„Świat według Dulskich” ? aktualne i komediowe odczytanie słynnego dramatu Gabrieli Zapolskiej na zamknięcie Big Book Festival 2018

24 czerwca 2018


W niedzielę 24 czerwca o godz. 20:00, na zamknięcie Big Book Festival, zostanie pokazany stand-up literacki „Świat według Dulskich”. Będzie to dobra okazja, aby przekonać się, czy słynny dramat Gabrieli Zapolskiej jest wciąż aktualny.

Drugi sezon Stand-upu Literackiego to nieoczywiste performatywne spotkania z książkami wszech czasów. Kto powiedział, że „Ferdydurke” Gombrowicza się przeżyło? Albo, że „Ziemia obiecana” Reymonta to ramota? Pisarze i muzycy podczas literackich stand-upów wyciskają z klasyków współczesne soki i sprawdzają, jak wiele z naszej współczesności klasycy zdołali przewidzieć.

W niedzielę na plenerowej scenie w ogrodzie Big Book Festival pojawią się: jedna z najbardziej wrażliwych na współczesność pisarek ? Zośka Papużanka jako narratorka i współautorka tekstu, aktorki: Ilona Ostrowska, Katarzyna Kwiatkowska i Edyta Olszówka jako współczesne wcielenia pań Dulskich, a zagrają na żywo Żelazne Waginy prezentując specjalnie napisane songi. Wszystko to złoży się na brawurowy występ „Świat według Dulskich”, czyli aktualne i komediowe odczytanie słynnego dramatu „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Pisarka, aktorki i autorki muzyki będą wspólnie odsłaniać współczesne formy życia na pokaz.

„Dlaczego Dulska? Bo to hipokrytka i pieniaczka przekonana o własnej nieomylności. Zamknięta na wszelką odmienność i świat wykraczający poza jej wąsko skrojony światopogląd. Krytykantka i intrygantka, która jednocześnie nie widzi narastającej degrengolady we własnym domu. Dulska jest jak miliony Polaków, którzy widzą tylko to, co chcą widzieć, rzeczywistość traktują wybiórczo, oszukują siebie i innych każdego dnia. Uważają się za dobrych katolików, ale w łyżce wody utopiliby zamożniejszych sąsiadów, wszystko wiedzą na każdy temat, choć ograniczają się do lektury tabloidów. Zapolska napisała rzecz do bólu współczesną. Dziwne może się nam tylko wydawać to, że ta nasza współczesność nie różni się w zasadzie od tej z roku 1906” ? mówi Anna Król, pomysłodawczyni i reżyser serii Stand-upów Literackich.

W widowisku zaplanowanym na zamknięcie Big Book Festiwalu pojawią się trzy twarze i trzy aktorskie wariacje postaci słynnej Dulskiej, które wykreują: Katarzyna Kwiatkowska, Ilona Ostrowska i Edyta Olszówka. O naszym tu i teraz opowie Zośka Papużanka ? pisarka nominowana za swoją twórczość do najważniejszych nagród literackich. Autorka powieści „Szopka” oraz „On”, w których pisze o polskiej rodzinie i teatralności wspólnego życia. Papużanka żongluje słowami z niezwykłą lekkością, budując nastrój raz satyryczny raz podniosły. Podobnie jak sto lat temu Gabrieli Zapolskiej, Zośce Papużance udaje się dostać do rdzenia stereotypowej polskiej rodziny, a następnie opisać ją bezlitośnie, a jednocześnie ironicznie. Jej nowy, współczesny tekst stopi się z oryginałem Zapolskiej tak, że trudno je będzie odróżnić.

Agnieszka Przepiórska, Hanna Klepacka i Anna Krotoska tworzące projekt Żelazne Waginy i współpracujące m.in. z Pożarem w Burdelu na żywo będą swymi songami komentować opowieść Papużanki oraz aktorskie dialogi zaczerpnięte z oryginału Gabrieli Zapolskiej. Brawurowe utwory przygotowane przez żelazne dziewczyny specjalnie do Stand-upu Literackiego, to historia polskiego piekiełka, w którym górują: podwójna moralność, brak empatii i przekonanie o własnej nieomylności.

„’Świat według Dulskich’ to świat rodem z telenoweli lokalnej produkcji. I my wszyscy bywamy czasem takimi bohaterami. Lubię szukać opowieści o tu i teraz u klasyków polskiej literatury. Wierzę, że metafora bywa bardziej dotkliwa i prawdziwa niż opis pełen szczegółów” ? dodaje Anna Król.

Jaka jest Dulska anno domini 2018? Przeciętna kobieta, matka, żona. Nie lubi się wyróżniać, nie znosi skandali. Jej motto życiowe sto lat temu opisała Zapolska: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prac? w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie, to ani moralne, ani uczciwe. Ja zawsze tak żyłam, ażeby nikt nie mógł powiedzieć, iż byłam powodem skandalu. Kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie”.

Taka sama jest jej rodzina ? nie ma w niej rażących problemów, przemocy, nie jest dysfunkcyjna. A jednak pod płaszczykiem zwyczajności to byt zniekształcony i zmutowany. Ludzie uwięzieni w schematach, na swój sposób nieszczęśliwi i smutni. „To także typowi polscy kołtuni ? mieszanka sprytu, cynizmu i ograniczonego umysłu. Skupieni na sobie i swojej wygodzie, krzywdzący innych, i przekonani o tym, że są wzorem moralności. Brzmi znajomo?” ? pyta twórczyni stand upu.

Stand-up literacki to oryginalna seria występów scenicznych inspirowanych literaturą, podczas których autorzy podejmują wyzwanie ? wychodzą zza biurek, próbują sił w roli performerów i wygłaszają komentarze do rzeczywistości. Inicjatywa daje twórcom możliwość podzielania się prywatnymi fascynacjami, a także zmierzenia się z własną twórczością na oczach czytelników. W roku 2017 ruszył sezon pierwszy, zatytułowany „Pisarze komentują świat”, w którym autorzy tacy jak: Krzysztof Varga, Max Cegielski, Magdalena Parys, Justyna Kopińska czy Marta Guzowska tworzyli publiczne wystąpienia o sprawach, które ich rozpalają, wkurzają, śmieszą. Wiosną 2017 roku na scenie w Big Book Cafe ruszył sezon drugi zatytułowany „Polskie książki wszech czasów”, w którym pisarze wspólnie z aktorami i muzykami biorą się za bary z klasykami zapamiętanymi z lat szkolnych.

Po „Tangu, czyli raporcie o stanie świata” w wykonaniu Wojciecha Kuczoka, Antoniego Pawlickiego, Rafała Królikowskiego oraz duetu Radex/Bisz, a także po „Ferdydurke, albo miny i pupy” według Witolda Gombrowicza z udziałem Sylwii Kubryńskiej, Janusza Chabiora oraz Leskiego czas na Dulszczyznę i kolejną dawkę bystrych komentarzy do naszej rzeczywistości. Czy jesteśmy w ogóle zdolni do zachowania autentyczności? Czy umiemy się bronić przed codziennymi przymusami? Przyjdźcie posłuchać artystów trzeciego literackiego stand-upu z serii „Książki wszech czasów”.

„Świat według Dulskich” zostanie pokazany na zamknięcie Big Book Festival w niedzielę, 24 czerwca, o godz. 20:00 przy ul. Merliniego 2 w Warszawie (w ogrodzie przy Arenie Wspinaczowej, gdzie odbywa się festiwal). Wejściówki (w cenie 15 złotych) do nabycia w Big Book Cafe (ul. Dąbrowskiego 81) oraz on line.

źródło: Big Book Festival

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia