banner ad

Strefa Literacka na pierwszej edycji Fest Festivalu w Chorzowie

20 sierpnia 2019


Obok największych polskich i międzynarodowych gwiazd muzyki na pierwszej edycji Fest Festivalu w Chorzowie pojawią się też autorzy i autorki książek! Strefę Literacką festiwalu przygotowuje wydawnictwo W.A.B. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia.

Pierwsza edycja Fest Festivalu zorganizowana zostanie na terenie chorzowskiego Parku Śląskiego, który liczy ponad 535 hektarów. Łącznie powstanie tam aż osiem scen, a także prawdziwe festiwalowe miasteczko, w którym goście będą mogli bawić się i spędzać czas z przyjaciółmi, nie opuszczając terenu imprezy. Organizatorzy chcą pokazać, że festiwal muzyczny to więcej niż sceny i artyści. To czas, kiedy przenosimy się do innego świata i uciekamy od naszych codziennych zajęć, żeby cieszyć się chwilą i przebywaniem z fantastycznymi ludźmi. Gwiazdami festiwalu są m.in. Wu-Tang Clan, Disclosure, Jaden Smith, Alan Walker, Róisin Murphy, Metronomy, Roni Size & Dynamite MC, Sevdaliza, Tulia, Kamp!, ?rganek i Sarsa. Nie zabraknie również autorów i autorek książek.

W strefie literackiej Wydawnictwa W.A.B będzie można porozmawiać o serialach z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, zaakceptować w sobie mieszczaństwo z Bolesławem Chromrym, poszukać grzybów z autorką książki „Polowanie na grzyby” i wziąć udział w quizie na temat lat 90-tych, który poprowadzą Monika Borys i Maciej Marcisz. A ponad to Marta Frej i Anna Kowalczyk opowiedzą o tym jak Wonder Woman zmienia świat, a autorka książki „Wegańskie słodycze” Karolina Gawrońska doradzi, co zrobić, jeśli chce się zostać weganinem.

Poniżej znajdziecie pełny rozkład jazdy Strefy Literackiej Fest Festivalu. Zapraszamy w najbliższy weekend do Parku Śląskiego w Chorzowie:

PIĄTEK, 23 SIERPNIA

15:00 ? Czy na terenie festiwalu można znaleźć grzyby? Wielkie polowanie

Czy na terenie festiwalu można znaleźć grzyby? Jak ubrać się na polowanie, co wziąć ze sobą i o której wstać? Jak szukać, żeby nie przestraszyć grzyba? Co wolno początkującemu grzybiarzowi, a na co pozwolić może sobie prawdziwy grzybiarski świr? Jak grzyby wpływają na świadomość i czy to dobry pomysł, żeby ich próbować? I w końcu, z kim lepiej nie iść na grzybobranie i jak w lesie nie przynieść sobie wstydu. Poznaj grzybiarski savoir vivre.

Zofia Leszczyńska-Niziołek, autorka książki „Polowanie na grzyby”, wie wszystko o grzybobraniu i ma to nawet udokumentowane na papierze. To spotkanie nie tylko dla grzybiarzy, ale także dla tych, którzy zawsze chcieli iść na grzyby i tych, którzy nigdy jeszcze o tym nie pomyśleli. Podczas spotkania licencjonowana grzybiarka odpowie na wszystkie pytania dotyczące grzybnych łowów.

16:00 ? Chcę zostać weganinem, ale kocham ser. Jak to teraz zrobić

Myślisz o przejściu na weganizm, ale nie wyobrażasz sobie życia bez sera? Boisz się, że kiedy zmienisz dietę na roślinną nigdy więcej nie zjesz już mlecznej czekolady? Nie chce ci się czytać w sklepach etykiet, wegańskie zamienniki jawią ci się jako drogie i niesmaczne i wydaje ci się, że owoce nie mogą być zdrowe skoro pokrywa je gruba warstwa pestycydów?

O tym, że weganizm nie polega na umartwianiu, nie prowadzi do niedoborów i śmierci głodowej opowie Karolina Gawrońska ? autorka książki „Wegańskie słodycze”, ekspertka w pysznych, roślinnych wypiekach, entuzjastka zdrowego trybu życia i prowadząca popularnego bloga „Savory or sweet?”. Dowiedz się jak krok po kroku zmienić dietę, zostać super-zdrowym, wiecznie szczupłym i przy okazji, uratować świat.

17:00 ? Po ilu dniach umiera Tamagotchi. Quiz wiedzy o latach 90-tych

Jak często w kioskach ukazywało się „Bravo”? Jaką pojemność miała dyskietka? Ile było czarodziejek w „Czarodziejce z księżyca”? Po ilu dniach umierało śmiercią tragiczną TamagAotchi? Ile ton miała lista przebojów i co można było znaleźć w czipsach Cheetos? Zapraszamy na quiz wiedzy o latach 90., który poprowadzą Maciej Marcisz, autor książki „Taśmy rodzinne”, oraz Monika Borys, której książka „Polski bajer. Disco polo i lata 90-te” ukaże się już we wrześniu.

SOBOTA, 24 SIERPNIA

15:00 ? Wybrałem dla sb mieszczaństwo. Spotkanie z Bolesławem Chromrym

Bolesław Chromry to autor wielu śmiesznych obrazków, ulubieniec celebrytów, autor powieści graficznych, wystawy „W 2019 roku wyprowadzę się do Warszawy” i cytatu „Jeśli ktoś urodził się w Krakowie i wciąż chce tam mieszkać, to musi być pijany”.

Autor spróbuje wpasować się do jednej z tych kategorii, opowie o tym, że nie wstydzi się wybranego dla siebie stylu życia, pomoże innym zaakceptować w sobie mieszczaństwo i wyjaśni, że chęć wyprowadzki do Warszawy jest zupełnie ok. Opowie także o czym będzie jego pierwsza powieść „Pozwólcie pieskom przyjść do mnie”, która ukaże się już we wrześniu.

16:00 ? Życie po serwisach streamingowych. O hienach serialowych

Ile filmów obejrzałeś w zeszłym miesiącu? A ile odcinków ulubionego serialu udało ci się zobaczyć? Kiedy rozmawiamy o tym jak Facebook zmienił nasze życie, zdajemy się nie zauważać, że podobną rewolucję kulturalną i społeczną zafundował nam Netflix. Od „Mody na Sukces”, przez „Miasteczko Twin Peaks” po „Grę o tron”. Jak to się stało, że seriale stały się lepsze od filmów, w czym telewizja wygrywa z wielkim ekranem i kiedy przestaliśmy się wstydzić tego, że ją oglądamy?

O nieodwracalnych zmianach, do których doprowadziły serwisy streamingowe, opowie Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, założycielka cenionego bloga „Zwierz popkulturalny”, autorka książki „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” i niekwestionowana hiena serialowa.

17:00 ? Jak dorosnę zostanę Wonder Woman. O bohaterkach popkultury

Obok Supermana i Batmana Wonder Woman była pierwszą superbohaterką, której poświęcono własny komiks. Ikoniczną postać stworzył mężczyzna żyjący w poliamorycznej relacji z dwiema feministkami. Przed nim superbohaterów malowali mężczyźni, głównie dla innych mężczyzn. Seksowna heroina wraz ze sobą przyniosła obietnicę feminizmu.

Czy bohaterki „Seksu w wielkim mieście” można nazwać niezależnymi kobietami? Czy stroje Lary Croft, wojowniczej księżniczki Xeny lub bohaterek ekranizacji komiksów Marvela są opresyjne? Czy Elle Woods z „Legalnej blondynki” można nazwać feministką? I czy to możliwe, że feministyczny sen komiksowej wojowniczki się spełnił? Marta Frej i Anna Kowalczyk, autorki książki „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” i feministki porozmawiają z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk o kobietach w popkulturze.

Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Fest Festivalu.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia