banner ad

Szwecja będzie Gościem Honorowym 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

16 lutego 2018


Organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie ogłosili, że Gościem Honorowym tegorocznej edycji imprezy będzie Szwecja. Wiadomość ujawniono wczoraj podczas seminarium, zorganizowanym w Instytucie Polskim w Sztokholmie.

Szwedzka literatura jest marką samą w sobie. Cała fascynacja czytelników tym krajem w wielu przypadkach zaczęła się od przepełnionych chłodem mrocznych kryminałów. Ich autorzy posiadają nieprawdopodobną umiejętność budowania unikatowego klimatu, gdzie skrzętnie snuta intryga trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Henning Mankell, H?kan Nesser czy Stieg Larsson, autor kultowej serii kryminałów „Millennium”, to jedynie preludium długiej listy genialnych szwedzkich pisarzy.

Informacja o Gościu Honorowym nie powinna dziwić zwłaszcza tych, którzy rok temu w Krakowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Camillą Läckberg. Szwedzka autorka takich bestsellerów jak „Fabrykantka aniołków” czy „Czarownica” przyciągnęła tłumy czytelników, którzy zafascynowani jej twórczością, chcieli poznać pisarkę osobiście.

Przedstawiciele Rady Kultury i Sztuki Szwecji wyrazili wielką radość, wynikającą z zaproszenia do Krakowa. Zadowolenia nie kryje także Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji. „Cieszymy się, że Szwecja po raz pierwszy będzie Gościem Honorowym prestiżowych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Szwedzka literatura jest dobrze znana polskim czytelnikom, przede wszystkim dzięki cenionym książkom dla dzieci i powieściom kryminalnym. Literatura ze Szwecji to także sprawnie napisane, wciągające historie, świetne reportaże czy poradniki. Znajdziemy w nich trafne obserwacje wielu współczesnych zjawisk społecznych, wyraz troski o prawa człowieka i środowisko naturalne, a także humor. Pragniemy pokazać Szwecję innowacyjną, otwartą i kreatywną. Jesteśmy przekonani, że targi będą doskonałą okazją do wielu inspirujących spotkań, wymiany doświadczeń między Polską a Szwecją i pokażą znane oraz nieznane oblicza Szwecji i szwedzkiej literatury” ? powiedział.

Nie mniej entuzjastycznie o Szwecji w roli Gościa Honorowego wypowiada się Grażyna Grabowska ? prezes zarządu Targów w Krakowie: „To bezprecedensowe wydarzenie w skali kraju. Pierwszy raz w historii wszystkich targów książki odbywających się w Polsce honorowym gościem będzie sama Szwecja. Wcześniej występowała w towarzystwie innych państw skandynawskich. To świetna wiadomość i ogromny zaszczyt”.

Tegoroczne hasło Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie to „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”. Słowa Arturo Péreza-Reverte z powieści „Królowa Południa” są zgrabną metaforą przygody, która czeka na czytelnika za każdym razem, gdy sięga po nową, nieodkrytą wcześniej książkę. Szansę na taką przygodę dają również Targi w Krakowie. To nie tylko świetna literatura, ale także spotkania twarzą w twarz z autorami, dyskusje o pisarskich niuansach, wystawy oraz projekcje filmów. W tym roku organizatorzy zapraszają na spotkanie z kulturą Szwecji!

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia