Spotykamy się po zmroku w bibliotekach. W piątek 10. edycja Nocy Bibliotek
W piątek 11 października w całej Polsce odbędzie się 10. edycja Nocy Bibliotek. Udział zgłosiło już ponad 1350 miejsc, codziennie dołączają kolejne. Tego wyjątkowego wieczoru i nocy w bibliotekach czeka mnóstwo atrakcji. Hasłem tegorocznej edycji jest „Moc bibliotek”.
Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. Co roku biorą w niej udział biblioteki z wszystkich części Polski, przygotowując różnorodne wydarzenia. Akcja ma zachęcać do czytania książek, ale również po prostu odwiedzania swojej najbliższej biblioteki i korzystania z jej bezpłatnych zasobów i przyjaznych przestrzeni.
„Kierujemy tej wyjątkowej Nocy światło na biblioteki, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca i wracało tu regularnie w dzień” – mówi Katarzyna Sołtan-Młodożeniec z Centrum Edukacji Obywatelskiej, krajowa koordynatorka wydarzenia. „Przez wiele niekonwencjonalnych działań łamiemy stereotypy związane z bibliotekami, pokazując je jako miejsca nowoczesne, otwarte i przyjazne, z nowościami książkowymi, audiobookami i abonamentami na e-booki, dużym wyborem prasy i gier, różnorodnymi warsztatami, strefami relaksu, sprzyjające integracji. Warto podkreślić, że biblioteki są bezpłatne i ze swej natury ekologiczne, krzewiąc ideę wymiany – oczywiście książek, ale coraz częściej również innych zasobów, w tym sąsiedzkich umiejętności i wsparcia” – dodaje.
Biblioteki przygotowują atrakcje
Do udziału w wydarzeniu zaproszone są wszystkie biblioteki: publiczne, szkolne, wyższych uczelni, rozmaitych instytucji i organizacji. Od najstarszych polskich książnic ze skarbami piśmiennictwa, po biblioteki społeczne z otwartymi regałami. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 października.
Podczas tegorocznej edycji Nocy Bibliotek przygotowano wiele atrakcji, m.in. ogólnopolski flirt literacki z cytatami z mistrzów słowa, silent disco z muzyką do różnych gatunków literackich, rozgrzewki z opasłymi tomami, seanse ekranizacji literackich, nocne ostre dyżury książkowe, przebieranki za bohaterów książek, maratony czytania, również w ciemności, warsztaty detektywistyczne i zagadki kryminalne, wspólne tworzenie opowieści grozy, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, wieczory piosenki poetyckiej i wspólne śpiewanie, a także konkursy czytania do góry nogami świetnie rozwijające mózg.
„Październik to międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych. Zapraszamy wszystkie szkolne biblioteki do niekonwencjonalnego rozpoczęcia roku podczas imprezy literackiej, która pokaże, jak ciekawym, przyjaznym i otwartym na wszystkich uczniów i uczennice miejscem jest biblioteka” – zachęca Katarzyna Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Pomóż odbudować biblioteki po powodzi
W tym roku dzięki współpracy Nocy Bibliotek z TikTokiem szczególną odsłonę będzie miała akcja „PoMoc bibliotek”! Każdy chętny będzie mógł podzielić się książkami i wspomóc odbudowę biblioteki po powodzi.
Wystarczy w piątek, 11 października, w Noc Bibliotek, przynieś przeczytane książki do najbliższej biblioteki biorącej udział w wydarzeniu. Najbardziej poszukiwane są nowości wydawnicze, książki dla dzieci i młodzieży, komiksy, lektury szkolne. Biblioteki włączą część książek do księgozbiorów, a pozostałe trafią na specjalne półki, gdzie staną się cegiełkami na pomoc bibliotekom zniszczonym podczas powodzi, których pracownicy – zamiast organizować jak co roku Noc Bibliotek – wynoszą zniszczone sprzęty i księgozbiory, marząc o odbudowie.
Jeśli ktoś nie ma książek do przekazania, ale chce pomóc, to niech odwiedzi najbliższą bibliotekę, która włącza się w akcję, wybierze książkę z regału PoMoc i wpłaci darowiznę na wybraną bibliotekę. Na darczyńców w bibliotekach czekają ekslibrisy.
Otwarcie wydarzenia w Pałacu Rzeczpospolitej
Uroczysta inauguracja Nocy Bibliotek dobędzie się w piątek 11 października o godz. 19:00 w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie – skarbcu Biblioteki Narodowej z rękopisami najważniejszych dzieł polskiej literatury, w tym roku po raz pierwszy w historii otwartego dla publiczności. Po zbiorach Pałacu oprowadzi dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Udział w otwarciu weźmie grono pisarzy i partnerów wydarzenia oraz przedstawiciele bibliotek z całej Polski. Wydarzenie uświetni koncert Stanisława Soyki. Na finał odbędzie się gatunkowe silent disco w podziemiach pałacu. Wydarzenia na scenie będą transmitowane do bibliotek w całej Polsce.
Mapę z wszystkimi bibliotekami biorącymi udział w wydarzeniu oraz szczegółowy program uroczystego otwarcia w Pałacu Rzeczpospolitej znajdziecie na stronie Nocy Bibliotek.
Noc Bibliotek odbywa się pod patronatem Booklips.pl.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia