Tegoroczna edycja Gdańskich Targów Książki się nie odbędzie

19 października 2020

Spółka Jednostka Kultury ostatecznie podjęła decyzję o rezygnacji z tegorocznej edycji Gdańskich Targów Książki. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, czytelnicy spotkają się w Trójmieście w czerwcu 2021 roku.

„Od minionej soboty Gdańsk, tak jak blisko pół Polski, znajduje się w tzw. czerwonej strefie. W związku z tym nie możemy przeprowadzić Gdańskich Targów Książki w zaplanowanym terminie, tj. w dniach 13-15 listopada. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji i zagrożeń, jakie niesie ze sobą koronawirus. Pomimo dwóch prób organizacji targów w tym roku zmuszeni jesteśmy przełożyć je na 2021 rok” – piszą organizatorzy w komunikacie udostępnionym w mediach społecznościowych.

Początkowo trzecią edycję targów, której gościem miały być Bałkany, planowano na marzec. Po wprowadzonym przez wojewodę pomorskiego zakazie przeprowadzania imprez masowych z udziałem publiczności organizatorzy przełożyli targi. Drugie podejście zaplanowano na listopad, ale bez udziału zagranicznych gości. Jednostka Kultury długo trzymała się terminu i nie ogłaszała rezygnacji, nawet gdy taki krok podjęli organizatorzy krakowskich i warszawskich targów. Co więcej, nazwali swoje wydarzenie targami „w koronie”, co nie wszystkim się spodobało. W końcu jednak nie mieli innego wyboru, jak wycofanie się z planów.

Po konsultacjach z właścicielami hali Amber Expo organizatorom targów udało się ustalić termin przyszłorocznej edycji imprezy. Wydarzenie powinno odbyć się w dniach 11-13 czerwca. „Już dziś zapraszamy wszystkich miłośników literatury na to wyjątkowe wydarzenie. Miejmy nadzieję, że nic nie pokrzyżuje naszych planów i będziemy mogli spotkać się w bezpiecznych warunkach” – pisze spółka Jednostka Kultury. „Sytuacja, w której znaleźliśmy się wszyscy, jest bardzo trudna. Tym bardziej dziękujemy za wszystkie słowa wsparcia i mobilizacji, które świadczą o tym, że z niecierpliwością czekacie na kolejną edycję Gdańskich Targów Książki”.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia