Spotkania z Zeruyą Shalev i Royem Jacobsonem oraz polskie premiery książkowe w maju w warszawskim Big Book Cafe

13 maja 2023

W maju w warszawskim Big Book Cafe na miłośników książek czeka kilkanaście wydarzeń. W repertuarze znalazła się spora dawka literatury z różnych stron świata, w tym spotkania z pisarzami spoza naszego kraju.

Najczęściej tłumaczona współczesna pisarka izraelska – Zeruya Shalev – przyjeżdża do Warszawy z nową powieścią przedstawiającą portrety kobiece na tle geopolitycznych zmian Izraela. Zapowiadany przez Wydawnictwo W.A.B. „Los” to opowieść o dwóch kobietach, dwóch epokach i jednym decydującym spotkaniu, które było przyczynkiem do zmiany życia bohaterek, pogrążonego dotychczas w przeciętności i codziennej bieganinie. W przededniu premiery książki, we wtorek, 16 maja, o godz. 19:00 Paulina Wilk porozmawia z Zeruyą Shalev o burzliwych początkach państwa Izrael, gorzkiej lekcji historii i splątanych losach jednostek w wielkiej polityce. Wydarzenie będzie transmitowane online. Po spotkaniu będzie można zdobyć autograf autorki na książce.

W programie czeka nas również zetknięcie ze skandynawskim światem literatury, do którego przeniesiemy się z Royem Jacobsonem, jednym z najbardziej uznanych współczesnych norweskich pisarzy. Marta Perchuć-Burzyńska porozmawia z autorem o surowości i refleksyjności w literaturze skandynawskiej, o ekstremalnej prostocie jego języka i zaklętej w niej sile, a także o miłości, tęsknocie i nadziei, którym poświęca swoje książki. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 27 maja, o godz. 19:00.

Woda, aborcja, neuroróżnorodność w literaturze

W piątek, 19 maja, o godzinie 19:00 Karolina Głowacka zaprosi Szymona Opryszka do rozmowy na jeden z najbardziej palących obecnie tematów – kryzysu wodnego. Co łączy motyle z Meksyku z plantacjami awokado, amerykańskie jodły z technologicznym gigantami oraz sytuację w Iraku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej? Autor w swojej nowej książce zatytułowanej „Woda. Historia pewnego porwania” (Wydawnictwo Poznańskie) bierze na warsztat globalne powiązania kryzysu ekologicznego, bazując na historii zaginionego meksykanina Homero Gonzáleza, strażnika sanktuarium motyli. I właśnie ta publikacja stanowić będzie punkt wyjścia do dyskusji.

Pogląd na sprawy aborcji jest ostatnio coraz częstszym wątkiem podejmowanym w światowej literaturze. Amerykańska pisarka Joyce Carol Oates postanowiła w swojej nowej powieści dać głos skrajnym stronom sporu. W „Księdze amerykańskich męczenników” autorka podejmuje dyskusję o aborcji, nie dając łatwego rozstrzygnięcia dla żadnej ze stron konfliktu. O jej wstrząsającej książce i o tym, jak literatura opisuje dylematy związane z aborcją, porozmawiają we wtorek, 23 maja, o godz. 19:00 pisarki Katarzyna Wężyk i Marta Dzido.

Ostatnie spotkanie „Inaczej to czuję” poświęcone będzie nienormatywności i zaburzeniom psychicznym przedstawianym w literaturze. Jak ludzką neuroróżnorodność mogą ukazywać pisarze w swoich dziełach? Na ten temat rozmawiać będą: Katarzyna Michalak, autorka książki „Synu, jesteś kotem” – opowieści o relacji matki z synem, który jest w spektrum autyzmu, oraz Katarzyna Szaulińska, autorka opowiadań „Czarna ręka, zsiadłe mleko” traktujących o odmienności i nienormatywnej cielesności. Pytania zadawać będzie Anna Sańczuk. Spotkanie zaplanowano na środę, 24 maja, na godz. 19:00.

Polskie premiery

W majowym repertuarze nie zabraknie także rozmów wokół polskich premier książkowych. W środę, 17 maja, w półmroku, z zasłoniętymi oczami, zanurzymy się w nową powieść Anny Kańtoch. W czwartek, 18 maja, razem z Elżbietą Cherezińską, zapolujemy na wiedźmy i czarownice. W czwartek, 25 maja, o Jacku Janczarskim w pracy i prywatnie oraz o latach świetności polskiej rozrywki opowiedzą jego córka i autorka biografii mu poświęconej Marianna Janczarska oraz redakcyjny kolega Artur Andrus.

We wtorek, 30 maja, od Manueli Gretkowskiej usłyszymy o jej ponownym byciu emigrantką i o wyjeździe na Kretę, natomiast w środę, 31 maja, Grażyna Plebanek wyjaśni, czemu od pytania: „kto zabił” ważniejsze bywa czasem: „Dlaczego wcześniej nie zrobił tego ktoś inny?”.

[am]
fot. Big Book Cafe

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia