Spotkanie z Mariuszem Czubajem zainauguruje 2. edycję Gwiazdozbioru Kryminalnego Kujawy i Pomorze

17 marca 2023

W czwartek 23 marca spotkanie z Mariuszem Czubajem zainauguruje 2. edycję projektu literackiego Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, który odbędzie się w Toruniu. Wydarzenie zorganizowano w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego. Przy okazji dowiedzieliśmy się, z kim jeszcze czytelnicy spotkają się w tym roku.

Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze to projekt mający na celu promocję nagrody za kryminalny debiut roku ufundowanej przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ubiegłym roku obejmował pojedyncze spotkania z autorami, zwieńczone wielkim finałem w listopadzie, podczas którego jury wyłoniło pierwszego laureata. W tym roku postanowiono zmienić kolejność. Drugą edycję projektu inauguruje spotkanie z Mariuszem Czubajem, tego samego dnia ogłoszeni zostaną nominowani do nagrody, w kwietniu odbędzie się festiwal, podczas którego poznamy zwycięzcę, a kolejne spotkania z autorami kryminałów zaplanowano w miesiącach od maja do listopada.

Pierwszym gościem Gwiazdozbioru Kryminalnego będzie Mariusz Czubaj, dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, profesor antropologii na warszawskim Uniwersytecie SWPS, autor popularnych powieści kryminalnych. Pisarz spotka się z czytelnikami w czwartek 23 marca w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Tam zaprezentuje swoją najnowszą powieść – „Półmistrz”. Początek spotkania o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wcześniej, o godz. 10:00, zapowiedziano konferencję prasową, podczas której poznamy nominowanych do Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za kryminalny debiut 2022 roku, jak również program wydarzeń, które odbędą się w kwietniu podczas czterodniowego festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.

Następnego dnia – w piątek 24 marca – przygotowano warsztaty pisarskie „Skromna sztuka pisania dialogów”, które poprowadzi Mariusz Czubaj. Liczba miejsc jest ograniczona – może w nich wziąć udział 15 osób. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 marca pod adresem: warsztaty.gwiazdozbior@ksiaznica.torun.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zajęcia odbędą się w Książnicy Kopernikańskiej w godz. od 10:00 do 12:00.

W kolejnych terminach z wielbicielami kryminałów w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu spotkają się: Anna Kańtoch (18 maja), Katarzyna Puzyńska (15 czerwca), Vincent V. Severski (21 września), Marek Stelar (19 października), Marek Krajewski (26 października) i Ryszard Ćwirlej (16 listopada).

Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[edm]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia