Tajne Komplety we Wrocławiu zapraszają na Noc Opowiadań Bałkańskich

19 lipca 2021

W piątek 30 lipca autorska księgarnia Tajne Komplety we Wrocławiu zamieni się w scenę, na której wybrzmią bałkańskie opowiadania wyselekcjonowane przez slawistkę Martę Chaszczewicz-Rydel.

W przedostatni wieczór lipca wysłuchamy opowiadań queerowej pisarki Lejli Kalamujić oraz tłumaczonych pierwszy raz na język polski tekstów Mihajla Panticia. Czytania performatywne z udziałem aktorów wyreżyserują Marta Streker i Agnieszka Wolny-Hamkało.

Mihajlo Pantić to jeden z najpoczytniejszych serbskich pisarzy, krytyk literacki, eseista, wykładowca uniwersytecki. Niestrudzony autor ponad pięćdziesięciu książek. Pasjonat wędkarstwa. Laureat licznych prestiżowych nagród, a z drugiej strony juror w konkursach literackich, który mówi o sobie, że jest przede wszystkim czytelnikiem.

„Wszystko, co przydarzyło się bohaterom opowiadań Mihajlo Pantića nocą, w Belgradzie, kiedy obudzeni przez czyjś pijacki telefon albo przez rozwydrzone motocykle – sprawiali wrażenie samotnych i zaspanych – to wszystko może przydarzyć się tobie. Wystarczy, że przyjdziesz 30 lipca do Przejścia Garncarskiego we Wrocławiu posłuchać przed księgarnią Tajne Komplety, jak samotność rozszerza swoje zakresy w nowobelgradzkich blokach, w szpitalach, na autostradach i lotniskach. Zobacz, jak to jest, kiedy w środku nocy spotyka się kogoś, kto dawno o nas zapomniał. Bohaterowie tej prozy to nie elliotowscy 'wydrążeni ludzie’, tylko mieszkańcy serbskich miast w impasie codzienności, zapatrzeni zbyt długo w telewizor, zdenerwowani na lotniskach, próbujący czytać w środku nocy Szekspira albo po prostu spotkać się z kimś ten ostatni raz. 'Jeśli istnieją dobre noce’ – jak pisze Pantić – wrocławska Noc Opowiadań Bałkańskich może być jedną z nich” – pisze kuratorka Marta Chaszczewicz-Rydel.

Marta Chaszczewicz-Rydel

Druga bohaterka wydarzenia, Lejla Kalamujić, jest queerową pisarką z Bośni i Hercegowiny. Pisze prozę, eseje i recenzje ze szczególnym uwzględnieniem tematów dotyczących seksualności, szaleństwa i śmierci. Jej zbiór opowiadań „Nazywajcie mnie Esteban” ukazał się w polskim przekładzie (tłum. Magdalena Petryńska) w ubiegłym roku, nakładem wydawnictwa Pogranicze. Jej utwory również poznamy podczas Nocy Opowiadań Bałkańskich.

„Jak inaczej mógłbyś się dowiedzieć, o czym rozmawiają nocami bohaterowie opowiadań Lejli Kalamujić? Zrozumieć, że zupełnie czym innym oddycha się w Sarajewie, kiedy po śniegu za oknem jeżdżą stare motorynki bez tłumika. Podglądając improwizowane naprędce życie pozbijane ze starych drutów i desek jak gołębnik z wzorzystymi tapetami na ścianach. Wszystkie te noce z włączonym radiem, nigdy niewyłączanym telewizorem, samotnością na wyłączność – zebraliśmy dla ciebie w opowieść, w którą wspólnie z aktorami włączymy się ten jeden raz – w przedostatnią noc lipca, we Wrocławiu” – dodaje Marta Chaszczewicz-Rydel.

Noc Opowiadań Bałkańskich rozpocznie się 30 lipca 2021 roku o godz. 20:00 przed wrocławską księgarnią Tajne Komplety. Na scenie wystąpią Bożena Bukowska, Teresa Kowalik i Michał Zborowski. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Na zdjęciu od lewej – u góry: reżyserki Marta Streker i Agnieszka Wolny-Hamkało; na dole: aktorzy Teresa Kowalik, Michał Zborowski i Bożena Bukowska.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia