banner ad

Tomas Tranströmer przyjedzie w maju do Polski

4 kwietnia 2012


Laureat zeszłorocznej Literackiej Nagrody Nobla, szwedzki poeta Tomas Tranströmer, przyjął zaproszenie Wydawnictwa a5 oraz Ambasady Szwecji i będzie gościł w naszym kraju w dniach od 10 do 15 maja 2012.

Obejmująca Warszawę i Kraków wizyta jest związana z premierą tomu „Wiersze i proza 1954-2004”, który ukazał się w Szwecji z okazji 80-ych urodzin poety i jest obecnie najobszerniejszym zbiorem utworów Tomasa Tranströmera. Polski przekład przygotowali Magdalena Wasilewska-Chmura i Leonard Neuger.

Premiera przygotowanej przez Wydawnictwo a5 publikacji odbędzie się podczas III Warszawskich Targów Książki (10-13 maja 2012).

Tomas Tranströmer weźmie udział w dwóch wieczorach poświęconych Jego poezji. Spotkania odbędą się 11 maja w Teatrze Na Woli w Warszawie oraz 14 maja 2012 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Tranströmer urodził się 15 kwietnia 1931 roku. Pierwszy tomik wierszy opublikował w 1954 roku. Zbiorek został uznany w Szwecji za jeden z najciekawszych debiutów dziesięciolecia. Z wykształcenia jest psychologiem i pracował w zawodzie do 1990 r., kiedy to przeżył udar mózgu. Częściowo sparaliżowany w następstwie choroby, poświęcił się odtąd twórczości poetyckiej jako głównemu zajęciu. Poezję Tranströmera cechuje duża zwięzłość. Pisze o przeżyciach religijnych, porusza problemy zagubienia człowieka we współczesnym świecie. Do tej pory po polsku ukazały się m.in.: „Muzeum motyli”, „Moja przedmowa do ciszy”, „Gondola żałobna” oraz „Podsłuchany horyzont”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia