Spotkanie autorskie w ciemno – oryginalna propozycja gdańskiej biblioteki. Czy czytelnicy zaufają i przyjdą?

29 sierpnia 2017


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku proponuje czytelnikom oryginalny pomysł na spędzenie wieczoru: spotkanie autorskie w ciemno. W ciemno, bo uczestnicy nie dowiedzą się wcześniej, z kim będzie spotkanie ani gdzie dokładnie. Podany zostanie jedynie termin i miejsce zbiórki. Chętni do wzięcia udziału w wydarzeniu muszą po prostu zaufać bibliotekarzom i poddać się zasadom zabawy.

Biblioteki i księgarnie na całym świecie już od jakiegoś czasu przypominają o powiedzeniu: „Nie oceniaj książki po okładce”, oferując czytelnikom książki zapakowane w szary papier. Potencjalni zainteresowani mają wybrać sobie lekturę, kierując się kilkoma wskazówkami na temat fabuły zapisanymi przez bibliotekarza lub księgarza na opakowaniu, a nie atrakcyjną szatą graficzną bądź znanym nazwiskiem. Ale to popularne powiedzenie nie odnosi się jedynie do książek, ale przede wszystkim do ludzi. Wzięła to pod uwagę Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, organizując kolejne spotkanie autorskie.

Różne osoby przychodzą na spotkania literackie. Jacek Dehnel przed laty w jednym ze swoich felietonów (przedrukowanych później w książce „Młodszy księgowy”) przedstawił zabawną typologię najbardziej wyrazistych uczestników takich wydarzeń. Wyszczególnił: gwiazdorów, obsesjonatów pozytywnych i negatywnych, życzliwych i naprawiaczy. Nie da się jednak ukryć, że bez względu na charakter czytelników, większość z nich pojawia się na spotkaniach głównie ze względu na konkretnego autora (lub autorkę), którego twórczość zna albo chciałaby poznać. Gdańska biblioteka postanowiła przełamać ten schemat, a przy okazji udowodnić, że bibliofile są ciekawi świata i otwarci na niespodzianki. W piątek 29 sierpnia zaprasza na spotkanie autorskie w ciemno.

Bibliotekarze nie podają dokładnego miejsca wydarzenia ani nazwiska autora bądź autorki. Wiadomo jedynie, że spotkanie odbędzie się przy ognisku w niecodziennych okolicznościach przyrody i nie zabraknie kryminalnych zagadek, co pozwala wnioskować, że gość wieczoru zajmuje się pisaniem kryminałów.

Liczba miejsc na spotkaniu jest ograniczona, dlatego chętni powinni zgłaszać się pod adresem e-mail: promocja@wbpg.org.pl (decyduje kolejność zgłoszeń!). W wyznaczony dzień należy stawić się o godzinie 18:00 w miejscu, które zostanie ustalone. Biblioteka zapewnia dojazd autokarem na trasie: Gdańsk ? tajemnicze miejsce ? Gdańsk, a także kawę, herbatę, miłą atmosferę oraz zabawę w gronie zaczytanych.

To kolejne z serii niekonwencjonalnych wydarzeń promujących czytelnictwo organizowanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Niedawno trzydziestu użytkowników tej placówki otrzymało niezapowiedziane paczki zawierające prezent w postaci powieści „Stalker” Larsa Keplera. Dodatkowo do każdej przesyłki załączony był krótki list, fotografia oraz wskazówki, które miały doprowadzić obdarowanego do… stalkera, czyli bibliotekarza, który wytypował czytelnika do nagrody.

[am]
fot. Christian Barrette/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia