banner ad

Spotkanie z Uri Orlevem i Yoramem Friedmanem w warszawskim Empiku

8 stycznia 2014

Orlev w Warszawie
Już w najbliższy czwartek, 9 stycznia, w warszawskim salonie Empik Junior przy ulicy Marszałkowskiej, w przeddzień premiery filmu „Biegnij, chłopcze, biegnij” odbędzie się spotkanie z jego bohaterem, Yoramem Friedmanem, oraz Uri Orlevem, izraelskim prozaikiem (na zdjęciu). Fabuła filmu została oparta na jego powieści pod tym samym tytułem. Spotkanie, w którym wezmą również udział odtwórcy głównej roli: Andrzej i Kamil Tkacz, rozpocznie się o godzinie 18.00.

Biegnij, chłopcze, biegnijUri Orlev urodził się 1931 roku w Warszawie. Jest znanym i cenionym na całym świecie pisarzem, autorem książek dla dzieci i tłumaczem. W trakcie drugiej wojny światowej wraz z rodziną został przesiedlony do getta warszawskiego. W 1943 roku wraz z bratem wywieziono go do obozu w Bergen-Belsen, w którym przebywali aż do 1945 roku. Po wojnie wyemigrował do Palestyny. Jako pisarz zadebiutował w 1956 roku powieścią ?Hayalei Oferet?. Napisał blisko trzydzieści książek, które zostały przetłumaczone na prawie 40 języków. Uri Orlev jest laureatem między innymi nagrody im. Janusza Korczaka oraz Hansa Christiana Andersena.

?Biegnij, chłopcze, biegnij? to powieść o żydowskim chłopcu, Sruliku, który wraz z rodziną trafia do getta warszawskiego. Ojcu udaje się po pewnym czasie zbiec, a matka znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Chłopiec, zdany tylko na siebie, podejmuje próbę ucieczki z getta. Wydostanie się z dotychczasowego więzienia nie gwarantuje mu jednak bezpieczeństwa. Powieść przedstawia losy chłopca, którego życie zamienia się w nieustającą ucieczkę i walkę o każdy następny dzień.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia