Tadeusz Woźniak zinterpretuje „Pieśń świętojańską o Sobótce” podczas 10. imienin Jana Kochanowskiego w Warszawie. Znamy pełny program wydarzenia

20 czerwca 2022

Tadeusz Woźniak, kompozytor i wokalista, autor przeboju „Zegarmistrz światła”, w towarzystwie m.in.: Mikołaja Trzaski, Piotra Woźniaka, Jolanty Majchrzak i Asi Nawojskiej wykonają własną interpretację „Pieśni Świętojańskiej o Sobótce” podczas zapowiedzianych na 25 czerwca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie dziesiątych Imienin Jana Kochanowskiego. Poznaliśmy pełny program wydarzenia.

Imieniny Jana Kochanowskiego są bez wątpienia najhuczniej obchodzonymi imieninami w stolicy. To literackie wydarzenie przyzwyczaiło uczestników do wyjątkowych i wielokrotnie zaskakujących spotkań z artystami wywodzącymi się z różnych obszarów kultury. Swojego rodzaju tradycją stało się już oryginalne wykonanie „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”.

W poprzednich latach tego wyzwania podjęli się m.in.: Ania Rusowicz, Tomasz Stańko, Stanisława Celińska czy zespół Mikromusic. W tym roku będziemy mieli okazję usłyszeć interpretację słynnych pieśni Jana z Czarnolasu w wykonaniu znakomitego grona muzyków: kompozytora Tadeusza Woźniaka, odpowiadającego za muzykę, Piotra Woźniaka – autora aranżacji, saksofonisty Mikołaja Trzaski (intermedia). W projekcie udział wezmą: piosenkarka i pianistka Jolanta Majchrzak, prywatnie żona Tadeusza Woźniaka, oraz Asia Nawojska – piosenkarka i kompozytorka.

Ponadto usłyszymy: Wojciecha Gumińskiego (bas), Adama Lewandowskiego (instrumenty perkusyjne), Sławomira Kosińskiego (gitary). Całości dopełni kwartet smyczkowy, w skład którego wchodzą: Mariusz Jagoda (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce), Karolina Matyas (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

Godzinny występ odbędzie się w sobotę 25 czerwca na scenie „żółtej” w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.

„Pieśń świętojańska o Sobótce” to cykl dwunastu pieśni Jana Kochanowskiego. Wydany został w 1586 roku. Łączy w sobie elementy ludowego obrzędu (tzw. sobótka, która odbywała się w wigilię św. Jana – 23 czerwca) z antyczną tradycją poezji sielankowej. Pieśni, śpiewane przez odświętnie przybrane dwanaście panien, zawierają pochwałę spokojnego, wiejskiego życia, walorów miłości małżeńskiej oraz wspaniałej mocy poezji. Wspominany w pieśniach Czarnolas staje się tu mityczną Arkadią, która jest jednocześnie marzeniem wszystkich poetów i artystów.

„Pieśń świętojańska o Sobótce” pod przewodnictwem Tadeusza Woźniaka to oczywiście nie jedyna atrakcja, która czeka na uczestników imienin Jana Kochanowskiego. 25 czerwca Ogród Krasińskich wypełnią rozmowy o literaturze, odbędą się m.in: slam poetycki oraz mecz poetycki – podczas tego spotkania dwie drużyny aktorów zmierzą się na interpretacje wierszy. Jak co roku pojawią się najważniejsze polskie wydawnictwa. W ogrodowych alejkach będzie można znaleźć stoiska ponad sześćdziesięciu wydawców, a przy nich spotkać autorów podpisujących książki. Także dzieci znajdą coś dla siebie. Bohaterką jubileuszowej, dziesiątej edycji wydarzenia jest Maria Konopnicka – z okazji obchodzonego właśnie roku poetki.

Poniżej przedstawiamy pełny program dziesiątych Imienin Jana Kochanowskiego:

SCENA ŻÓŁTA

11:00
Po polsku i ukraińsku. O dawnej i nowej poezji we wzajemnych przekładach – spotkanie z udziałem Natalii Bielczenko i Natalii Tkaczyk, wiersze czytają Grzegorz Małecki i Rozaliia, prowadzi Aleksandra Hnatiuk.

12:15
Nie tylko dla dorosłych – o wyzwaniach pisania dla najmłodszych rozmawiają Marta Guzowska i Magdalena Tulli, prowadzi Dariusz Bugalski.

13:15
Z perspektywy pisarki – o tym, co oznacza bycie pisarką w XXI wieku, rozmawiają Angelika Kuźniak, Marta Kwaśnicka i Renata Lis, prowadzi Paulina Małochleb.

14:15
Klasyka w nowym tłumaczeniu – o pracy nad nowymi przekładami rozmawiają Anna Bańkowska, Dorota Konowrocka-Sawa i Szymon Żuchowski, prowadzi Monika Ochędowska

15:15
Maria listy pisze – o korespondencji Marii Konopnickiej rozmawiają Zofia Chyra-Rolicz i Karolina Dzimira-Zarzycka, listy czyta Anna Seniuk, prowadzi Jakub Kukla.

16:30
Porozmawiajmy o Konopnickiej – o życiu i twórczości Marii Konopnickiej opowiada Lena Magnone, prowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

18:00
Mecz poetycki – uczestniczą m.in.: Joanna Brodzik, Piotr Głowacki, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Julia Kamińska, Grzegorz Małecki, Józef Pawłowski, Agnieszka Przepiórska, Grażyna Wolszczak, Wiktor Zborowski, prowadzi Grzegorz Markowski.

20:00
Pieśń świętojańska o Sobótce – Tadeusz Woźniak (muzyka), Mikołaj Trzaska (intermedia), Piotr Woźniak (aranżacje), prezentują Jolanta Majchrzak, Asia Nawojska, Piotr Woźniak, Tadeusz Woźniak, grają: Wojciech Gumiński (Cbas, Gbas), Adam Lewandowski (instrumenty perkusyjne), Sławomir Kosiński (gitary), kwartet smyczkowy: Mariusz Jagoda (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce), Karolina Matyas (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

21:30
Dansing sentymentalny – gra Barbara Wrońska z zespołem.

SCENA NIEBIESKA

11:00
Czereśnie grają Konopnicką – koncert dla dzieci.

12:00
Krasnoludki są na świecie – fakty, mity i głupoty na temat krasnoludków przedstawia Maciej Szymanowicz, prowadzi Karolina Głowacka.

13:15
Klancyk rozbraja Konopnicką – improwizowany spektakl teatralny.

14:15
Na jagody z Jankiem Wędrowniczkiem – warsztaty lalkarskie z Teatrem Baj, prowadzi Elżbieta Bieda.

15:15
Dawno, dawno temu… – o książkach dzieciństwa (ukochanych i wzgardzanych) opowiadają Joanna Brodzik, Wojciech Waglewski i Magdalena Zawadzka, prowadzi Grzegorz Markowski.

16:30
Slam poetycki.

SCENA ZIELONA

11:00
Spotkanie z Kazimierzem Orłosiem, laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, prowadzi Wojciech Chmielewski.

12:00
Spotkanie z Rochem Sulimą, autorem książki „Powidoki codzienności. Obyczajowość Polaków na progu XXI wieku”, prowadzi Olga Drenda.

13:00
„Vade-mecum”. Podobizna autografu Cypriana Kamila Norwida – spotkanie z Józefem Franciszkiem Fertem, prowadzi Adam Cedro.

14:00
Ile czyta krytyk? – o fachu krytyka literackiego i jego roli w świecie nowych mediów rozmawiają Jerzy Jarniewicz, Dorota Kozicka i Anna Marchewka, prowadzi Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

15:00
Co może poezja – o roli poezji w kształtowaniu postaw społecznych rozmawiają Piotr Matywiecki, Joanna Mueller i Jurij Zawadski, prowadzi Małgorzata Nieciecka-Mac.

16:00
Spotkanie z Błażejem Brzostkiem, autorem książki „Wstecz. Historia Warszawy do początku”, prowadzi Antoni Zając.

17:00
Dwa wieki temu – o XIX stuleciu w powieści opowiada Wacław Holewiński, prowadzi Grzegorz Chlasta.

PONADTO W PROGRAMIE:

od 11:00

  • Kiermasz książek
  • Spotkania z autorami
  • Smyczkowe przerwy muzyczne. Gra kwartet AMOK

15:30

  • Nowy Klub Czytelniczy
  • Quiz Literacki na trawie (z nagrodami)

11:00-17:30

  • Gra terenowa „Tycia inspiracja, czyli epopeja narodowa na miarę krasnoludków” (rejestracja uczestników do godz. 16:00)

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia