Spotkanie z laureatkami Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020 oraz „Wolne słowa. Nocne czytanie” w Gdańsku

28 sierpnia 2020

1 września w Gdańsku odbędzie się plenerowe spotkanie z laureatkami Nagrody Europejski Poeta Wolności, Sinéad Morrissey i Magdą Heydel. Po spotkaniu Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na literacką podróż po Europie – przegląd twórczości dotychczasowych laureatów nagrody uzupełniony esejami i reportażami, które zbudują społeczno-kulturowe tło dla osobistych wypowiedzi poetów i poetek.

Czym jest wolność dla laureatki Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020? „To wolność wypowiedzenia tego, co chcę powiedzieć, i tak jak chcę to powiedzieć, bez cenzury, czy to wewnętrznej, czy zewnętrznej. To wolność takiej ilości czasu, by marzyć, eksperymentować i ponosić klęski. To wolność sztuki dla sztuki, na jej własnych radosnych zasadach, niesprowadzalna do jej konsekwencji (ani pozytywnych, ani negatywnych)” – mówi Sinéad Morrissey.

Sinéad Morrissey i Magda Heydel (fot. Bartosz Bańka).

Nagrodzony tom Sinéad Morrissey zatytułowany „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel oraz twórczość i wolność, jaką znajduje się w poezji, to tematy wieczornej, plenerowej rozmowy, która odbędzie się 1 września o godz. 19:00 u zbiegu ulic Straganiarskiej i Lawendowej w Gdańsku. Spotkanie poprowadzi Emilia Dłużewska („Gazeta Wyborcza”).

W drugiej części wieczoru (ok. godz. 20:30) Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na literacką podróż po Europie. „Wolne słowa. Nocne czytanie” to przegląd twórczości dotychczasowych (2010-2020) laureatów Nagrody Europejski Poeta Wolności oraz prozy eseistów i reportażystów, która uzupełni poetycki, osobisty głos laureatów o społeczno-kulturowy kontekst życia w krajach ich pochodzenia. Dwie płaszczyzny – poezja i proza – uzupełniają się, korespondują ze sobą i tworzą opowieść, której wysłuchamy w interpretacji zaproszonych aktorów: Marty Kalmus-Jankowskiej oraz Piotra Jankowskiego.

Marta Kalmus-Jankowska i Piotr Jankowski (fot. Michał Zieliński SOCOlab).

Laureatka tegorocznej Nagrody Europejski Poeta Wolności, Sinéad Morrissey, to jedna z najważniejszych dziś postaci sceny poetyckiej Irlandii, zdobywczyni wielu krajowych i zagranicznych nagród (m.in. Nagrody im. T. S. Eliota oraz nagrody Forward Prize for Poetry – właśnie za tom „O równowadze”). Jest absolwentką Trinity College w Dublinie, mieszkała przez pewien czas w Japonii i w Nowej Zelandii, a obecnie uczy kreatywnego pisania na Uniwersytecie Newcastle. W Polsce do tej pory jej wiersze znane były z antologii „Sześć poetek irlandzkich” wydanej w 2012 roku w wyborze i przekładzie Jerzego Jarniewicza.

Nagrodę otrzymała również Magda Heydel, tłumaczka uhonorowanego tomu i autorka przekładów literatur języka angielskiego. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie kieruje Centrum Badań Przekładoznawczych oraz przekładoznawczymi studiami magisterskimi na Wydziale Polonistyki. Ma w swoim dorobku tłumaczenia dzieł m.in. Josepha Conrada (Nagroda „Literatury na Świecie” 2011 za przekład „Jądra ciemności”), Virginii Woolf czy Seamusa Heaneya. W 2018 roku tom angielskiej poetki Alice Oswald „Zapadać w jawę” w jej tłumaczeniu był nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności.

Wstęp na spotkanie z laureatkami i późniejsze wydarzenie w Instytucie Kultury Miejskiej będzie bezpłatny. Organizatorzy proszą o zachowanie środków ostrożności w związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego (noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcję rąk).

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia