Targi Książki w Lipsku odwołane trzeci rok z rzędu. Niepewna sytuacja pandemiczna spowodowała, że liczni wystawcy zrezygnowali z udziału

10 lutego 2022

Organizatorzy Targów Książki w Lipsku trzeci rok z rzędu odwołali imprezę. Jak poinformowali, w ciągu ostatnich kilku dni liczni wystawcy odwołali swój udział w wydarzeniu zaplanowanym na marzec. Nie dało się więc zagwarantować, że targi będą miały tak wysoką jakość i szeroki zasięg tematyczny jak dotychczas.

Impreza zapowiedziana była w terminie od 17 do 20 marca. Targi Książki w Lipsku miały odbyć się łącznie z Targami Antykwarycznymi, Manga Comic Con i festiwalem Leipzig Reads.

„Bardzo nas ucieszył sygnał ze strony polityków, by w końcu ponownie zezwolić na organizowanie targów i kongresów” – powiedział Martin Buhl-Wagner, dyrektor zarządzający spółki Targi Lipskie. „Niestety z powodu pandemicznych niewiadomych wielu wystawców obecnie nie czuje się w stanie solidnie zaplanować udziału w tak dużej imprezie publicznej. Doprowadziło to do wielu rezygnacji w krótkim czasie. Dlatego z ciężkim sercem podjęliśmy decyzję, by nie organizować Targów Książki w Lipsku”.

Dyrektor Targów Książki, Oliver Zille, wyjaśnił, że przez niestabilną sytuację pandemiczną u wielu wystawców pojawiły się braki kadrowe. „Odwołanie targów to ciężki cios dla branży. Targi byłyby bardzo ważne dla książki i wszystkich, którzy z niej żyją” – dodała Karin Schmidt-Friderichs, szefowa Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Książkami. „Ostatnie dni pokazały jednak, że wielu wydawców nie jest w stanie podjąć jednoznacznego zobowiązania z powodu wariantu Omikron, który uniemożliwia im planowanie”.

Ze względu na fakt, że decyzja została podjęta późno, organizatorzy wyjaśnili, że nie zdążą już przygotować wirtualnej odsłony wydarzenia. Odbędą się jedynie ceremonie wręczenia nagród targowych, które mają być transmitowane w Internecie. Kolejna edycja imprezy – jeśli i tym razem nic nie stanie na przeszkodzie – planowana jest w dniach od 23 do 26 marca 2023 roku.

Lipskie Targi Książki to jedna z pierwszych imprez targowych, które odwołano w 2020 roku, tuż po wybuchu pandemii koronawirusa. Zaważył na tym marcowy termin wydarzenia. Organizatorzy wielu imprez, w tym również w Polsce, zdążyli od tego czasu zorganizować kolejne edycje swoich targów w innych miesiącach. Tymczasem Lipsk już trzeci rok z rzędu nie będzie gościł wydawców i pisarzy.

[edm]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia