Spotkanie w Krakowie z okazji 20. rocznicy wręczenia Nobla Wisławie Szymborskiej

3 grudnia 2016

szymborska_20_nobla_plakat
10 grudnia 2016 roku ? dokładnie w rocznicę odebrania Nagrody Nobla w Sztokholmie przez Wisławę Szymborską ? Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej zapraszają do Kamienicy Szołayskich na spotkanie oraz wystawę zdjęć z uroczystości wręczenia Nobla poetce.

W spotkaniu poświęconym temu pamiętnemu wydarzeniu udział wezmą Teresa Walas, Marta Wyka, Jerzy Illg, Ryszard Krynicki, Tadeusz Nyczek i Jacek Bednarczyk ? osoby, które towarzyszyły Szymborskiej w grudniu 1996 roku podczas wizyty w Sztokholmie i odbierania przez nią Nagrody Nobla. Rozmowę poprowadzi Barbara Gawryluk.

W trakcie swego odczytu noblowskiego Wisława Szymborska stwierdziła: „Najgorzej z poetami. Ich praca jest beznadziejnie niefotogeniczna. Człowiek siedzi przy stole albo leży na kanapie, wpatruje się nieruchomym wzrokiem w ścianę albo w sufit, od czasu do czasu napisze siedem wersów, z czego jeden po kwadransie skreśli, i znów upływa godzina, w której nic się nie dzieje… Jaki widz wytrzymałby oglądanie czegoś takiego?”

Trudno nie doszukiwać się w słowach poetki pewnej dozy przekory, z racji tego, że sama właśnie uczestniczyła w wydarzeniach, które miały przejść do historii polskiej i światowej literatury. A o ich „fotogeniczności” będziemy mogli przekonać się osobiście w trakcie spotkania, któremu towarzyszyć będzie kameralna wystawa zdjęć Wisławy Szymborskiej ze Sztokholmu autorstwa fotografa PAP Jacka Bednarczyka oraz zdjęć pochodzących z prywatnego archiwum Teresy Walas. Zdjęcia przedstawiają Szymborską m.in. odbierającą Nobla z rąk szwedzkiego króla, podczas bankietu, wykładu noblowskiego oraz sytuacji prywatnych ? z miejsc, do których dopuszczano tylko wybranych fotografów.

Wernisaż wystawy połączony ze spotkaniem odbędzie się 10 grudnia o godzinie 18:00 w Kamienicy Szołayskich (Plac Szczepański 9) w Krakowie. Zdjęcia będzie można oglądać do 15 stycznia 2017 roku.

szymborska_filipowicz_mocak

Dwa dni wcześniej, 8 grudnia o godz. 18.00, wydawnictwo Znak zaprasza do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie na spotkanie o korespondencji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza z okazji wydania książki „Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy”.

W wydarzeniu udział wezmą Teresa Walas, Tomasz Fiałkowski, Marcin Wicha. Zaproszeni goście opowiedzą o Szymborskiej i Filipowiczu, o ich relacji i korespondencji ? listach i kartkach pocztowych, które do siebie pisali (także ich estetycznym wymiarze). Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik. Fragmenty listów przeczytają aktorzy Starego Teatru ? Ewa Kaim i Marcin Czarnik.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia