ustawiła się najdłuższa kolejka), Jonathana Franzena, Ninę George, Leonardo Partignaniego czy Tomasa Venclovę, laureatkę nagrody Nike – Olgę Tokarczuk, silną reprezentację reportażystów: Wojciecha Jagielskiego, Hannę Krall, Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana, głosy pokolenia współczesnych 30-latków: Łukasza Orbitowskiego, Jakuba Małeckiego, Szczepana Twardocha, Jakuba Żulczyka, twórców kryminałów: Katarzynę Bondę, Krzysztofa Zajasa, Marka Krajewskiego, poetów: Ewę Lipską, Marcina Świetlickiego, Adama Zagajewskiego, Adama Ziemianina oraz pisarzy, których dawno na Targach nie było, czyli Pawła Huelle i Eustachego Rylskiego. Warto wspomnieć, że na Targach pojawią się także artyści, aktorzy, dziennikarze, sportowcy, politycy, osobistości świata kultury, m.in.: Dariusz Dziekanowski, Ewa Drzyzga, Anna Dymna, Szymon Hołownia, Bożydar Iwanow, Robert Makłowicz, Wojciech Malajkat, Paulina Młynarska, Czesław Mozil, Marek Niedźwiecki, Beata Pawlikowska, Tomasz Sekielski, Katarzyna Tusk, Patryk Vega, Ewa Wachowicz czy Martyna Wojciechowska.

Innym powodem, dla którego warto odwiedzić targi, są nowości wydawnicze i niezwykłe dzieło Kopernika.
Nie sposób zliczyć wszystkich książek, jakie pojawią się w EXPO Kraków. Wśród najgłośniejszych tytułów, które będzie można nabyć przedpremierowo, warto wymienić nową powieść Harper Lee „Idź, postaw wartownika”. Na targach ofertę zaprezentują czołowe polskie oraz zagraniczne wydawnictwa. Prawdziwym białym krukiem jest specjalna wersja dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach ciał niebieskich”, zawierająca najlepsze w historii faksymile autografu autora. Będzie to pierwsza na świecie książka z meteorytem w okładce, dodatkowo ozdobiona ponad 200 kamieniami: turkusami, malachitami, koralami, bursztynami. Została wydana w 500-letnią rocznicę rozpoczęcia prac przez Kopernika nad swoim największym dziełem. Będzie ją można zobaczyć na stoisku Mennicy Papieskiej C39.

Po trzecie: wreszcie pomyślano o czytelnikach komiksów. W Salonie Komiksu zaplanowano spotkania z autorami, prelekcje i warsztaty, Wielką Bitwę Komiksową, pokaz filmu animowanego „Dzień Wron” oraz strefę związaną z cosplay. Po raz pierwszy na targach pojawią się najważniejsze wydawnictwa komiksowe, które dostarczą wszystkim zainteresowanym setki poszukiwanych egzemplarzy komiksów.

Warto zwrócić też uwagę na Gościa Honorowego tegorocznej edycji targów czyli Litwę. Prezentacja kultury litewskiej w Polsce jest organizowana w roku 25-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości. Do Krakowa przyjedzie wielu litewskich autorów. Poza wspomnianym już Tomaszem Venclovą będzie można spotkać Kristinę Sabaliauskait?, Kęstutisa Kasparavičiusa, Herkusa Kunčiuas, Alvydaas Šlepikas oraz Leonidasa Donskisa. Z tej okazji przygotowano specjalną akcję dla uczestników wydarzenia. Będą oni mogli zostać autorami niezwykłego dzieła, czyli „Inwokacji na 4 metry”. Przed wejściem do EXPO Kraków stanie słup, na którym zostanie zamontowanych 6 gigantycznych stron o łącznym wymiarze 12 m2. Czytelnicy zapełnią tę ogromną powierzchnię trzynastozgłoskowcem Adama Mickiewicza.

Po piąte: tegoroczne 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie będą rekordowo międzynarodowe. Oprócz największych polskich wydawnictw pojawią się reprezentacji zagranicznych rynków z Austrii, Belize, Belgii, Chin, Czech, Francji, Irlandii, Niemiec, Rumunii, Skandynawii, Słowacji, Ukrainy, USA, Włoch czy Wielkiej Brytanii oraz Gościa Honorowego Targów ? Litwy.

Organizatorzy chcą, aby targi były przyjazne zwiedzającym, dlatego proponują szereg udogodnień dla czytelników, którzy mogą: uniknąć kolejek, kupując bilet przez internet (EKOBILET); skorzystać z krakowskiej karty rodzinnej umożliwiającej 50% zniżkę na zakup biletów; dojechać wygodnie na Targi specjalną linią EXPO Busa; skorzystać z bezpłatnego busa kursującego pomiędzy Centrum Handlowym M1 a EXPO KRAKÓW; pobrać aplikację mobilną, by nie przegapić największych atrakcji Targów.

Czytelnicy nie powinni też zapomnieć o wydarzeniach towarzyszących imprezie. Podczas targów zostanie rozstrzygniętych łącznie kilkanaście konkursów. Najważniejszy i najbardziej prestiżowy to Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza. Ponadto poznamy wyniki m.in. następujących konkursów: Konkurs na książkę edytorsko doskonałą, Najlepszą książkę na jesień, Najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2014, Literacki Blog Roku, PIK-owy Laur, konkurs Słowem Malowane. W sobotni wieczór 24 października poznamy również laureata Konkursu o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej.

Ciekawym akcentem 19. edycji Targów będzie spotkanie z najwyższej klasy robotem humanoidalnym o imieniu NAO, który będzie recytował fragmenty książek i zaprosi gości targowych do tajemniczego świata przygód i niespodzianek literackich. Targom towarzyszyć będą również wystawy, w tym wystawa fotografii Adama Golca (do książki Joanny Bator „Wyspa Łza”) oraz wystawa poświęcona Pippi Pończoszance i jej autorce Astrid Lindgren zorganizowana w ramach trasy po Polsce z okazji 70-lecia wydania książki o przygodach zuchwałej dziewczynki.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia